Karanfilli Erik Marmelatı Nasıl Yapılır?

Karanfilli Erik Marmelatı Nasıl Yapılır?

Karanfilli erik marmelatını yaptığınızda kahvaltı sofralarınızı süsleyerek kaymakla birlikte ekmeğinizin üzerine sürüp yiyebileceğiniz gibi, kurabiye, tart ve keklerinizin yapımında da kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Saklaması ise serin yerlerde oldukça kolaydır. Peki karanfilli erik marmelatı nasıl yapılır? İlerleyen bölümlerde sizlere karanfilli erik marmelatı tarifinden söz edeceğiz.

Karanfilli Erik Marmelatı İçin Gerekli Malzemeler

* 9 tane karanfil
* 1 kilo toz şeker
* 2 kilo erik
* 1 çay kaşığı limon tozu
* 1 çay kaşığı tereyağı

Karanfilli Erik Marmelatı Tarifi

■ Karanfilli erik marmelatını yapmak için ilk işiniz erikleri dilimlemek olsun. Ardından da derin bir tencerenin içerisine alın. Üzerlerine toz şekerleri ve karanfilleri de yayarak bu şekilde sabaha kadar bekletin ve böylece sularını bırakmalarını sağlayın. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz için karanfilli erik marmelatı tarifinde su kullanmayacaksınız.

■ Sabah olup da erikler suyunu bıraktığında tencereyi ocağın üzerine alıp, içerisine tereyağını da ekleyerek orta ateşte marmelatın kaynamasını bekleyin. Sonrasında, yavaş yavaş karıştırarak, toplam 35 dakika boyunca pişmesini sağlayın. Bu sürenin sonunda limon tozunu da ilave edip 3 dakika daha pişirin ve sonrasında ocağın altını kapatın. Karanfilleri de tencere içerisinden bunun sonrasında alın.

■ Ocağın altını kapatmanızın sonrasında karanfilli erik marmelatının 15 dakika boyunca ılımasını bekleyin. Ardından da blenderden geçirerek püre halini almasını sağlayın.

■ Karanfilli erik marmelatı nasıl yapılır sorusunun yanıtları bitmedi: Püre haline getirdikten sonra cam bir kase içerisine alarak üzerini tülbent ile kapatın ve güneş gören bir yerde 2 – 3 gün bırakarak koyulaşmasını sağlayın. Bu sırada günde bir kere karıştırmanız gerektiğini de unutmayın.

■ Bir zaman sonra üzerinin kabuk olduğunu göreceksiniz. Tam da bu noktada çırpacak ile karıştırın ve kavanozlara doldurarak kullanacağınız zamana kadar serin bir yerde saklayın.

Karanfilli erik tarifini uygulamak bu kadar kolay. Kış boyu afiyetle yiyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.