Evde Pastırma Yapılır Mı?

Evde Pastırma Yapılır Mı?

Evde pastırma yapılır mı diyenler arasında yer alıyorsanız, sizin için güzel bir haberimiz var! Evet! Ana vatanı Kayseri olan pastırmayı evde kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak bir de kötü haberimiz var ki o da, evde pastırma tarifinin biraz zahmetli oluşudur. Fiyat bakımından olduğu kadar temizlik açısından da avantajlı olan evde pastırma yapmak fikrine bir kere alışınca, bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Evde Pastırma Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

* 2.5 kilo bonfile ya da antrikot
* Yeterince tuz
* 100 gram kırmızı toz biber
* 100 gram çemen
* 1 yemek kaşığı karabiber
* 1 yemek kaşığı kimyon
* Yarım yemek kaşığı pul biber
* 100 gram sarımsak
* 1.5 litre kadar su

Evde Pastırma Yapmak

Evde pastırma yapmak için ilk olarak çemen hazırlayacaksınız. İçerisinde bol miktarda sarımsak bulundurduğu için çemen yaz aylarında çok tüketildiğinde teri kokutan bir yiyecek türüdür. Zaten pastırma da genellikle kış aylarında daha sık tüketilir. Biz uyarımızı baştan yapmış olalım ve sonrasında evde pastırma yapılır mı diyenlerin izlemesi gereken adımları aktaralım.

■ Evde pastırma yapmak için ilk işiniz, bir tepsinin içerisine bolca tuz dökmek olsun. Sonrasında üzerine eti yerleştirin ve onun da üstünü yine tuzla kaplayın. Burada tuzu gerçekten bol kullanın ki etin açıkta kalmış herhangi bir yeri bulunmasın.

■ İçerisinde etin bulunduğu tepsinin üzerini bir ağırlıkla kapatın. Koymuş olduğunuz tuz sayesinde etten kan akacaktır. Bu kanı her sabah süzün ve aynı tuzla kaplama işlemini tekrarlayarak bu şekilde on günü tamamlayın.

■ Kanından arınan ve kuruyan eti su ile yıkayarak temizleyin. Sonrasında derin bir tencerenin içerisine su koyup, temizlemiş olduğunuz eti de bu suyun içerisine koyun ve üç saatte bir suyunu değiştirmek sureti ile eti bir gece suda bekletin ki tuzu gitsin.

■ Suyun içerisinden çıkartmış olduğunuz etin üzerine ertesi gün sağlam bir delik açın ve bu delikten ip geçirerek eti yüksek bir yere asıp 3 – 4 gün bekletin ki evde pastırma yapmak için kullanacağınız temel malzeme kurusun. Bu arada da ete bir bez sarın ki üzerine sinek konmasın.

■ Eti kurutmak için astığınız gün çemeni de hazırlayıp, evde pastırma tarifini uygulayana kadar onu da biraz dinlendirmiş olun. Bunun için mutfak robotunun içerisine çemeni, kırmızı toz biberi, karabiberi, pul biber, kimyon, 1 çay kaşığı tuz ve ezilmiş sarımsakları koyun. Üzerine arada bir su ilave etmek sureti ile beş dakika boyunca iyice çırpın. Sonra hazırlamış olduğunuz çemeni de dinlenmeye bırakın.

■ Hem et kuruyup, hem de çemen dinlendiğinde, etin her tarafına hazırlamış olduğunuz çemeni sürün ve açıkta kalan et kalmamasına dikkat edip, bu şekilde 15 – 20 gün daha kalmasını sağlayın. Yine iple asılı tutma yöntemini denemelisiniz ve bu sırada önemli olanın çemenin kuruması olduğunu da unutmayın.

Belirtilen sürenin sonunda, evde pastırma yapılır mı diyen kişiler aradıkları yanıtı bulmuş ve evde pastırma tarifini uygulamış olacaklar. Evde pastırma yapmak kadar önemli olan bir diğer detayın da, pişirirken pastırmayı çok ince kıymanız gerektiği olduğunu unutmayın. Aksi halde istediğiniz lezzeti tam olarak alamayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.