Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı reçeli, kış hazırlıklarını yaz aylarında yapan pek çok kadın tarafından her sene araştırılır. Çünkü sürekli uygulanan bir tarif değildir. Bu da beraberinde önceki sene nasıl yapıldığının unutulması durumunu getirebilir. Ayrıca kadınlar reçelleri farklı tariflere göre yapabilirler. Ve yaptığınız tarifi hatırlıyor bile olsanız farklı bir tarif denemek isteyebilirsiniz.

Aslında bu yaptığınız biraz riskli bir işlem. Çünkü insanların damak tatları birbirlerinden farklıdır. Dolayısı ile bir başkasının beğendiğini siz beğenseniz bile belki çocuğunuz beğenmeyecek; belki de eşiniz… Çünkü önceki yıllarda yaptığınız tada alışmışlardır muhtemelen.

Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır

Kayısı Reçeli

Ama size kayısı reçeli için küçük bir tüyo verebiliriz ki o da tarifi uygularken mutlaka vanilya kullanmanız gerektiğidir. Ve bu şekilde elde edeceğiniz lezzete evdeki herkesin bayılacağından şüpheniz olmasın. Hatta kayısı miktarının çokluğuna göre iki paket vanilya dahi kullanabilirsiniz.

Sitemiz içerisinde daha önce gül reçeli hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışmış ve eklemiştik: Eğer mahallenizde bir gül ağacı varsa gül reçelini bedavaya getirebilirsiniz… Tabi kullandığınız şeker ve harcadığınız tüp ya da doğalgazı saymazsak… Ama gülün faydaları hakkında bilgi edinince bunlara değeceğine de kanaat getiriyoruz elbette.

Fakat zengin bir kahvaltı sofrası sadece gül reçeli ile olmaz. Yanında sofrayı renklendirecek farklı lezzetlere de gerek duyulur ki tam da bu noktada kayısı reçelini aklınıza getirebilirsiniz. Hem gül reçelinden daha bilindiktir hem de pazar tezgahlarında kayısı oldukça ucuz fiyatlara bulunabilir. Yapılması da kolay olunca neden denenmesin?

Kayısı Reçeli

Kayısı Reçeli

Özellikle kahvaltıda tatlı şeyleri seviyorsanız denemeniz gereken bu tarif, sabah kahvaltısında ne yenir sorusunun da yanıtları arasında yer almaktadır. O halde önce malzemeleri gözden geçirip, sonrasındada yapılış aşamalarını değerlendirelim…

Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

Kayısı reçeli nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce tarif için kullanmanız gereken malzemeleri gözden geçirelim. Reçel yapmaya başlamadan önce tüm malzemeleri elinizin altında toplarsanız, işinizi yarıda bırakıp market market dolaşmak durumunda da kalmamış olursunuz…

• 1 kilo kayısı
• 700 gram şeker
• Yarım limon suyu
• 1 tane kabuk tarçın
• 2 diş karanfil
• 1 paket vanilya

Malzemeleri bu şekilde temin etmenizin sonrasında, artık kayısı reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını almaya başlayabilirsiniz…

Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı reçeli tarifi için gerekli malzemeleri elinizin altında hazır ettikten sonra, artık yapılış aşamalarını maddeler halinde uygulamaya başlayabilirsiniz. Demir bakımından zengin olan bu reçeli, kansızlık sorununuz varsa da rahatlıkla tüketebilirsiniz ki bu gibi bir durumda ölçüleri birebir arttırarak daha fazla kayısı reçeli yapmanızı tavsiye ediyoruz…

Kayısı reçeli tarifi uygulamak için, genellikle diğer reçellerde de olduğu gibi işe akşamdan koyulmalı ve önce kayısıları yıkayıp, ardından da çekirdeklerini çıkartarak dilimlemelisiniz.

• Hazırlamış olduğunuz kayısıları, reçeli pişireceğiniz rencerenin içerisine alıp, şekeri de üzerine dökmeli ve tencerenin kapağını kapatarak bu şekilde sabaha kadar beklemesini sağlamalısınız. Ancak işiniz acil ise süreyi 1 – 2 saat olarak da kısaltabilirsiniz.

• Kayısıların üzerindeki şeker bu sırada eriyecek ve kayısılar sulanacaktır. Dolayısı ile tarifte ekstra su kullanmanıza gerek kalmaz ve bu da daha kolay kıvam almasını olanaklı hale getirir.

• Kayısıların yeterince sulanmasının sonrasında içerisine bir kaç parçaya bölünmüş kabuk tarçın ve karanfilleri de atarak tencereyi ocağın üzerine alın ve kaynamaya bırakın.

• Reçelin kaynamasının sonrasında tencerenin içerisinden karanfilleri ve kabuk tarçını çıkartın.

• Ve limon suyunu ilave edip bir 5 dakika daha kaynatın. Limon suyu reçelinizin daha güzel kıvam almasını olanaklı hale getirecektir.

• Ocağın altını kapatmadan hemen önce de reçelinizin içerisine vanilyayı ilave edin. Sadece bir kere karıştırmanız bu aşamada yeterli olacaktır.

• Sonrasında ocağın altını kapatın ve reçelinizin soğumasını bekleyin.

Ardından isterseniz kavanozlara koyar ve buzdolabına kaldırıp, tüketileceği zamanı beklemesini sağlarsınız.İsterseniz de kaselere koyar ve kahvaltı sofrasında servis edebilirsiniz. Bizim size bu noktada önerimiz her ikisini de yapmanız yönündedir. Bunun için ise muhtemelen 1 kilo kayısı yetmeyeceğinden, ölçüleri aynı oranda arttırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kayısı reçeli tarifi gördüğünüz gibi uygulanması kolay, reçel ise tüketilmesi bir o kadar lezzetli bir tattır. Ekmeğinizin üzerine yağ sürüp, üzerine de kayısı reçelini sürerek, sabah kahvaltısını kendiniz için çok daha yapılabilir birhale getirebilirsiniz. Eğer misafiriniz varsa, sizden tarif isteyeceğinden emin olabilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.