Gül Reçeli Gül Reçeli Nasıl Yapılır? Gül Reçeli Tarifi

Gül Reçeli Gül Reçeli Nasıl Yapılır? Gül Reçeli Tarifi

Gül reçeli yapmanın tam zamanı. Belki de evinizin bulunduğu sokaktaki gül ağacı, gülleri ile sizi cezbediyor. Ya da belki siz sabah kahvaltılarını reçelsizgeçemiyorsunuz. Kim bilirbelki bu kış misafiriniz gelecek ve ona ikram edecek farklı kahvaltılıklar hazırlamanın derdindesiniz şimdiden…

İşte bu nedenle gül reçeli yapmanın tam zamanı. Belki de malzemeler arasında yer alan güle para bile vermeyeceksiniz. Çilek ya da vişne reçelinden ise daha farklı ve dolayısı ile orjinal. Kim istemezki sofrasında böyle bir lezzete yer vermeyi. Bir de mis gibi kokusu ve muhteşem görünümünü dahil edersek daha da cazip hale gelebilir.

Gül Reçeli Tarifi

Gül Reçeli

Yapımının ise ne kadar kolay olduğunu görseniz şaşar kalırsınız. Biz kadınlar hep güzel olanın zor ve masraflı olduğuna inanırız. Ancak vereceğimiz tarif için bu durum söz konusu değil. 10 dakikada hazırlayıp, toplam yarım saatte pişirim işlemini tamamlayabilirsiniz. Dolayısı ile fazla zamanınızı almayacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ohalde ilk olarak malzemeleri elinizin altında hazır edin. Ardından da yapım aşamalarını adım adım uygulayın. Hatta siz önce elinize bir makas alın ve sokağınızdaki gül ağacına doğru emin adımlarla ilerleyin. Fakat aman dikkat, alerjik reaksiyonlarınız varsa bu işlemi bir başkasına yaptırmayı amaçlayın.

Gül Reçeli

Gül Reçeli

Aksi halde her ne kadar masraflı olmasa da sizin için bir işkence halini alabilir. Bu aşamayı da tamamladığınıza göre, artık gül reçelinin yapılış aşamalarını aktarabiliriz.

Gül Reçeli Tarifi

Gül reçeli tarifi uygulamak için temin etmeniz gereken malzemelerin listesi şu şekilde:

Gül reçeli tarifi için gerekli malzemeler:

• 7 su bardağı şeker
• 300 gram reçellik gül yaprağı
• Yarım limon suyu
• 3 su bardağı su

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Gül reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı için izlemeniz gereken adımlar maddeler halinde şu şekilde:

• İlk olarak gül yapraklarını ayıklayın. Ardından yıkayın. Sonra da temiz bir havlunun üzerine sererek kurumalarını bekleyin. İyice kurumalarının çok önemli olduğunu da sakın unutmayın.Aksi halde üzerine eklediğiniz şekerin erimesi söz konusu olacaktır.

• Kuruyan gül yapraklarını, gül reçelini hazırlayacağınız tencerenin içerisine alın ve 7 bardak şekeri güllerin üzerine dökün. Tencerenin kapağını da kapatın ve bu şekilde sabaha kadar beklemesini sağlayın.

• Sabah olduğunda şekerin gül ile tam olarak özdeşleştiğini göreceksiniz. Bu aşamada tencerenin içerisine suyu da ilave ederek güzelce kaynamasını sağlayın. Kaynamaya başladığında ocağın altını kısabilir ve yavaş bir şekilde ortalama 15 dakika kaynamasını sağlayabilirsiniz.

• Artık yapmanız gereken şey yarım limon suyunu gül reçelinin üzerine ekleyerek reçelin kıvam almasını sağlamaktır. Bu şekilde bir 15 dakika daha kaynatmanız yeterli olacaktır.

• Ocağın altını kapattıktan sonra reçelinizin soğumasını bekleyin ve bu şekilde isterseniz hemen servis edin; isterseniz de kavanozlara bölüştürerek servis edeceğiniz zamana kadar kapağını sıkıca kapatmak sureti ile buzdolabında bekletin.

Afiyet olsun. Ağzınız hep reçel kadar tatlı olsun. Sitemiz içerisinde farklı reçel tariflerini de bulabilirsiniz.

Gül Reçeli Yorumları

Gül reçeli yorumları genellikle bahçedeki güllerden reçel yapılıp yapılmayacağının sorulmasına dair yorumlar. Ve evet, bu reçel bahçenizde ya da sokağınızda bulunan güllerle rahatlıkla yapabileceğiniz türden. Fakat bir de çiçekçiden gül satın alıp onunla reçel yapmayı düşünenler var.

Bu noktada çiçekçi güllerinin ilaçlı olabilme ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bu ilaçlar muhtemelen kimyasal olacakları için sofranızda çiçekçi güllerinden yapılmış bir reçel bulunmasını istemeyebilirsiniz. Ancak tanıdoğınız ve güvendiğiniz bir çiçekçi varsa, ondan ilaçsız gül talebinde rahatlıkla bulunabilirsiniz.

Gül reçeli yorumları yapan bir takipçimiz ise verdiğimiz tarifi çok açıklayıcı bulduğunu belirtmiş. Ve denemeye karar verdiğini anlatmış. Ancak reçelin içerisine limon suyunu ekleyinceye kadar tarifin olmadığını düşünmüş. Çünkü renk ve kıvam ve hattagüllerin görünümünü pek beğenmemiş.

Fakat sonrasında limon suyunu ilave ettikten sonra renk ve kıvamın muhteşem olduğunu belirtmiş. Hep öyle değil midir zaten? Yemekler sofraya gelinceye kadariyi değildir. Ancak onu pişirip süslediğinizde,yemeyip yanında yatmak tabiri kullanılır. Bu durum gül reçeli için de geçerli.

Birbey ise bu tarifi sevgilisinin doğumgünü için hazırlayacağı sofraya yerleştirmek adına uygulamış. Tadına baktığında ise yüzünün akı ile bu işten de sıyrıldığı bilgisini bizlerle paylaşmış. Aynı şeyi eşiniz için siz de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.