Domatesli Mezgit Buğulama Tarifi

Domatesli Mezgit Buğulama Tarifi

Domatesli mezgit buğulama tarifini daha önce denemiş olma ihtimaliniz bulunduğu gibi denememiş de olabilirsiniz. Ancak kızartmalardan çok daha sağlıklı balık seçiminin domatesli mezgit buğulama olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi haftada en az iki kere balık tüketerek Omega-3 desteğini almanız gerekiyor. Ancak bunun için bütçenizin yeterli olmadığını düşünebilirsiniz. Ama mezgit diğer balıklara oranla fiyat olarak daha uygundur. Peki domatesli mezgit buğulama nasıl yapılır? İşte yanıtımız:

Domatesli Mezgit Buğulama İçin Gerekli Malzemeler

* 1 kilo mezgit fileto
* 1 tutam fesleğen
* 1 tane büyük beyaz soğan
* 250 gram kiraz domates
* 2 çorba kaşığı zeytinyağı
* 1/2 limonun suyu
* Yeterince karabiber
* Yeterince tuz
* İsteğe bağlı olarak sızma zeytinyağı

Domatesli Mezgit Buğulama Nasıl Yapılır?

■ Domatesli mezgit buğulama tarifini hazırlamaya başlamak için ilk işiniz mezgit filetosunu temizlemek; ardından da yıkamak olsun ve sonrasında fırında tavuk pişirme torbasının içerisine yerleştirin.

■ Kiraz domatesleri ortadan ikiye, soğanı da dört eşit parçaya bölüp mezgit filetonun üzerine yerleştirin.

■ Bir kasenin içerisinde limon suyu, zeytinyağı, tuz ve karabiberi karıştırıp, hazırlamış olduğunuz sosu, hazırlamış olduğunuz malzemelerin üzerine gezdirin.

■ Son olarak fesleğen yapraklarını koyun.

■ Tavuk pişirme torbasının ağzını sıkıca kapatıp bir fırın tepsisinin içerisine yerleştirin.

■ Önceden ısıtmış olduğunuz fırını 180 dereceye ayarlayarak tepsiyi yerleştirin ve domatesli mezgit buğulamayı bu şekilde 20 – 25 dakika dolaylarında pişirin.

Domatesli mezgit buğulama tarifi tamamlandığında tavuk pişirme torbasının ağzını açın ve yemeği servis tabağının içerisine alıp, dilerseniz üzerine sızma zeytinyağı gezdirerek sıcak şekilde servis edin. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.