Boza Nasıl Yapılır? Boza Tarifi

Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde Mete’nin bozacı olması dolayısı ile, pek çok kişinin unuttuğu boza yeniden akıllara geldi… Ben de sürekli bir yazacak konu arayışı içerisinde olmam dolayısı ile, meraklılarına boza nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeye karar verdim. Eğer siz de boza nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor, ve boza tarifi uygulayarak sevdiklerinizin de boza lezzetinin tadına bakmasını istiyorsanız, öncelikle boza için gerekli malzemelere bakalım, sonrasında da boza nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan boza tarifini sizlerle paylaşalım:

Boza için gerekli malzemeler:
On yemek kaşığı toz şeker
Altı çay kaşığı instant maya
Elli çay bardağı oda sıcaklığında su
İki çay bardağı pirinç
Oniki çay bardağı kalın bulgur
Toz tarçın
Fındık veya leblebi
Boza için gerekli malzemeleri bu şekilde aktarmamızın sonrasında, malzemelerin size biraz fazla gelebileceğini düşünürseniz, boza için gerekli malzemeleri ihtiyacınız oranında, ölçüleri bozmadan azaltabileceğinizi de belirtmemiz gerekmektedir. O halde, boza nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan boza tarifini sizlerle paylaşmaya başlayalım:
Boza nasıl yapılır? Boza tarifi:
Öncelikli olarak pirinç ve bulgur yıkanır, sonrasında da, çok iyi bir şekilde yumuşayana kadar haşlanır. Ardından da ince bir tel süzgeçten geçirilir. Hem pirinç, hem de bulgurun posasının alınması gerekmektedir. Posanın boza içerisine eklenmemesi, eklenen kısmın sadece pirinç ve bulgur lapası olduğunu unutmamalısınız. Bu işlemin sonrasında, maya, ayrı bir kap içerisinde dört yemek kaşığı şeker; ve iki bardak su ile karıştırılır. Elde edilen bu karışımın, hazırlanmış olan pirinç ve bulgur lapasının içerisine eklenerek, bir gece boyunca, karanlık bir yerde bekletilmesi gerekmektedir. Sabah olduğunda, tencerenin kapağını açarak karıştırmalı, sonrasında kapağı kapatıp yeniden beklemeye koyulmalısınız. Bunu belirli zaman aralıklarında, karıştırma işlemi şeklinde bir kaç sefer tekrarlamalısınız. İki gün boyunca bu işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.
Boza tarifi, ikinci günün sonrasında, mayalı lapanın içerisine karıştırılan şeker ile sürdürülmektedir. Bundan sonra bozayı buzdolabında saklamanız, ve en geç iki gün içerisinde de tüketmeniz öneriliyor. Bununla birlikte şunu da unutmayın, bozanın servisi sırasında, üzerine tarçın, ve de fındık, ya da leblebi eklemeniz önerilmektedir. Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası