Çorbanın Kıvamını Koyulaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Çorbanın Kıvamını Koyulaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Çorbanın kıvamını koyulaştırmak için yapılabilecekler ile ilgili araştırmalar internet üzerinden, pek çok kadın tarafından devam ettiriliyor. Hatta, hazırlanmasının kolay olması dolayısı ile pişmiş çorbanın kıvamını koyulaştırmak ile ilgili aramalar erkekler tarafından da yapılıyor. Kış aylarında çorba en çok tüketilen yemekler arasında yer alacak. Zayıflamak isteyenler tarafından da çorba sıklıkla tüketilen bir yemek türü. Ama çorbanın kıvamını tutturmak sanıldığı kadar kolay değil. O halde hemen, ne yaparsanız çorbanın kıvamını koyulaştırırsınız, bunu öğrenelim.

Çorbanın Kıvamını Koyulaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Pişmiş çorbanın kıvamını koyulaştırmak için, içerisine nişasta ya da un ekleyebilirsiniz. Ancak her ikisinin de miktarını doğru ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü eğer un ya da nişastayı çok eklerseniz, çorbanın kıvamının istediğinizden daha koyu olmasına neden olabilirsiniz. Çorbanın kıvamını koyulaştırmak için tereyağı ile unu bir tava içerisinde kavurup, sonrasında çorbanın içerisine ilave etmeniz yeterli olacaktır. Eğer eklediğiniz un miktarı fazla gelirse, o zaman da çorbanıza sıcak su ilavesi yapmalısınız.

Sebzeli çorbanın kıvamını koyulaştırmak için ise sebzeleri püre haline getirerek çorbaya ilave etmeniz gerekmektedir. Patates gibi, içeriğinde nişasta bulunan sebzeler kullanarak, çorbanın kıvamını çok daha rahat da arttırabilirsiniz.

Pişmiş çorbanın kıvamını koyulaştırmak için nişasta kullanmayı tercih ederseniz, bu durumda nişastayı su ile ezmeniz ve sonrasında çorbanın içerisine, çorbayı sürekli karıştırmak sureti ile eklemeniz gerekmektedir. Nişasta miktarını da, tıpkı un miktarında olduğu gibi kendiniz ayarlamalısınız.

Aslında çorbanın kıvamını, ona, daha pişerken verirsiniz. Bunun için, her şeyin öncesinde çorbayı tahta kaşık ile karıştırmalısınız. Sonrasında da, ocağın altını olabildiğince kısmalısınız. Böylece çorba hemen kaynamaz ve kıvamlı bir şekilde, taşmadan pişer.

Çorbanın içerisine çok fazla yağ ve su eklemezseniz de koyu kıvamlı bir çorba hazırlamanız kolaylaşmış olur. Kullanacağınız suyun, sadece içme suyu değil de, tavuk suyu ya da et suyu olmasına da dikkat etmeniz, hem çorbanın kıvamını koyulaştırmak; hem de daha lezzetli olmasını sağlamak için önerilmektedir.

Pişmesine yakın, hazırlamakta olduğunuz çorbanın türüne göre, içerisine terbiyesini de ilave ederseniz, daha iyi kıvam almasına yardımcı olmuş olursunuz. Pişmiş çorbanın kıvamını koyulaştırmak için, çorbaya, kıvamının cıvıklığına göre bir ya da iki tane çiğ patates de ilave edebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.