Erik Marmelatı Nasıl Yapılır? Erik Marmelatı Tarifi

Erik Marmelatı Nasıl Yapılır? Erik Marmelatı Tarifi

Erik marmelatı yaz aylarının en çok aranan tarifleri arasında yer alıyor. Yeşil erik tüketenler bu meyveyi ekşi olması dolayısı ile çok tercih ediyor ve genellikle de tuzlayarak yiyorlar. Ancak kırmızı erik de yeşil eriğin aksine bir o kadar tatlı lezzeti ile meyve tabaklarını süslüyor. Eriğin faydaları hakkında daha önce sitemiz içerisinde detaylı bilgi vermiştik.

Karanfilli erik marmelatı nasıl yapılır sorusunun yanıtı hakkında bilgileri de paylaşmıştık.Ancak eriğin sofraları süsleyen tarifleri bir taneyle sınırlı değil. Örneğin herkes erik marmelatı yaparken içerisine karanfil eklemek istemeyebilir. Bazılarımız yapmış olduğumuz marmelatı sadece kahvaltı sofralarında değil, yapacağımız kurabiyelerin içerisinde de kullanmak isteriz.

Erik Marmelatı Nasıl Yapılır

Erik Marmelatı

Bununla birlikte erik reçeli, kompostosu… da erik ile hazırlanan daha farklı tariflerdir. Ve bu tariflerin hiç birini uygulamasanız bile eriği kurutarak buzdolabında rahatlıkla saklayabilme şansına sahipsiniz. Fakat bir meyve ile yapılabileceklerin bu kadar zengin olması durumu sadece erik için de söz konusu değil.

Vişne, elma, kiraz, kayısı, şeftali… de zengin tarifler hazırlayabileceğiniz meyveler arasında yer almaktadır. Ve bu meyvelerin her birinin faydası da bir diğerinden daha zengin. Kayısının faydaları hakkında bilgi edinerek ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca aynı meyvenin farklı renklerinin de faydaları birbirinden farklı olabilir; mor erik gibi…

Erik Marmelatı

Erik Marmelatı

Tam da bu noktada hangimeyveyi ne şekilde doğru tüketeceğinize mevsiminde karar vermelisiniz. Şu anda eriğin mevsimi. Marmelatı ya da reçelini yapacaksanız veya kurutmayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmalı ve uygun fiyat avantajlarını da değerlendirmeye çalışmalısınız.En doğru tarifleri alabilmek için ise en doğru adrestesiniz…

Erik Marmelatı Nasıl Yapılır?

Erik marmelatı nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk olarak marmelat içerisinde hangimalzemeleri kullanacağınızı bilmelisiniz. Malzemelerin ölçülerini elinizin altında hazır ettiğinizde, tarifi uygularken işinizi bırakıp markete ya da manava gitmek durumunda kalmazsınız. O halde hemen malzemelistesini gözden geçirelim…

• 1 kilo şeker
• 1 kilo kırmızı erik
• Yarım bardak su
• 2 tane karanfil
• Yarım limon suyu

Bu malzemeleri hazır ettikten sonra, artık erik marmelatı nasıl yapılır sorusunun yanıtını almaya başlayabilirsiniz.

Erik Marmelatı Tarifi

Erik marmelatı tarifi için yapmanız gereken işlemleri sizlere maddeler halinde aktaralım. Siz de adım adım uygulayın.

• İlk işiniz erikleri güzelce yıkamak olsun. Ardından ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkartın. Bu noktada kırmızı erik kullanmanız hem tatlı hem de yumuşak olması dolayısı ile önemli. Ancak yeşil erikler de zaman içerisinde yumuşayarak tatlanırlar. Dolayısı ile marmelatı bu şekli almış eriklerle de hazırlayabilirsiniz.

• Tıpkı reçel yaparken olduğu gibi, erikleri bir tencerenin içerisine koyun ve üzerine de şekeri ilave edin. Tencerenin kapağını kapatarak bu şekilde bir saat kadar beklemesini sağlayın. Sürenin daha uzun olmasının da herhangi bir sakıncası olmayacaktır. Ama bir saatten az da olmamalı.

Erik marmelatı tarifi için pişirme aşamasına geldiğinizde, erik ve şekerin üzerine su ile birlikte karanfili de ilave edin. Ve sonrasında tencereyi ocağın üzerine alın.

• Bu şekilde bir saat kadar, ara sıra karıştırarak ve karıştırırken erikleri de ezerek pişirme işlemini sürdürün.

• Sonrasında tencerenin içerisine limon suyunu ilave edin.

• Ortalama 10 dakika da limon suyu ile pişirdiğiniz erik marmelatını ocaktan alın.

İsterseniz kavanozlara hemen koyun. İsterseniz de soğumasını bekleyin ve sonrasında kavanozlara bölüştürün. Kullanacağınız zamana kadar serin bir yerde ya da buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Kırmızı Eriğin Faydaları

Kırmızı eriğin faydaları daerik marmelatını yaptıktan sonra hakkında sahip olmak istediğiniz bir diğer bilgi olarak karşımıza çıkar. Peki o halde neden kırmızı erik tüketmeliyiz?

• Kırmızı eriğin içeriğinde bulunan C vitamini onu kalp hastalıkları,katarakt ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir iksir haline getirir.

• İçeriğinde A vitamini bulunmaktadır. Ve kırmızı erik tükettiğinizde, günlük A vitamini ihtiyacınızın %8’ini karşılamış olursunuz.

• A vitamini sayesinde aynı zamanda görme kalitesi artar. Üreme fonksiyonları da sağlıklı olurken, sağlıklı kemik gelşimi için de gerekli vitaminler arasında yeralmaktadır.

• Kırmızı eriğin faydaları arasında, kabızlık ve sindirim problemlerine iyi gelen etkisinden de söz etmek gerekiyor.

• Kalp sağlığını koruyan kırmızı erik aynı zamanda inme riskini de azaltır.

Glisemik indeksi düşüktür. Dolayısı ile kan şekerinin dengelenmesi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır.

• Kırmızı erik kemik sağlığını iyileştirme özelliğine sahiptir.

• Beyindeki hafıza merkezini güçlendirme etkisi bulunmaktadır.

Ve siz lezzetli bir erik marmelatı tüketerek bu faydaların tamamından yararlanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.