Bir Matbah’ı Amire Yemeği Hünkar Beğendi

Hünkar beğendi, Osmanlı mutfağından günümüze gelen yemeklerin başında gelmektedir. Ve Hünkar beğendi yemeğinin Osmanlı mutfağından geldiğinin en önemli göstergesi de zaten yemeğin adının hünkar beğendi olmasıdır…

<

Osmanlı İmparatorluğunda Topkapı Sarayı mutfağının adı Matbah’ı Amire olarak isimlendirilmiştir. Matbah’ı Amire, yirmi adet büyük bacalı mutfaktan oluşmaktadır. Matbah’ı amire’de her gün binlerce kişi için yemek hazırlandığını belirtmek isteriz.
Hünkar beğendi de, Osmanlı mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer alan yemeklerden bir tanesidir. Hünkar beğendi yemeği patlıcan ve et ile hazırlanmaktadır. Hünkar beğendi nasıl yapılır diye merak edenler için kısaca Hünkar beğendi yemeğinin yapılışını anlatmak istersek: Hünkar beğendi yemeğinin yapılmasında öncelikle patlıcan közlenir; ve karılımı ile beşamel sos kıvamına getirilir. Patlıcanların üzerine ise, baharatlarla tatlandırılmış yumuşak etler dökülür; ve afiyetle yenir. Hünkar beğendi yemeği sadece Osmanlı mutfağında değil, Türk mutfağında da sevilen yemeklerden bir tanesidir.
Hünkar beğendi, adını, bir Osmanlı padişahının, aşöıların uzun uğraşılar sonunda ortaya çıkarttıkları bu yemeği beğenmesi ile almıştır. Ancak Hünkar beğendiyi hangi padişahın beğendiği konusunda tam olarak bir bilgi yoktur.
Hünkar beğendi dana eti ya da kuzu eti ile yapılabileceği gibi, Hünkar beğendi yemeğinin protein ve karbonhidrat bakımından zengin olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası