Et Kavurma Nasıl Yapılır? Lokum Gibi Et Kavurma

Et Kavurma Nasıl Yapılır? Lokum Gibi Et Kavurma

Etkavurma nasıl yapılır sorusu, kurban bayramında en çok aranan konular arasında yerini aldı bile. Herkes bayramda o kavurmayı illa ki yiyecek. Kurban kesen de kesmeyen de… Çünkü dışarıdan et kokuları gelirken sizin sebze yemeği yapmanız ya da yemeniz işkenceden başka bir şey olmayacaktır.

Sitemiz içerisinde kurban eti nasıl pay edilir sorusunun yanıtını daha önce detaylı olarak ve islami kurallar çerçevesinde vermiştik. Kurban kesenler bu bilgiler çerçevesinde etleri sahiplerine kısa zamanda kavuşturmalı. Ve onların da kavurma yapma zevkini ellerinden almamalı.

Et Kavurma Tarifi

Et Kavurma Nasıl Yapılır

Elbette yapılacak olan kavurmanın yumuşak olması, lezzetinin yerinde olması ve çabuk pişmesi adına bazı detaylara da dikkat edilmeli. Her şeyin öncesinde kurban eti buzdolabında bir gün dinlendirilmeli. Aksi halde et daha kendini çekmemiş olacağı için zaten yumuşak olmayacak ve çabuk pişmeyecektir.

Bununla birlikte marine edilmesi gerekir. Bu işlemi soğan, sarımsak, tuz, karabiber, zeytinyağı, limon suyu ya da sirke karışımı ile yapabileceğiniz gibi sadece tuz, sirke ya da limon suyu ile de yapabilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun eti tam olarak marineledikten sonra buzdolabında 4 – 5 saat beklemesine de izin vermeyi unutmamalısınız.

Koyun ön kolları ve dana bonfile ile daha lezzetli olan et kavurma nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında farklı görüşler de yer alıyor elbette. Ancak bu noktada kurban etiverecek olan kişilerin, etin neresini vereceklerine de kimsenin müdahale etme şansı olmadığını bilmek gerekiyor. Dolayısı ile doğru pişirme yöntemlerini uygulamak da önemli.

Et Kavurma Nasıl Yapılır

Et Kavurma Nasıl Yapılır

Kavurma yapacaksanız eti kısık ateşte pişirmeli ve böylece kurumasını ya da yanmasını önlemelisiniz. Kavurmalık et dananın neresinden olur sorusunun yanıtlarını da okumanızı öneriyoruz.

Et Kavurma Nasıl Yapılır?

Et kavurma nasıl yapılır sorusunun yanıtını almadan önce kullanılacak olan malzemeleri sıralayalım…

• 1 tatlı kaşığı tuz
• 1 tane soğan
• Yarım kilo kuşbaşı dana eti
• 1 çay kaşığı karabiber
• 1 çay kaşığı kekik
• 2 yemek kaşığı zeytinyağı
• 1 bardak sıcak su

Et kavurma nasıl yapılır sorusuna yanıt için malzemelerin hazırlanmasından sonra artık yemeği nasıl yapacağımızı da öğrenebiliriz.

Et Kavurma Tarifi

Et kavurma tarifi tüm malzemeler elinizin altında hazır bulunduktan sonra gerçekten kolaydır. O halde bizmaddeler halinde anlatmaya başlayalım; siz de adım adım uygulamaya başlayın.

• İlk işiniz çelik bir tencereyi ocakta iyice ısıtmak olsun. Ardından etleri içine atın ve yüksek ateşte pişirmeye başlayın. Bu sırada etler önce suyunu bırakacak ve ardından geri çekecektir.Bu sürede ocağın altını kısmayın.

• Etler suyunu çektikten sonra, küp küp doğradığınız soğanları tencereye ilave edin.

• Zeytinyağını da ilave ettikten sonra ortalama 3 dakika kadar daha et kavurmayı pişirmeyi sürdürün.

• Daha sonra kaynar suyu ilave edin ve tencerenin kapağını kapatıp, ocağın altını da kısarak et kavurmanın bu şekilde, kendi halinde pişmesine izin verin.

Et kavurma tarifi bu aşamada etlerin yumuşamasını beklemeyi ve yemeğin suyunu çekmesini gerektirir. Bunun için geçmesi gereken süre ortalama 30 dakikadır.

• Daha sonra tuz ve baharatlarını ilave edip karıştırarak ocağın altını kapatabilirsiniz. Yemeğiniz hazır olduğuna göre size tek kalan onu sıcak sıcak servis etmektir. Afiyet olsun.

Lokum Gibi Et Kavurma

Lokum gibi et kavurma kavramı aslında yumuşak et kavurma anlamına gelmektedir. Bunun için dikkat etmeniz gerekenleri daha önce de anlatmıştık ama bir kere daha değinmek isteriz. Her şeyin öncesinde, malzemeler arasında vermiş olduğumuz su miktarının yetersiz gelmesi gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Bu aşamada tencereye daha fazla sıcak su ilavesi yapabilirsiniz. Aynı zamanda eti marine ederseniz de yapacağınız kavurmanın lezzeti başka olacaktır. Ayrıca lokum gibi et kavurma tabirinin ne anlama geldiğini de bu şekilde algılamış olursunuz. Ve tabi çok yüksek ateşte de kavurmayı pişirmemelisiniz. Bu da etin kurumasına ve yanmasına neden olacaktır.

Kavurma Etin Yumuşak Olması İçin Ne Yapmak Lazım?

Kavurma etin yumuşak olması için ne yapmak lazım? Pek çok kişi için et kavurma denildiğindeki en önemli nokta budur. Bu aşamada ilk olarak yemeğinizin tuzunu en son eklemeniz gerektiği önerisinde bulunmalıyız. Çünkü tuzun sertleştiren etkisi et üzerinde oldukça etkilidir.

Bunun yanında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da et kavurma yaparken içerisine bol miktarda yağ eklemenizin gerekliliğidir. Yağı da etlerle birlikte soteler ve pişirirken etlerle özdeşleşmesini sağlarsanız çok yumuşak ve aynı zamanda da lezzetli bir et kavurma elde edebilirsiniz.

Dana Et Kavurma

Dana et kavurma hakkında bilgi sahibi olduk aslında. Bu noktada bilmemiz gereken tek önemli detay, et kavurmanın dananın hangi bölgesinden yapılmasının gerekliliğidir. Bunun için de bu işin uzmanı kişilerin önerileri arasında dana bonfile yer almaktadır. Dananın sırt kısmında yer alan bonfile sağda ve soldaolmak üzere iki tane kastır.

Dana et kavurma bu bölümle yapılmalıdır. Çünkü bu kas çok çalıştığı için çok yumuşaktır. Et kavurma nasıl yapılır sorusunun en önemli yanıtları arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.