Füme Et Hakkında Bilgi Füme Et Nasıl Yapılır?

Füme Et Hakkında Bilgi Füme Et Nasıl Yapılır?

Füme et nasıl yapılır; ya da füme et nasıl yenir sorularının yanıtlarını pek çoğunuz merak ediyor olmalısınız. Mevsim kış. Hava soğuk, yağmurlu ve karlı.. Dolayısı ile pek çoğumuz evden dışarı çıkmıyoruz. Hal böyle olunca da televizyon programlarına yönleniyoruz ki neredeyse her kadın programında verilen yemek tarifleri söz konusu. Bu yemek tarifleri arasında füme et nasıl yapılır ya da füme et nasıl yenir gibi sorulara da yer veriliyor. Ancak füme et hakkında bilgi veren çok fazla kişi yok. Yani füme etin ne olduğunu pek çok kişi biliyor, ama çok kişi de bilmiyor. Özellikle de genç kesim. Nereden bilsinler tabi gençler, ders çalışmak, gezmek, sosyal medyada takılmak varken füme ete mi ilgi duysunlar? Ama duymalılar. Çünkü herkes bir gün yemek yapmak zorunda kalacak; ya evlenecek, ya da annesinden uzağa gidecek. O halde füme et hakkında bilgi edinmeye başlayalım.

Mevsim kış olduğunda, yani tam da bu zamanlarda alınan et, ağaçların yaprak dökmesi sonucu elde edilen odunda bekletilir; ya da pişirilerek füme et hazırlanmış olur ki aslında füme et nasıl yapılır sorusunun yanıtı için vermiş olduğumuz bu cevabı tütsüleme olarak da tanımlayabiliriz. Peki ama, ya etrafınızda odun yoksa; ya da var olsa bile bu uygulamayı yapamayacaksanız, siz füme et tüketmeyecek misiniz? Tüketirsiniz elbette. Böyle bir durumda eti yine alır; ama 15 gün boyunca kaya tuzunun içerisinde bırakırsınız. Daha sonra ise odun fırınında 24 saat pişirmeniz gerekir. Peki ama yine odun mu dediniz? Mutlaka evinizin yakınlarında lahmacun fırınları vardır. Hatta ekmek fırınları dahi bu konuda size yardımcı olabilirler. Hazırlamış olduğunuz eti onlara verir ve 24 saat odun fırınında bekletmelerini rica edersiniz. Anlamış olduğunuz üzere füme et artık çiğ et değildir. Bu şekilde düşünenlerin yanlış bilgi sahibi olduklarını hatırlatmış olalım.

Nasıl yapıldığını öğrendiğimiz füme et nasıl yenir? Aslında bu sorunun yanıtı tüm et çeşitleri için de geçerlidir. Daha lezzetli olması adına aralara küçük yağ parçaları serpiştirebilirsiniz. Zaten füme et, kaburga; ya da buttan değil, antrikot; ya da kol altından çıkan etlerden yapılmaktadır. Füme et hakkında bilgi verir ve nasıl yapılır sorusunun cevabında et tabirini kullanırken, herhangi bir parça ile bu lezzetin elde edilemeyeceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Füme Et Nasıl Yapılır?

İlk olarak eti, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kol altı; ya da antrikot; veya kontrfile olacak şekilde seçin. Ve sonrasında sinirleri ile yağlarından arındırın. Ardından da, almış olduğunuz etin içerisine sığacağı büyüklükte, altı delikli bir tepsinin içerisini kaya tuzu ile kaplayın. Üzerine siniri ve yağını almış olduğunuz eti olabildiğince rahat olabilecek, düz şekilde yatırın. Sonrasında, etin her yerini şişle olabildiğince delin. Ve üzerine yeniden kaya tuzu yayın. Etin altı da üstü de, hangi tarafından bakılırsa bakılsın, et hiç görünmeyecek şekilde kaya tuzu ile kaplanmış olmalıdır. Bu detay önemlidir. Şimdi tepsiyi dolaba yerleştirin ve 24 saat bu şekilde kalmasını sağlayın.

Ertesi gün dolaptaki tepsini alın ve kaya tuzunu döküp, tepsinin içine yeniden kaya tuzu yayın. Bu sefer eti tepsiye ters şekilde yatırın ve delikleri az görürseniz yeniden şiş kullanarak delin. Üzerini yine kaya tuzu ile kaplayıp, füme et adayınızı yeniden buzdolabına yerleştirin ve bu şekilde 24 saat daha beklemesini sağlayın.

Üçüncü güne geldiğinizde, et kaya tuzunda belli bir miktar pişmiş olacaktır. Şimdi dolaptan alın ve tuzlu eti soğuk suyun içerisine koyarak, bu şekilde yeniden dolaba bırakın. Böylece füme et adayınız artık tuzundan olabildiğince arınmış olacaktır.

Sonraki gün olduğunda ise artık et pişirilmeye hazır hale gelecektir. Ama bunun öncesinde kurutulması gerekmektedir. Bu nedenle suyun içerisinden alın ve üzeri açık bir şekilde dolaba yeniden koyduğunuz etin kurumasını bekleyin ki bu zaman ortalama 24 saat sürecektir yine.

Şimdi eti süzgecin içerisine alın ve odun ateşinin dumanında 1 saat beklemesini sağlayın. Unutmayın, süzgeci ateşin üzerine koymayacaksınız; duman yeterli olacak. Bir saatin sonrasında ise etin tersini çevirin ve bu şekilde de 15 dakika beklemesini sağlayın. Tütsüleme işlemi sona erdi. Peki ama füme et nasıl yapılır; ya da füme et nasıl yenir sorularının yanıtları tam anlamı ile verilmiş oldu mu? Hayır tabi ki. Füme et daha tam olarak pişmedi.

Fırınınızı önceden ısıtın ve 120 dereceye ayarlayarak füme eti içerisine atın. Bu şekilde üç saat pişmesini sağlayın. Füme et nasıl yenir sorusunun yanıtı bu şekilde tamamlanmış olacaktır. Ardından etinizi isterseniz sıcak; isterseniz soğuk olarak yiyebilirsiniz ki füme et hakkında bilgilerimizi tamamlarken, hem sıcak; hem de soğuk olarak yenilebileceğini belirtmeyi unutmuş da olabiliriz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.