Çemen Nasıl Yapılır? Muhammara Tarifi

Bu yazımızda sizlere, çemen nasıl yapılır, ve muhammara nasıl yapılır gibi soruların yanıtları arasında yer alan çemen tarifi, ve muhammara tarifini aktarmak istiyoruz. Muhammara ne demek diyenler için öncelikle aktaralım ki: Muhammara, ya da çemen, ya da muammara olarak bilinen şey, ekmeğin üzerine sürülerek sabah kahvaltılarında afiyetle tüketilebileceği gibi, evinize gelen misafirlerinize de aynı şekilde ikram edebileceğiniz bir yiyecektir. Bununla birlikte, pastırma nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında da yer alan pastırma tarifinde çemen kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, çemen nasıl yapılır; ve muhammara nasıl yapılır sorularının yanıtı olan çemen tarifi, ve muhammara tarifini hemen sizlerle paylaşmaya başlayalım:

Öncelikli olarak çemen için gerekli malzemeler, ya da muhammara için gerekli malzemeleri aktarmamız gerekmektedir…
Çemen için gerekli malzemeler, muhammara için gerekli malzemeler:
Bir bardak biber salçası
Bir bardak domates salçası
Bir bardak galeta unu
İki bardak dövülmüş ceviz içi
İki bardak zeytinyağı
Yirmi diş ezilmiş sarımsak
Üç bardak karabiber
Üç bardak kimyon
Gerekli malzemelerin çok olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat, çemen, ya da muhammara, veya diğer ismi ile muammara tek seferlik hazırlanmaz, genellikle bir kavanoz içerisinde evlerimizde saklanır, ve kış aylarında da doya doya tüketilir. Bu malzemelerin temin edilmesinin sonrasında, çemen nasıl yapılır, ve muhammara nasıl yapılır sorularının yanıtı olarak çemen tarifi, ve muhammara tarifini sizlere aktaralım:
Çemen yapmak için, gerekli malzemelerin tamamını geniş bir yerde karıştırmanız yeterli olacaktır. Malzemelerin birbirine tamamen harmanlanmasının gerekliliğine özellikle dikkat çekilmektedir. Daha sonra, bir gecelik bekleme süresinin ardından, muhammarayı afiyetle yiyebilir, ikram edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası