Dereotlu Pilav Nasıl Yapılır?

Dereotlu Pilav Nasıl Yapılır?

Dereotlu pilav bazılarımız için itici gelebilir; çünkü dereotunu sevenler kadar sevmeyenler de oldukça fazla. Ancak buna rağmen insanlar pek çok şeyin içerisine dereotu koyabiliyorlar; bunlar arasında bakla, kısır; hatta kek bile yer alıyor. Dolayısı ile dereotlu pilav tarifini denemeye değer gibi duruyor. Peki dereotlu pilav nasıl yapılır? Şimdi sizlere bu sorusunun yanıtlarını adım adım aktaracağız; ama öncesinde malzemeleri gözden geçirelim…

Dereotlu Pilav İçin Gerekli Malzemeler

* 1 küçük demet dereotu
* 1 küçük kutu mısır
* 2 tane taze soğan
* 1 çorba kaşığı zeytinyağı
* 1 çorba kaşığı tereyağı
* 1 bardak pilavlık pirinç
* 2 bardak kaynar su
* Yeterince tuz

Dereotlu Pilav Tarifi

■ Herkes pirinci paketinden çıkartıp direkt olarak kullanıyor; ama eğer siz ayıklıyorsanız, öncesinde ayıklama işlemini gerçekleştirin. Ardından da bir süzgeç içerisine koyarak nişastası gidene kadar sıcak su ile yıkayın.

■ Taze soğanları temizleyin ve sonrasında doğrayın.

■ Geniş ama çok derin olmayan bir tencerenin içerisinde tereyağını eritip, üzerine de zeytinyağını ilave ederek bu yağ karışımının iyice kızmasını sağlayın.

■ Yıkamış olduğunuz pirinçleri kızgın yağın içerisine atarak, rengi şeffaf bir hal alana kadar kavurun.

■ Doğramış olduğunuz taze soğanları kavrulmuş olan pirinçlerin üzerine ilave edin.

■ Tüm bu malzemelerin üzerine kaynar suyu ve dereotlu pilavın tuzunu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve ocağın yüksek ısılı ateşinde suyun köpürmesini bekleyin. Su köpürünce ocağın altını kısın ve bu sefer de pilav suyunu çekene kadar pişirme işlemini sürdürün.

■ Dereotlu pilav suyunu çektiğinde ocağın altını kapatıp, mısırı ve temizleyip doğramış olduğunuz dereotunu ilave edin. Tencerenin üzerine temiz bir bez kapatın ve bu şekilde 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Dereotlu pilav nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan tarif adımları bu kadarla sınırlı. Artık onu ılık ya da sıcak şekilde servis edebilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.