Humus Ve Humus Nasıl Yapılır İçin Humus Tarifi

Bu yazımızda sizlere, humus nasıl yapılır sorusunun yanıtını vereceğiz. En çok sevilen mezeler arasında yer alan humus tarifi, ve humus yapımı, ne yazık ki pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Humus nasıl yapılır sorusunun yanıtını bilmeyip, humus tarifi; ve humus yapımı hakkında bilgi sahibi olmayanlar ise, bu muhteşem lezzetten, ne yazık ki mahrum kalmaktadırlar.. O halde soralım: humus nasıl yapılır? Humus tarifi ve humus yapımı anlatmadan önce ise sizlere, humus hakkında kısa bilgiler verelim:

Humusun ana malzemesi nohuttur. Nohutun bitkisel protein içeriği yüksektir; bu nedenle, humusun, kas sağlığı için önemli denilecek faydaları bulunmaktadır. Bununla birlikte humusun glisemik indeksi de oldukça düşüktür. Glisemik indeksinin düşük olması dolayısı ile humus açlığı giderirken, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını da olanaklı hale getirir…
Humus, en sevilen mezeler arasında yer almaktadır; özellikle, arkadaşlarla keyifli sohbetlerin edilip yemeklerin yenildiği akşamlarda, humus tarifinin kolay olması nedeniyle çok işe yarayacağını göreceksiniz. Peki humus nasıl yapılır? Humus yapımı, ve humus tarifinden önce humus malzemelerini görelim:
Humus malzemeleri:
Karabiber
Tuz
İki yemek kaşığı zeytinyağı
Bir tane limonun suyu
Üç diş sarımsak
Otuz gram tahin
750 gram su
300 gram nohut…
Humus malzemelerinin sonrasında, humus nasıl yaplır sorusunun yanıtı için, humus tarifi, ve humus malzemelerine bakalım:
Humus nasıl yapılır? Humus yapımı; ve humus tarifi:
Öncelikle nohutu su ile haşlayın. Nohutu haşlamış olduğunuz suyun 50 gramını alın… Nohut, ve su dahil tüm malzemeleri mutfak robotundan geçirin… Sarımsakları önceden ezmiş olmanız, yapmanız gereken tek şey niteliği taşımaktadır. Daha sonra hazırlamış olduğunuz humusun üzerini nane ile ssleyebilirsiniz…
1 porsiyon humusta 137 kalori bulunmaktadır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası