Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Evde Ekmek Yapmak Daha Mı Ucuz?

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Evde Ekmek Yapmak Daha Mı Ucuz?

Evdeekmek nasıl yapılır sorusunun yanıtları dönem dönem internet ortamında çok fazla araştırılıyor. Bu dönemler arasında ilk olarak Koronavirüs tedbirleri kapsamında gündeme gelen sokağa çıkma yasakları vardı. İnsanlar fırına dahi giderlerse ceza yiyeceklerini düşünüp evde kendi ekmeklerini yapmayı tercih ediyorlardı.

Hatta sokağa çıkma yasağı olmasa bile Koronavirüsün ekmekten geçeceğini düşünenler vardı. Dolayısı ile un satışları tavan yapmıştı. Ancak evde ekmek nasıl yapılır sorusunun yanıtları, ekmek fiyatlarına zam yapıldığında da çok fazla aranıyor. Ve duyduk ki Ramazan bayramı 2022 sonrasında İstanbul’da ekmek yine zam alacakmış.

Hal böyle oluncabiz de sizlere kar – zarar değerlendirmesi yapmak ve aynı zamanda evde ekmek yapımını tercih etmeniz halinde merak ettiklerinizi aktarmak istedik. Bu şekilde sıcak ekmek yeme zevkinizi tatmin edebilir, evinize mis gibi ekmek kokusu doldurabilir,yediğiniz ekmeğin hijyeninden emin olabilirsiniz.

Peki ama una, mayaya, elektriğe para vereceksiniz. Olaya bu açıdan bakınca evde ekmek yapmak mı daha mantıklı yoksa yine fırından ya da marketten almak mı? Tam da bu aşamada sizlere anlık bilgi aktarımında bulunmak isteriz; malum fiyatlar her an değişebiliyor, durumlar sürekli güncelleniyor. Gün 30 Nisan 2022 ve verdiğimiz bilgiler bugüne ait…

İki tane büyük boy ekmek yapacağınızı var sayalım. Ve eğer ekmek tahmin edildiği üzere Ramazan bayramı sonrasında 4.5 TL olacaksa diye hesap yapalım. Bazı ekmeklerin, gramajlarına göre daha pahalı olduklarını da unutmayalım. Ancak biz yine de fırından 9 TL’ye alacağımız ekmeği evimizde kaç TL’ye mal edeceğimizi hesaplayalım.

Migros’u baz alacak olursak 5 kg Migros un fiyatı 49.90 TL. Ve toplamda ortalama 45 su bardağı una tekabül ediyor. 2 tane büyük boy ekmek yapabilmek için ortalama 7 bardak una ihtiyacımız oluyor. Yani 13 tane büyük boy ekmeği 5 kilo un ile yapabilmeniz mümkün. 13 tane ekmeği fırından alırsanız ve tanesi 4.5TL ise toplamda 59.5 TL para ödemelisiniz.

Evde Ekmek Yapmak Daha Mı Ucuz

Evde Ekmek Nasıl Yapılır

Fırınınız size 13 tane ekmek yapabilmek için toplamda ortalama 2 TL elektrik yakar. Yani sadece un ve elektriğe toplamda 52 TL ödersiniz. Ekmek malzemeleri arasında maya, süt, şeker ve tuz da var…

Evde Ekmek Yapmak Daha Mı Ucuz?

Evde ekmek yapmak daha mı ucuz sorusuna yanıt vermek için yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda, evde ekmek yapmanın ucuzluğundan ziyade fırınların şu anda 3 – 3.5 TL bandında ekmeği nasıl sattıklarını düşünüyor ve başarılarından dolayı onları tebrik ediyoruz. Neden mi? Gelin hesabımızı yapmaya devam edelim…

Toplamda 13 tane ekmeği yapabilmek için 3 bardak süte ihtiyacınız var. Bu 1 litreye yakın bir rakam olup 1 litre süt fiyatı ise 12 – 13 TL’den az değil. Dolayısı ile şu basit hesapla bile 59.5 TL’lik, fırından alacağımız toplam 13 TL ekmek fiyatını aşmış durumdayız. Ancak durun daha bitmedi. Ekmekte süt yerine su da kullanabilirsiniz belki…

Ancak 2 tane ekmek yapabilmek için 1 paket instant mayaya ihtiyacnız var. 13 tane ekmek size 6.5 – 7 paket instant maya kullanımı gerçekleştirecektir. 3 paket instantmaya bulunduran paketlerin fiyatları 5 TL; indirimle 3.65TL…Gelin siz özel bir nedeniniz yoksa, sadece daha ucuza mal edeceğinizi düşünerek evde ekmek yapma fikrinden vazgeçin.

Evde ekmek yapmak daha mı ucuz sorusunun yanıtı, olaya bu açıdan bakınca kesinlikle hayır. Fırında çalışanların olduğu, dükkan kirası ya da vergileri gibi detayları da düşünerek ekmek fiyatları az zamlansın diye dua etmekten başka bir şansımız çok da fazla kalmıyor. Yapacağınız ekmeğin olup olmayacağı riskinden söz etmedik dahi…

Fakat siz herhangi farklı bir nedene bağlı olarak kendi ekmeğinizi kendiniz yapmak isterseniz, onu da hemen sizinle paylaşalım…Bu noktada pek çok kişi şu soruların yanıtlarını da merak ediyor.

• Ekmek tarifi evde nasıl yapılır?
• Köy ekmeği nasıl yapılır?
• Fırında ekmeğin üzerine sürülen şey nedir?
• Kolay ekmek nasıl yapılır?

Ekmek Tarifi Evde Nasıl Yapılır?

Ekmek tarifi evde nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için ilk olarak gerekli malzemelerin listesini alalım.

• 6.5 – 7 bardak un
• Yarım bardak ılık süt
• 2.5 bardak ılık su
• 2 tatlı kaşığı tuz
• 3 tatlı kaşığı şeker
• 1 paket instant maya

Artık evde ekmek tarifi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını almaya başlayabiliriz.

• Derin bir karıştırma kabının içerisine şekeri, instantmayayı, ılık su ve sütü alın ve maya ile şekeri erittikten sonra mayalanması için birkaç dakika beklemeye bırakın.

• Sonrasında tuzu ve unu ekmek hamurunun içerisine ekleyin. Eliniz ekmek hamurunun kıvamına alışıncaya kadar unu kontrollü bir şekilde eklemeyi unutmayın.

• Hamuru güzelce yoğurun ve ele yapışmayacak kıvam almasını sağlayın.

• Bu şekildeyken üzerini hava almayacak şekilde streç film ile kapatın ve 1 – 1.5 saat beklemesine izin verin.

• Hamurunuz dinlendiğinde 2 katına çıkmışolacaktır. Siz de onu ikiye bölün.

• Tezgahınızı hafifçe unlayın ve bezelerden her birine somun ekmek şeklini verin.

• Fırın tepsisinin içerisine pişirme kağıdını serin ve ekmekleribu kağıdın üzerine yerleştirin. Sonrasında da üzerlerine bıçak yardımı ile çizik atın.

• Ekmek hamurlarının üzerlerini hafifçe unlayın.

• Fırınınızı 200 derecede ısıtın. Bu arada ısıya dayanıklı birkap içerisine su koyup bu kabı fırının içerisine yerleştirin.

• Ekmek hamurlarının olduğu tepsiyi de fırına atıp, üzeri kızarıp çıtır hale gelinceye kadar, ortalama 30 – 35 dakika pişirin.

• Sonra tepsiyi fırından alıp ekmekleri dinlenmeye bırakabilirsiniz.

Adım sayısının fazla olmasına bakmayın,evde ekmek yapmak gerçekten zor değil ve sizi hiç yormayacaktır.Afiyet olsun.

Köy Ekmeği Nasıl Yapılır?

Köy ekmeği nasıl yapılır sorusunun yanıtı aslında ekşi mayasının olmasından gelir ki zaten bu ekmeğin tadı sadece bu maya dolayısı ile hem çok farklı hem de çok lezzetlidir. İçerisine süt konulmaz. Ancak üzerine yoğurt sürülür. Zaten ekşimayanın yapılması uzun bir zaman alırken, ekmek hamurunun mayalanması da bir kaç gün alabilir.

Evde Ekmek Nasıl Yapılır

Köy Ekmeği Nasıl Yapılır

Bunun için genellikle güneş görmeyen ama çok da soğuk olmayan bir yer tercih edilmektedir.

Fırında Ekmeğin Üzerine Sürülen Şey Nedir?

Fırında ekmeğin üzerine sürülen şey nedir sorusunun yanıtı için farklı yanıtlar verebiliriz. Her şeyin öncesinde hamurun üzerine biraz su serpebilirsiniz. Bununla birlikte çırpılmış yumurta sürebilirsiniz. Köy ekmeğinin yapımında olduğu gibi yoğurt ya da süt kullanabilirsiniz.

Ancak ekmeğinizin kabuğunun parlak görünmesini isterseniz, fırından çıkartmanızın sonrasında soğuk su ile fırçalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ekmeğin Kızarması İçin Üzerine Ne Sürülür?

Ekmeğin kızarması için üzerine ne sürülür sorusuna yanıt olarak yumurta, zeytinyağı, su,süt,yoğurt hatta sulandırılmış salça… gibimalzemelerden herhangi birini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç çok başarılı olacaktır.

Kolay Ekmek Nasıl Yapılır?

Kolay ekmek nasıl yapılır sorusunun yanıtı için hiç bir ekstra çabaya gereksiniminiz yok. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ekmeği yoğurmak,bekletmek, tepsinin içine yerleştirmek ihtiyacınız olan şeylerden bazıları. Bir de malzemeleri önceden temin ederseniz, ekmek yapımı aslında sizin toplam 10 dakikanızı almayacaktır.

Ekmek Fanlı Mı Fansız Mı?

Ekmek fanlı mı fansız mı pişirilir sorusunun yanıtı için fan kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Aksi halde evde ekmek nasıl yapılır sorusunun yanıtı için vermiş olduğunuz çabada, ekmeğin üzeri çabuk kuruyacaktır. Bunun yerine fırının ısısını önce yüksek tutup sonra düşürebilirsiniz.

Fırını ayarlarken hem alttan hem de üstten ısı vermesini tercih edin. Bu şekilde yapacağınız ekmek daha lezzetli ve güzel pişecektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.