Tuzda Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır? Tuzda Tavuk Yemeği Tarifi

Tuzda Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır? Tuzda Tavuk Yemeği Tarifi

Tuzda tavuk yemeği Hatay’ın Reyhanlı ilçesine özgü bir yemek. Pişiriliş şekli herkesi şaşırtıyor. Çünkü tavuğu tuzun içerisinde pişirmeniz gerekiyor. Hal böyle olduğunda da aklınıza doğal olarak çok sayıda soru takılıyor. Örneğin tuzda pişirilen tavuğun çok tuzlu olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa ki olmuyor. Hatta yerken içerisine yeniden tuz atmanız dahi gerekebiliyor.

Bununla birlikte bu yemeği yaptığınızda, tavuk için tandır görevini üstlenen buzu tavuğun etrafından çekiçle kırarak çıkartmanız gerekiyor. Sadece bu yaptığınız işlem bile yemeğinizin misafirleriniz için farklı bir deneyim olması anlamına gelebilir. Ve çekiçle kırma işlemi zaten masada, herkesin gözü önünde yapılan bir işlemdir.

Tuzda Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır

Tuzda Tavuk Yemeği

Biliyorsunuz ki tavukla yapılan yemeklerin geneli pratiktir. Dolayısı ile evinize misafir geleceğinde ilk aklınıza gelen yemek tavuktur. Buna ek olarak tuzda tavuk yemeği diğer tavuk yemeklerine göre çok daha prati. Hem de bir o kadar yumuşak.Var sayalım ki Hatay’lısınız ama iş ya da okul sebebiyle İstanbul’a gittiniz.

Yemekli misafiriniz gelecek ve siz de onlara hem pratik, hem lezzetli, hem de yöresel bir yemek yapmak istiyorsunuz… İşte tam da bu noktada imdadınıza tuzda tavuk yetişir. Peki nasıl yapılır ve tarifi uygulamanız sırasında hangi malzemeleri kullanmanız gerekir? Bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Ancak öncesinde bir püf noktası paylaşalım:

Tuzda Tavuk Yemeği

Tuzda Tavuk Yemeği

Tuzda tavuk yemeğini pişireceğiniz sırada tavuğu, dibinde tuz bulunan tepsinin içerisine yerleştireceksiniz. Ve üzerini de yine tuz ile kaplayacaksınız. Ancak bunu yaparken, tavuğun altına da üstüne de az bir miktar pişirme kağıdı yerleştirmenizi öneriyoruz. Böylece tuzun tavuğun derisine yapışmasını önlemiş olursunuz. Bu da tavuğu tuzdan daha kolay çıkartmanız anlamına gelir.

Tuzda Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır?

Tuzda tavuk yemeği nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce, tarif sırasında kullanacağınız malzemeleri önceden elinizin altında hazır etmeniz adına malzemelerin paylaşımını gerçekleştireceğiz. Bu şekilde yemeği yapmanız daha kolay bir hal alacaktır.

Tuzda Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler:

• Bir tane bütün tavuk
• Altı kilo kaya tuzu
• Bir bardak su
• İki bardak yumurta beyazı

Tuzda Tavuk Yemeği Tarifi

Tuzda tavuk yemeği tarifi için yemeğin yapılış aşamalarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• İlk işiniz, derin bir karıştırma kabının içerisine tuzun tamamını koyup, üzerine de yumurta beyazlarını ve suyu ilave etmek. Ardından malzemelerin tamamını güzelce yoğurun. Ve bu şekilde yumurta beyazları ile suyun, kaya tuzunun her tarafına eşitolarak dağılmasını sağlayın.

• Sonrasında tavuğu güzelce yıkayın. Ardından da ocağın üzerinde gereken yerlerini tütsüleyin. Bunun sonrasında eğer tavukta hala ıslak bir yer kaldıysa kağıt havlu ile güzelce kurulayabilirsiniz.

Tuzda tavuk yemeği tarifi için derin bir fırın tepsisine hazırlamış olduğunuz tuzlu karışımın bir kısmını dökün. Tepsinin dibine bir parmak yüksekliğinde olacak şekilde, elinizle yaymak sureti ile yerleştirin.

•Biraz önce püf noktası olarak da vermiş olduğumuz gibi, küçük bir parça pişirme kağıdını tuzun ortasına yerleştirin.

• Pişerken tavuğun ayaklarının açılıp dağılmaması adına, ayaklarını temiz bir ip yardımı ile bağlayın.Ardından da tepside bulunan tuzun üzerine tavuğunuzu güzelce yerleştirin.

• Pişirme kağıdından bir parçayı da tavuğun üzerine kapatın. Ardından tuzun kalan kısmının tamamı ile tavuğunuzu tamamen kaplayın. Hiç bir hava boşluğunun kalmamasına çok dikkat etmeniz bu aşamada büyük önem taşıyor.

• Tepsinizi önceden 200 derecede ısıtmış olduğunuz fırına yerleştirin ve bu şekilde tuzda tavuk yemeğinin 2.15 saat pişmesini sağlayın.

• Sürenin sonunda tavuğu fırından alın ve keskin bıçak ve bir çekiç yardımı ile tuzu kırın. Ancak bu sırada tavuğun zedelenmemesine büyük özen göstermeniz gerekebilir. Pişirme kağıdı tam da bu sırada işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.;

• Tavuğu tuzun içerisinden çıkardıktan sonra, üzerinde kalan fazla tuzları bir mutfak fırçası yardımı ile çıkartın.

• Son olarak tavuğunuzu parçalayın ve sıcak bir şekilde servis edin. Afiyet olsun.

Evde Tuzda Tavuk Nasıl Yapılır?

Evde tuzda tavuk nasıl yapılır sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Çünkü onlar bu yemeği Hatay’a gittiklerinde, genellikle lokantalarda yiyorlar. Fakat biraz önce de yapılış aşamalarını detaylı olarak aktardığımız tuzda tavuk yemeğinin evde yapılışı hiç zor değildir. Bulunamayacak bir malzemesinin de olmadığını belirtmeden geçmeyelim.

Tuzda Tavuk Kaç Saatte Pişer?

Tuzda tavuk kaç saatte pişer sorusuna, 200 dereceye ayarlı fırında 2 saat 15 dakika şeklinde yanıt verebiliriz.

Tuzda Tavuk Hangi Yöreye Ait?

Tuzda tavuk hangi yöreye ait sorusuna, Hatay ili Reyhanlı ilçesi yanıtını verebiliriz.

Tavuk girdap tarifi hakkında bilgilere de sitemiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

Eski Yorumlar
  1. Gül

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.