Kaynar Nasıl Yapılır?

Kaynar Nasıl Yapılır?

Bugüne kadar belki kaynarın adını hiç duymadınız, belki duydunuz – denemediniz, ya da, bir kere kaynar içtiniz, ve tadı damağınızda kaldı… Peki kaynar nedir? Kaynar nasıl yapılır? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz ederek, kaynar tarifini aktarmaya, ve sizlerin, bu muhteşem lezzet hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız… O halde, daha fazla zaman kaybetmeden başlayalım…

Kaynar Nedir?

Zencefil, yeni bahar, havlıcan, tarçın, karanfil; ve ceviz ile hazırlanan kaynar, özellikle Mersin, Adana… gibi illerde daha fazla bilinen, yeni doğmuş bebeği bulunan evlerin içini olduğu gibi kapı önünü dahi misler gibi kokutan, adından da anlaşılacağı gibi sıcak tüketilen lezzetli bir içecektir. Fakat kaynarın lezzetini, kokusunu, ve şifalı etkilerini bilenler, özellikle kış aylarında, hazırlanması kolay olan bu içeceği, canları istedikçe hazırlayıp tüketirler de… Biliyoruz, canınız çekti, en azından denemek istediniz. Peki kaynar nasıl yapılır?

Kaynar Tarifi

Kaynar İçin Gerekli Malzemeler

* 3 kök zencefil
* 5 çubuk tarçın
* 3 kök havlıcan
* 1 avuç karanfil
* 1 avuç yeni bahar
* 5 litre su
* 2 kilo şeker
* Bolca ceviz

Kaynar Nasıl Yapılır?

İlk olarak, karanfil, havlucan, yeni bahar, tarçın, ve zencefili yıkayın. Sonrasında bir tülbent; ya da temiz, ince bir bezin içerisine sarın, ve bezi bağlayın ki pişirme sırasında, ya da ikram edilirken süzgeç kullanma derdiniz olmasın… Düdüklü tencereye suyu koyun; ve içerisine, sarmış olduğunuz malzemelerin bulunduğu bezi de ekleyerek düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde, kısık ateşte bir saat kaynamalarını sağlayın.

Bu arada siz, bolca cevizi çok da ince olmayacak şekilde çekebilirsiniz. Sürenin dolmasından sonra, eğer şeker kullanmayan tanıdıklarınız varsa, kaynarın içerisine şeker eklemeyin. Ama, kaynarı içecek olan herkes şekerli içebiliyorsa, şekeri de içerisine ekleyerek karıştırabilirsiniz. Sonrasında her fincana kaynarı doldurmanızın ardından, üzerini, biraz önce çekmiş olduğunuz cevizlerden bolca kullanarak süsleyin.

Artık kaynar hazır, sıcak sıcak içebilirsiniz… Afiyet olsun…

Lohusa şerbeti olarak da bilinen kaynarı, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kış aylarında, soğuk algınlığı, grip, öksürük… gibi hastalıklardan kurtulup şifa bulmak için de kullanabilirsiniz. Ancak aktarlarda, paketlerin içerisinde satılan kaynar malzemesini değil de, bu ölçüleri kullanarak daha lezzetli bir içecek hazırlamış olacağınızı belirtmeden de geçmemeliyiz…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.