Elma Şekeri Nasıl Yapılır? Evde Elma Şekeri Tarifi

Elma Şekeri Nasıl Yapılır? Evde Elma Şekeri Tarifi

Elma şekeri nasıl yapılır sorusunun yanıtını, özellikle çocuğuna her şeyin doğalını yedirmek isteyen anneler arar. Çok da doğru yaparlar. Çünkü küçük – büyük herkes tarafından çok sevilen elma şekeri, hazır satılanların tüketilmesi halinde, çok fazla katkı maddesi ile birlikte gelir.

Ancak evinizde, hem de elinizin altında bulunan malzemelerle, çocuklarınızın çok seveceği ve bu sayede onlara elma da yedirme şansını elde edebileceğiniz elma şekeri yapabilirsiniz. Burada sizi zorlayacak ya da düşündürecek tek şey ise belki de kullanacağınız toz şekerdir.

Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır

Elma Şekeri Nasıl Yapılır

Çünkü şeker fiyatları gerçekten de aldı başını gitti. Sitemiz içerisindeen ucuz şekeri nereden alabileceğiniz konusunda bilgileri bulabilirsiniz. Ancak konumuz şu anda bu değil. Bizim amacımız şu anda çocuklarımıza sağlıklı bir elma şekeri yapabilmek. Dolayısı ile elma şekeri nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Özellikle çocukluğumuzda, sokağımızdan geçen amcalar olur ve “Elmalı Şeker” diye bağırırlardı. Her gün o amcaları bekler; elmalı şeker almanın hayalini kurardık. Annelerimiz de belki ne kadar temiz yapıldıklarını sorgular ama en azından katkı maddesi olup olmadığını merak etmezlerdi.

Şimdi ise durum çok farklı. Hazır olarak satılan her şeyde bir hile olduğunu düşünüyoruz. Ucuz bulduğumuz bir tatlı ya da yağ olduğu zaman, mutlaka bir sıkıntısı olduğunu düşünüyoruz. Haksız da olduğumuzu kimse söyleyemez. Kolanın içerisine böcek konmuş olduğunu duyduğumuz zamanlar bile oldu malum…

Zaten öyle olmasa bile kolanın şeker yanığından yapıldığını bilmeyen yoktur. Ve şeker yanığının zararlarını bilenler çocuklarına bu içeceği, çocuklar kendi hür iradelerini kullanıncaya kadar içirmezler. Aynı durumu elma şekeri ya da bilinen diğer adı ile elmalı şeker için de düşünmekte haksız sayılmayız.

Elma Şekeri Evde Nasıl Yapılır Gıda Boyasız

Elma Şekeri Nasıl Yapılır

UHT sütlerin fiyatları diğer sütlere göre daha uygun. Ancak hepimiz nedenini sorguluyor ve bu sütlerin zararlı olup olmadıklarını araştırıyoruz. Dolayısı ile her şeyin evde yapılanı ilk tercihimiz, tabi yapabildiğimiz sürece…

Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır?

Evde elma şekeri nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk olarak malzemelerin listesini; ardından da tarifi alalım.

Elma Şekeri Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

• 2 bardak su
• 1 bardak şeker
• Yarım limon suyu
• 5 tane kırmızı elma
• 1 çay kaşığı gıda boyası

Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır?

• İlk işiniz bir tencere içerisine şeker ve suyu alıp tencereyi ocağın üzerine koymak olsun.

• Şeker eriyip su kaynayana kadar karıştırmak sureti ile pişirin.

• Ardından ocağın altını kapatın ve şekerli suyun içerisine limon suyunu ilave edin.

• Kıvam alması için 1.5 saat kadar bekleyin. Ancak bu arada her 15 dakikada bir de karıştırmayı ihmal etmeyin.

• Belirtmiş olduğumuz süre sona erdiğinde içerisine gıda boyasını da ilave edip güzelce karıştırın.

• Önceden yıkamış olduğunuz ve iyice süzülen ya da süzülmediyse temiz bir bez ile kuruladığınız elmaları, hazırlamış olduğunuz şekerli su içerisine batırın.

• Daha sonraşekerli elmaları yağlı kağıt üzerine alın ve şeker katılaşıp, soğuyuncaya kadar oda sıcaklığında muhafaza etmeye dikkat edin.

Ardından gönül rızası ile çocuğunuza yedirebilir ya da kendiniz yiyip eski günleri yad edebilirsiniz.

Elma Şekeri Evde Nasıl Yapılır Gıda Boyasız?

Elma şekeri evde nasıl yapılır gıda boyasız sorusunun yanıtını da uygulamanız halinde, kelimenin tam anlamı ile doğal bir lezzet hazırlamış olursunuz. Bunun için yapabileceğiniz en pratik şey Dr. Oetker tarafından sunulan jel renklendirici kullanmaktır. Ancak daha da doğalını isterseniz aktardan nar çiçeği alabilir ve bunun çayını demleyebilirsiniz.

Biraz önce vermiş olduğumuz tarifte yer alan su yerine bu çayı kullanır ve direkt olarak renklibir şekerli su hazırlamış olursunuz. Aynı şeyi çilek ya da dut ile de yapabilirsiniz. Fakat kullanacağınız şeyin tadının da elma şekeri içerisine geçebilme ihtimalini kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız.

Elma Şekeri Nereye Ait?

Elma şekeri nereye ait sorusunun yanıtı için Türkiye’den bir şehir adı duymayı bekliyorsanız yanlış izüzerindesiniz. İlk olarak Amerika’da 1950’li yıllarda bir fabrikada üretilmeye başlanan Elma şekeriTürkiye’de ise fabrika yapımı üretime 2007’de geçmiştir. Fakat bunun çok daha öncesinde elmalı şeker adını duyduğumuzu hepimiz hatırlıyoruz.

Dedik ya annelerimiz o zamanlar doğallıktan yana bir şüphe içerisinde değillerdi. Demek ki sebebi fabrikasyon üretime o dönemler sahip olmamasıydı. Ancak hepimiz artık evde elma şekeri yapımı ile ilgilenir olduk. Ve gördüğünüz gibi tarifi uygulamak da hiç zor değil…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.