Haşlanmış Barbunya Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Barbunya Nasıl Yapılır?

Haşlanmış barbunya, neredeyse her kadının buzdolabında bulunduğunda, onun için kurtarıcı olan yiyecekler arasında yer almaktadır. Mevsiminde bol bol yapılarak tüketilen haşlanmış barbunya, bir de kış aylarında, aynı rahatlıkta tüketilebilmesi adına hazırlanır. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, haşlanmış barbunya nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan haşlanmış barbunya tarifini aktaracağız. Haşlanmış barbunyayı yaz aylarında bile, özellikle çalışıyorsanız hazırlayabilirsiniz. Çünkü her zor zamanınızda, hemen kabuklarından ayırmanız kolay olmayabilir. Ancak boş bir zamanınızda haşlanmış barbunya hazırlarsanız, onu kolayca, istediğiniz zaman hazırlayabilirsiniz.

Haşlanmış Barbunya Nasıl Yapılır?

Haşlanmış barbunya tarifini uygulamak için ilk olarak bir litrelik bir kavanoz hazırlayın ki haşlanmış barbunya hazır olduğunda hemen içerisine alabilesiniz. Kullanacağınız kavanozların kapaklarının konserveye uygun olacak şekilde yeni olmasına ve şekil olarak da saklanmaya müsait olmasına dikkat edin. Sonrasında bir kilo barbunyayı kabuklarından ayırın.

Siz elbette bir kilo değil de beş kilo haşlanmış barbunya da hazırlamak isteyebilirsiniz. Bunun için, her bir kiloya yarım litre su koymanız gerektiğini unutmayın. Ve tencerede bu şekilde bir kombinasyon oluşturun. On kilo haşlanmış barbunya tarifi için kullanmanız gereken su miktarı beş litredir. Suyu ve barbunyaları gerekli miktarda ayarlayıp tencereye yerleştirmenizin sonrasında ocağın altını yakın ve kaynamasına izin verin. Su kaynadıktan sonra, haşlanmış barbunyanın sadece dört dakika su içerisinde kalması yeterli olacaktır.

Haşlanmış barbunya yarı çiğ gibi kalacaktır. Süzgeçten süzerek barbunyaları ayrı, suyu ayrı bir yere alın ve kavanoz içerisine ilk olarak barbunyaları yerleştirin. Ayırmış olduğunuz suyun da ılımasının sonrasında, haşlanmış barbunya tarifinin üzerine eklenmesini sağlayın. Kavanozların üzerinde bir parmak kadar boşluk kalması gerektiğini unutmayın. Kapaklarını sıkıca, hava alıp açılmayacak şekilde kapatın. Ve sonrasında ters çevirdiğiniz kavanozları tencere içerisine yerleştirin.

Haşlanmış barbunya tarifi bu kadarla bitmiyor elbette. Şimdi sırada, tencere içerisine yerleştirmiş olduğunuz kavanozların üzerini bir parmak geçecek kadar su ile doldurmak yer alıyor. Ocağın altını yakıp, bu suyla birlikte barbunyaları bir saat kadar kaynatmanız gerekiyor. Belirtilen süre kadar kaynayan kavanozları sonrasında tencerenin içerisinden alıp, yine ters bir şekilde düz bir zemine bırakmanız gerekiyor. Bu şekilde soğuyan kavanozların üzerine bir örtü örtüp, bir geceboyunca o şekilde bekletmelisiniz.

Haşlanmış barbunya nasıl yapılır sorusunun yanıtı bu kadarla sınırlı. Şimdi artık kavanozları düz çevirebilir ve kapaklarının sızıntı yapmamış ya da içe doğru basıklaşmamış olduğundan emin olduktan sonra, güneş görmeyen bir yerde saklayabilir ya da buzdolabına yerleştirebilirsiniz. Kapaktaki sızıntı ya da basıklaşma, konserveleme işleminin başarısız olmadığının işaretidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.