Hatay Yöresi Reyhanlı İlçesine Özgü Tuzda Tavuk Yemeği

Hatay her zaman, gerek tarihi yapısı; gerekse de gezilip görülecek olan yerleri ile, Türkiye’nin turist çeken yerlerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Hatay yöresine gidenler, künefe yemeden geri dönerlerde, büyük kayıp yaşamışlar demektir. Ancak bununla birlikte, kendisine yeni lezzetler arayanlar için, son günlerin gündemde olan Hatay yöresi yemeği, tuzda tavuk… Yeni lezzetler tatmak isteyen kişiler, Hatay yöresine gittiklerinde, mutlaka tuzda tavuk yiyerek, bu lezzetin tadına bakmalıdırlar.

<

Tuzda tavuk, Hatay yöresinde, Reyhanlı ilçesininönemli turizm kaynakları arasında yer almaktadır. Tuzda tavuk, bundan 18 sene önce, Hatay yöresi Reyhanlı ilçesinin bir lokantasının sahibi olan Durmuş Alkan’ın, farklı denemeler yaptıktan sonra geliştirmiş olduğu bir yemek olması ile bilinmektedir.
Tuzda tavuk tarifinden kısaca bahsedecek olursak: tuzda tavuk tarifi; ve özetle tuzda tavuk yapılışı, tavuğun, yedi kilo tuz ile sarmalanarak, odun ateşinde 1.5 saat ile 2 saat arasında pişirilmesi ile elde edilen yemektir diyebiliriz. Bu şekilde pişirilen tuzda tavuk yemeğini yiyenlerin, bir daha, bu yemekten vazgeçemedikleri de Hatay yöresi, Reyhanlı ilçesinde konuşulanlar arasında yer alıyor.
Ancak tuzda tavuk tarifi bu denli kolay gibi görünse de, herkes tuzda tavuk yemeğinin lezzetini tutturamıyor. Bundan dolayı, tuzda tavuk yemeği, 2000 senesinde, Özberk tuzda tavuk ismi ile patentlenmiş durumda.
Tuzda tavuk, önceleri, sadece Hatay yöresi Reyhanlı ilçesinde bilinen bir yemekken, sonrasında zamanla, önce Hatay yöresine, sonra Türkiye’ye; ve daha sonra da yurtdışına yayılmış durumda. Suriye – Türkiye arası vizenin de kalkmasından sonra, Suriye’den Türkiye’ye, sadece tuzda tavuk yemeye gelenlerin olduğu bile belirtiliyor. Tuzda tavuk yemek için Reyhanlı ilçesine gelemeyenler, Tuzda tavuk yemeğini kargo ile istiyor; ancak böyle bir durum söz konusu değil…
Tuzda tavuk tarifinde, tuzda tavuk yemeğinin üzerine bir sos eklendiği; ancak bu sosun, Özberk tuzda tavuk dışına çıkmadığını belirten firma, tuzda tavuk yemek isteyenlerin, mutlak surette Hatay yöresi Reyhanlı ilçesine gelmeleri gerektiğini de belirtiyor. Yani siz her nerde, tuzda tavuk tarifi görürseniz görün, bu, tuzda tavuk tarifi gerçek tuzda tavuk tarifi değildir.
Tuzda tavuk tarifinde yer alan yedi kilo tuz ile kaplanıp pişirilen tuz, kesinlikle tavuğa geçmiyor. Bu sayede de tansiyon sorunu olanlar, tuzda tavuk yemeğini rahat bir şekilde yiyebiliyorlar.
Tuzda tavuk yemeği, Reyhanlı ilçesinde, lirik pilavı ile birlikte servis ediliyor. Tuzda tavuk, kaplı olduğu tuz ile birlikte ikram ediliyor. Tuzu, yemeği yemeye gelen kişiler tokmakla kırarak, tavuğu tuzun içerisinden çıkartıyor. Nar gibi kızarmış bir tavukla karşılaşılıyor. Ancak müşterilerin, tokmakla kırdıkları tuzda tavuk yemeğinin içinden bir de tavuğun kemiğini çıkartmaları isteniyor. Kemik kolay çıkartılıyorsa, tavuk rahatlıkla yeniyor. Ancak kemik çıkmıyorsa, tuzda tavuk, iki saat daha pişiriliyor. Ancak böyle bir durumla, Özberk tuzda tavuk çok az karşılaştığını da belirtiyor.


Latest Comments
  1. Gül

    Tadı cok güzel biz reyhanlıya sırf bunu yemek için glttik göl gazinosuna tavsiye ederim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası