Fajita Nasıl Yapılır? Fajita Tarifi

Fajita Nasıl Yapılır? Fajita Tarifi

Bu yazımızda sizlere, öncelikle fajita hakkında bilgi vererek, fajita nedir sorusunun yanıtını vereceğiz, daha sonra ise, fajita nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak fajita tarifinden söz etmeye çalıiacağız. Öncelikle fajita nedir sorusunun yanıtını verelim, sonrasında da fajita nasıl yapılır sorusunun yanıtı için fajita tarifine birlikte göz atalım:

Fajita nedir? Fajita bir Meksika yemeği olup, dana eti, ve tavuk eti ile hazırlanabilen bir lezzettir. Fajitayı Türkiye’de çok sayıda seven, ve beğenerek tüketen Türk bulunmaktadır. Bu nedenle biz de sizler için fajita nedir, fajita nasıl yapılır, ve fajita tarifi gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağız…
Fajita için en çok et, ve dolmalık biber kullanımı gerçekleştirilmektedir. Fajita tarifinde dana etinden, ya da tavuk etinden yararlanılması mümkündür. Fajita tarifi yapılıp fajita pişirildikten sonra, ocaktan alınır alınmaz servis edilen bir yemektir. Bu nedenle, dumanının tütüyor olduğu bir fajitaya hayır diyecek hiç kimsenin bulunmayacağını da belirtmek isteriz.
Fajita baharatı, fajitaya asıl lezzetini veren tat olarak belirtilmelidir. Fajita baharatı dememize karşın, fajita baharatını siz belirler, ve fajita baharatının ölçüsünü de siz ayarlarsınız. Fajita baharatının tamamen sizin damak zevkinize göre hazırlandığını unutmamanız gerekmektedir.
Fajita nasıl yapılır sorusunun yanıtı öncesinde fajita hakkındaki bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık, şimdi ise, fajita nasıl yapılır sorusunun yanıtı niteliğindeki fajita tarifi için gerek duyulan fajita malzemelerini sayalım:
Yarım yemek kaşığı tuz
Çeyrek yemek kaşığı kuru kekik
Çeyrek yemek kaşığı toz kişniş
Çeyrek yemek kaşığı kimyon
Çeyrek yemek kaşığı toz acı biber
Yarım yemek kaşığı sıvı yağ
İki diş ince ince doğranmış sarımsak
Bir tane soğan
Bir buçuk tane yeşil biber
Bir tane kırmızı biber
Bir tane sarı biber
Üç tane tavuk göğsü…
Fajitanın malzemelerini bu şekilde saydıktan, ve hazırladıktan sonra, artık fajita nasıl yapılır sorusunun yanıtı için fajita tarifine bakabiliriz:
Fajita nasıl yapılır? Fajita tarifi:
Öncelikle soğan soyulur, daha sonra ise biberlerin ortadan ikiye bölünerek içlerindeki çekirdeklerin temizlenmesi gerekir. Biberlerin, tavukların, ve de soğanların, uzun, ve ince şeritler halinde doğranmaları gerekmektedir. Yağı ısıttıktan sonra soğanları içerisine ekleyerek kavurun. Daha sonra ise biberleri ve sarımsağı ilave ederek, malzemeleri karıştırarak kavurun. Tavukları da haşladıktan sonra, ortalama on dakika kadar fajita baharatı ile birlikte pişirin. Ve sonrasında, pişirilmiş olan malzemeleri karıştırarak fajitayı servise hazır hale getirin.
Bir porsiyon fajitanın değeri 167 kaloridir…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.