Kaynar Nedir? Kaynar Nasıl Yapılır? Kaynar Tarifi

Bu yazımızda size, öncelikle, kısaca kaynar nedir sorusunun yanıtını vereceğiz. Kaynar nedir sorusunun yanıtı sonrasında ise, kaynar nasıl yapılır, ve kaynar nasıl hazırlanır sorusunun yanıtları ile ilgili kaynar tarifini yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Kaynar nasıl yapılır, ve kaynar nasıl hazırlanır sorusunun öncesinde, gelin kaynar nedir sorusunun yanıtını dilimiz döndüğünce anlatalım:

Kaynar nedir? Genellikle Çukurova yöresine ait, Anadolu’da da yapılan, fakat Türkiye’nin pek çok yerinde ise adı hiç duyulmamış olan kaynar, bir evde yeni bir bebek doğduğunda yapılır; tabi müdavimi olanlar, bebek doğmasına gerek bulunmadan da yaparlar kaynarı. Öyle güzel kokar ki, kaynar kokusu evin dışına kadar taşar, evin önünden geçenler o evde bebek olduğunu anlar… Elbette dediğimiz gibi, sevenler için bebeğin olup olmaması da kaynar tarifini uygulamada pek önem taşımamaktadır. Güzel, hafif acımsı bir tadı olan kaynarın kokusu bile içinizi ısıtmaya yeter. Bunun yanına bir de, üzerine dövülmüş ceviz döktüğümüzü düşünecek olursak… Değmeyin keyfimize… Soğuk kış aylarında, kaynarın gripten koruyucu bir etkisinin bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
Peki kaynar nasıl yapılır? Kaynar nasıl hazırlanır? Kaynar tarifi için öncelikle bir baharatçıya uğramanız gerekmektedir. ceviz büyüklüğünde bir parça dövülmemiş havlıcan, bir çorba kaşığı kadar yenibahar tohumu, bir çorba kaşığı karanfil, iki tane çubuk tarçın, ve ceviz büyüklüğünde bir parça zencefil alınır, bitkiler baharatçıdan alınmalarının sonrasında da soyulur, ve bu bitkilerin, 1.5 litre suyun içine atılması gerekmektedir. Tencerenin kapağı kapatılır, kısık ateşte ortalama bir saat kaynaması gerekmektedir. Bitkileri bir temiz tülbentin içine sararsanız, süzme derdi ile de uğraşmamış olursunuz…
Kaynar tarifi bu kadar kolay olmakla birlikte, sonraki işlem, ceviz dövmek, ve bardaklara alınan kaynarın üzerine dökmek. Arzuya göre içerisine şeker ilave edebilirsiniz. Evet, bitkisel içeceklerin içerisine şeker konulması önerilmemektedir; ancak, kahvesini ve çayını şekersiz içen biri olarak ben kaynarı bol şekerli içmeyi tercih edenlerden olduğumu belirtmeliyim, tadını öyle alabilirsiniz.
Bunun yanında kaynarı, istediğiniz zaman ısıtabileceğinizi de belirtmemiz gerekmektedir. Ne diyelim, afiyet olsun. Bir fincan da bizim için içmeyi ihmal etmezsiniz artık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası