Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Elma Sirkesi Tarifi

Daha önceki yazımızda, elma sirkesinin faydaları nelerdir sorusunun yanıtı olarak elma sirkesinin faydalarını sizlere anlatmış; ve elma sirkesi nasıl kullanılmalı sorusuna yanıt olarak da elma sirkesinin kullanımını sizlere anlatmış, ve demiştik ki: elma sirkesi kullanımında doğal yöntemlerle hazırlanmış olan elma sirkesinden yararlanılmalıdır. Elma sirkesi kullanımı sırasında en çok dikkat etmeniz gereken konu elma sirkesinin doğal olması ise, düşündük ki, elma sirkesi nasıl yapılır sorusunun yanıtını bilir, ve elma sirkesi tarifini evde kendiniz uygulayarak elma sirkesi yapımını kendi ellerinizle gerçekleştirirseniz, elma sirkesi yapılışından daha emin sonuçlar alır; elma sirkesi kullanımını daha güvenli bir şekilde gerçekleştirirsiniz… O halde, elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak, elma sirkesi tarifi, elma sirkesi yapımı; ve elma sirkesi yapılışını birlikte inceleyip öğrenelim…

Elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi tarifi, elma sirkesi yapımı; ve elma sirkesi yapılışı: Elma sirkesi tarifini vermeden önce, elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmadan önce, elma sirkesi yaparken kullanmanız gereken elmadan söz etmeliyiz: hangi elmalar ile elma sirkesi yapılışı daha sağlıklı olur derseniz, elma sirkesi yapımında, kış elmalarını, ve özellikle de şeker oranı yüksek olan elmaları kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, elma sirkesine lezzet katmak adına, farklı elma türlerini bir araya getirerek de elma sirkesi tarifini uygulayabilirsiniz; fakat, elma sirkesi yapılışında kesinlikle, ham ya da ekşi elmaları kullanmayın diyebiliriz… Elma sirkesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak verilecek olan elma sirkesi tarifinde, dikkat edilmesi gereken bir başka önemli konu da elbette ki temizlik ve hijyendir. Elma sirkesi yapacağınız elmaları iyice yıkayıp kurutmalı; ve sonrasında, elma sirkesi yapılışında kullanılacak olan diğer malzemeler; ve kavanozlar da sıcak su ile yıkanmalıdır.
Peki elma sirkesi nasıl yapılır? İşte elma sirkesi tarifi, elma sirkesi yapımı, ve elma sirkesi yapılışı: Elma sirkesi tarifinde ilk olarak, elma sirkesi için kullanılacak olan elmalar küçük parçalara ayrılır, sonrasında da, ya katı meyve sıkacağında; ya da pres yolu ile elmaların suyu alınır. Elma suyunun içeriğinde bulunan şeker, önce alkole dönüşür; daha sonra ise asetik asite dönüşmektedir. Elma sirkesi yapımında dikkat edilmesi gereken bir konu vardır ki o da, elma suyunun, yeterince sıcaklık alabilmesi, ve oksijen ile temasıdır. Elma sirkesinin oksijenle temasını güçlendirmek adına, elma sirkesi yapılışında kullanılacak olan kavanozun, hem ağzının geniş olması; hem de sığ olması gerekmektedir.
Elma sirkesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan elma sirkesi tarifini verirken, elma suyunun kavanoza konulması işleminde şuna da dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz ki: elma suyu, kavanozun üzerinde biraz boşluk bırakacak şekilde ayarlanmalıdır. Daha sonra ise kavanozun üzeri, herhangi bir sineğin geçmesine izin vermeyecek, fakat oksijen alımını olanaklı hale getirecek bir tülbent ile kapatılmalıdır. Elma sirkesi yapımında, elma suyunun, günde bir sefer karıştırılması gerekmektedir, havalandırma açısından gerçekleştirilen karıştırma işlemi, elma sirkesinin yapılışını hızlandıracaktır. Elma sirkesi yapımında, kavanozun, güneş ışığından uzak, loi bir ortamda; ve 15 derece ile 25 derece arası sıcaklığın bulunduğu bir ortamda tutulması önerilmektedir.
Elma sirkesi yapımını hızlandırmak adına, elma suyunun içerisine, daha önceden yapılmış bir doğal elma sirkesi ilavesi de yapılabilir. Elma sirkesinde kullanılacak olan kavanozun ya cam, ya da ahşap olması önerilmektedir; metal bir kap önerilmemektedir. Elma sirkesinin oluşumn süreci, elma sirkesi için kullanılan elmanın türüne göre, üç hafta ile altı hafta arasında değişmektedir.
Elma sirkesi tarifi uygulanırken, elma sirkesi kokusu alınmaya başlandığında, her gün tadılması, ve istenilen asit oranı ki %4 – %8 aralığında olması önerilmektedir; elma sirkesi istenilen şekle geldiğinde, elma sirkesi oluşumunun devam etmemesi adına, bir kaç kat tülbentten, süzme yoğurt kesesinden; ya da benzeri bir yerden süzülerek, elma parçalarının tamamı alınmalıdır; ve sonrasında ise, elma sirkesi, ince uzun şişelere doldurularak saklanmalıdır. Elma sirkesinin saklanacağı ortamlar kesinlikle elma sirkesinin hava almasına izin vermeyecek şekilde olmalı, aynı zamanda da loş ışıklı yerler olmalıdır.
Elma sirkesi kullanımı sırasında ise elma sirkesini yeniden süzmeniz gerekir, çünkü içerisindeki ince tabaka her zaman kalıcıdır. Şunu unutmamalısınız ki, her zaman için, elma sirkesinin faydalarından yararlanmak adına, sizin evde elma sirkesi yapımını gerçekleştirmeniz daha sağlıklıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.