Çorba Nasıl Saklanır?

Çorba Nasıl Saklanır?

Çorba nasıl saklanır, aslında pek çok kişinin hiç merak etmediği bir sorudur. Ama durum bebek anneleri için bu şekilde değildir; Bebek çorba saklama kaplarının var oluşundan da bu durumu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Çorba saklama yöntemleri genellikle sebze çorbaları ve içerisinde baklagillerin bulunduğu çorbalar ile püre kıvamındaki çorbalar için kullanılmaktadır. Peki dondurucuda çorba nasıl saklanır? İşte yanıtlarımız:

Dondurucuda Çorba Nasıl Saklanır?

Çorba saklama yöntemleri arasında yer alan uygulamalarda da diğer yiyecekleri dondurucuya atarken kullandığımız gibi buzdolabı poşetlerinden yardım alacağız. Ancak bu sefer çorbayı buzdolabı poşeti ile direkt olarak temas ettirmeyeceğiz. Aksine, çorba kasesi ya da bebek çorba saklama kaplarına koyduğumuz çorbaları kase ya da kapları ile birlikte buzdolabı poşetine yerleştireceğiz. Şimdi izlemeniz gereken adımları size teker teker anlatalım.

■ İlk işiniz saklamayı istediğiniz çorbanın soğumasını beklemek olmalı. Aksi halde hem geç soğuyacak; hem de içeriğindeki besin değerleri kaybolacaktır.
■ Çorbayı içerisinde saklayacağınız çorba kasesi ya da bebek çorba saklama kabına buzdolabı poşetini yerleştirin, ağız kısmını açık bırakın.
■ Bir kepçe yardımı ile çorbayı buzdolabı poşeti içerisinde bulunan kase ya da kap içerisine alın.
■ Artık buzdolabı poşetini bağlayabilirsiniz. Ama poşet üzerine çorbanın hangi malzemelerle yapıldığını ya da dondurucuya ne zaman yerleştirildiğini belirten bir etiket yazmayı da unutmayın.
■ Şimdi çorbayı dondurucu içerisine bir gün bu şekilde kalması kaydı ile yerleştirebilirsiniz.
■ Sonraki gün donmuş halde olan çorbanın kasesini alabilir ve buzdolabı poşetinin ağzını yeniden bağlayabilirsiniz. Böylece daha az yer kaplamasını sağlamış olursunuz.
■ Kullanacağınız günün bir gün öncesinde çorbayı dondurucudan çıkartın ve bir gece kase içerisinde buzdolabında bekleterek çözülmesini sağlayın; ama eğer daha çabuk kullanmanız gerekiyorsa, buzdolabı poşetini musluktan akan sıcak suyun altına tutabilirsiniz.

Çorba nasıl saklanır ya da dondurucuda çorba nasıl saklanır diyen pek çok kişi, çorbayı kase içerisine ya az ya da ağzına kadar doldurmaktadır. Bu bir hatadır. Ağzına kadar doldurduğunuz çorba donduğunda geniş bir hacme sahip olacağı için taşacaktır. Buna ek olarak az koyduğunuz çorba da hava ile temas ederek yapısal bozuklukların ortaya çıkmasına ve besin değeri kayıplarına neden olacaktır. Dolayısı ile kase üzerinde bir parmak kadar boşluk kalmasının yeterli olacağını unutmamalısınız.

İçerisinde krema ve süt bulunan çorbaları dondurucuya atmak da yapılan bir diğer hata. Hem sütün donduktan sonra çözünmesi zehirli bir etkinin ortaya çıkmasına neden oluyor; hem de çözünen krema ya da süt sudan ayrılıyor ve çorbanın tadının iyi olmaması durumu ortaya çıkıyor. Dolayısı ile sütlü ve kremalı çorbalar için çorba saklama yöntemlerini kullanmayın.

İçerisinde makarna, erişte ya da şehriye bulunan çorbaları olabildiğince dondurucuya atmayın; ya da bunları süzüp sadece çorbanın kendisini saklayın. Kullanacağınız zaman ise haşlanan makarna, erişte ya da şehriyeyi çorbanıza dahil edebilirsiniz. Çünkü donduktan sonra çözündüklerinde bu malzemeler diriliklerini kaybetmiş oluyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.