Karamelli Popcorn Nasıl Yapılır?

Karamelli Popcorn Nasıl Yapılır?

Karamelli popcorn nasıl yapılır sorusunun yanıtı son dönemlerde özelikle anneler tarafından çok merak ediliyor. Çocuklar karamelli popcornu çok seviyor. Ancak karamelli popcorn tarifini gençler de severek tüketiyor. Çocuklarınızın dışarıdan, temizliği ve malzemesinden emin olmadığınız şeyleri alıp yemelerindense, evde kendiniz yapmayı tercih ediyor olmalısınız. İşte tam bu noktada karamelli popcorn tarifinin çok işinize yarayacağını tahmin ediyoruz.

Karamelli Popcorn İçin Gerekli Malzemeler

* 100 gram mısır
* 3 çorba kaşığı sıvı yağ
* 1 çorba kaşığı tereyağı
* 3/4 bardak toz şeker
* 1 tutam tuz
* 2 çorba kaşığı sıcak su

Karamelli Popcorn Tarifi

■ Kramelli popcorn yapmak için ilk işiniz bir tava içerisinde, düşük ısıda toz şekeri eritmek olsun. Bu sayede karameli hazırlamaya başlamış olacaksınız.

■ Şeker eriyip de karamel rengini aldığında ocağın altını kapatın ve içerisine tereyağını karıştırın.

■ Tereyağının şeker içerisinde erimesinin sonrasında bir kase içerisinde tuz ile sıcak suyu karıştırarak tuzu eritin ve ardından erimiş tuzlu suyu da karamelin içerisine karıştırın.

■ Tüm bu işlemlerin sonrasında karamelli popcorn tarifi için ocağın altını bir kere daha yakın ve hazırlamış olduğunuz karışımı yeniden ocağın üzerine koyun.

■ Karameli sürekli karıştırarak çok kısık ateşte bir dakika pişirin. Eğer kıvamı çok katı olursa içerisine çok az bir miktar daha kaynar su ilave edebilir ve çok kısık ateşte karıştırarak karamelin biraz daha sıvılaşmasını sağlayabilirsiniz.

■ Karamelli popcorn tarifinde sıra popcornun yapılışına geldiğinde bir tencerenin içerisine sıvıyağı koyun ve onun da hafif ısınmasını sağlayın.

■ Mısırları ısınmış olan yağın içerisine koyun ve tencerenin kapağını kapatarak, tencereyi hafif hafif sallamak sureti ile mısırların patlamasını sağlayın.

■ Mısırlar patladıktan sonra ocağın altını kapatın ve geniş bir kasenin içerisine patlamış mısırları alın. Üzerine karameli de gezdirip, mısırları ezmemek sureti ile malzemeleri birbirine karıştırın.

■ Karamelli popcorn hazır. Önce yağlı kağıt üzerine dökerek soğumalarını sağlayabilir ve sonrasında da servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.