Keçi Patisi Nasıl Yapılıyor?

Keçi Patisi Nasıl Yapılıyor?

Keçi patisi hamur kızartmasını daha önce hiç yediniz mi bilmiyoruz ama adını eğer ilk kez duyduysanız, “Keçi patisi hamur kızartması mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Peki keçi patisi nasıl yapılıyor? İlerleyen bölümlerde sizlerle keçi patisi tarifini paylaşacağız. Ama şunu söyleyebiliriz ki pek çok yörede adı kolaç ya da pişi gibi farklılık gösterse de, keçi patisi hamur kızartması tamamen mayasızdır ve içerisine yağ çekmemesi dolayısı ile tercih edilir. Keçi patisi tarifi ise oldukça kolaydır. Mutlaka en azından bir kere nasıl yapıldığını denemeli; sonrasında ise kararınızı bu tarifi sevip sevmediğiniz yönünde vererek bir daha yiyip yememeye göre vermelisiniz.O halde ilk olarak keçi patisi nasıl yapılıyor, unutulmaya yüz tutmuş bu tarifi bir gözden geçirelim.

Keçi Patisi Hamur Kızartması İçin Gerekli Malzemeler

* 3 bardak un
* 1 çay kaşığı tuz
* 1 çay kaşığı karbonat
* 1 çay kaşığı kabartma tozu
* 1/2 çay bardağı sıvı yağ
* 1 su bardağı yoğurt
* 1 tane yumurta

Keçi Patisi Tarifi

■ Keçi patisi hamur kızartmasını yaparken ilk işiniz karıştırma kabının içerisine bir yumurtayı kırmak olsun.

■ Kırmış olduğunuz yumurtanın üzerine yoğurdu ve sıvı yağı ilave edip, el çırpıcısı kullanarak tüm malzemeler birbirine iyice karışıncaya kadar çırpın.

■ Unu, kabartma tozu ve karbonatı eleyerek, çırpmış olduğunuz sıvı yumurtalı karışımın üzerine ekleyin. Bu işlemi yavaş yavaş yapın ve bu sırada bir elinizle de hamuru yoğurmaya başlayın. Keçi patisi tarifinin hamuru yumuşak ve ele yapışmayan bir kıvamda olmalı.

■ Yoğurup istediğiniz kıvama getirdiğiniz hamurun üzerine temiz bir mutfak havlusu örtün ve bu şekilde en az 20 dakika dinlenmesini sağlayın.

■ Bu aşamadan sonra hamurunuzu temiz mutfak tezgahının üzerine yayın ve ardından da dört eşit parçaya ayırın.

■ Tezgahın üzerini hafifçe unlayıp, ilk bezeyi bu unun üzerinde elinzle yuvarlamaya başlayın. Uzun bir ruloyu bu şekilde elde etmelisiniz.

■ Bu aşamadan sonra, yarım santim kalınlığına gelene kadar hamuru merdane yardımı ile uzunlamasına açın.

■ Açmış olduğunuz hamuru 4 – 5 santimlik parçalar halinde kesin. Ve her bir parçanın ucundan bıçakla ortalama 1 santim kalınlığında parçalar kesin. Bunu, keçi patisi hamur kızartmasına keçi bacağı şekli vermek için yapacaksınız; yapmak zorunda da değilsiniz. Amaç burada sadece görüntü…

■ Yapmış olduğunuz bu işlemleri diğer bezeler için de yapın.

■ Derin bir kızartma tenceresinin içerisine, mümkünse fındık yağını bir su bardağı kadar koyun.

■ Ocağın altını yakıp yüksek ateşte yağı kızdırın. Ardından da keçi patisi hamur kızartmasını, her iki tarafı pembeleşene kadar kızartın.

Keçi patisi nasıl yapılıyor sorusunun yanıtı bu kadar. Kızarttığınız keçi patilerini kağıt havlu üzerine koyarak yağlarını bırakmalarını sağlayın. Ardından da sıcak olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.