Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Barbunya konservesi, barbunyanın yaz aylarında, pazar tezgahlarında bol bol yer alması ve uygun fiyatı dolayısı ile satın alınıp ayıklanması sonrasında hazırlanır ve ardından da barbunya konservesi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarına uygun şekilde işleme tabii tutulur. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde barbunya konservesi tarifini sizlerle paylaşarak, kış aylarında elinizin altında hazır bir yemek olarak bulunmasını sağlamaya çalışacağız. Kabukları soyulup doğranarak, kullanılacağı zamana kadar dolaba atılan patates gibi, hatta müsait zamanda doğranıp, kullanılması için beklenen kuru soğan gibi, barbunya konservesinin de hazır bulunması, hızlı bir şekilde yemek yapmak isteyenler için oldukça pratik bir yöntemdir. O halde hemen barbunya konservesi tarifini almaya başlayalım.

Barbunya Konservesi Tarifi

Barbunya konservesi yapmak için gereken malzemeler aslında her evde mevcut:

* 2 kilo barbunya
* 2 litrelik kavanoz
* Su

Barbunya konservesini hazırlamak için ilk işiniz, pazardan almış olduğunuz barbunyaların kabuklarını ayıklamak olsun. Sonrasında ise büyük bir tencere içerisinde bir litre suyu kaynatın. Kabuklarından ayırmış olduğunuz barbunya içini, kaynamakta olan suya atıp dört dakika beklemesini sağlayın. Bir adım sonrasında da kevgir yardımı ile barbunyaları suyun içerisinden alıp, konserveyi yapmak için hazırlamış olduğunuz kavanozun içerisine doldurun.

Bu aşamada, kaynamış olan suyun ılıması için bir süre bekleyin. Ve sonra, kavanozda bulunan barbunyaların üzerine bu suyu ilave edin. Kapağını sıkıca kapattığınız kavanozu ters çevirin. İçinde su bulunan bir tencereye koyun ve bir saat kadar da kapak altta kalacak şekilde beklemesini sağlayın. Belirtilen bir saatlik sürenin dolmasının sonrasında tencereden çıkardığınız kavanozun, içindeki su ile birlikte soğumasını bekleyin ve ardından da tüketeceğiniz zamana kadar serin bir yerde muhafaza edin.

Hazırlamış olduğunuz barbunya konservesi ile barbunya konservesi yemeği yapabileceğiniz gibi, barbunya pilaki de yapabilirsiniz. İsterseniz şimdi de barbunya pilakiyi, hazırlamış olduğunuz barbunya konservesi ile nasıl yapabileceğinizden söz edelim.

Barbunya Pilaki Tarifi

Barbunya pilaki yapmak için kullanmanız gereken malzemeler şu şekildedir:

* Bir kavanoz barbunya konservesi
* 2 tane sivri biber
* 1 tane kuru soğan
* 1 tane patates
* 3 diş sarımsak
* 1 tane havuç
* 1 tatlı kaşığı salça
* Zeytinyağı
* Tuz
* Yeterince su

Bu malzemeleri kullanarak barbunya pilaki yapmak için izlemeniz gereken adımlar da şu şekildedir:

■ Zeytinyağını tencereye alıp, üzerine de piyazlık doğramış olduğunuz kuru soğanları ilave ederek, karıştırmak sureti ile soğanlar pembeleşene kadar kavurun.
■ Doğramış olduğunuz sivri biberleri ilave edip karıştırarak kavurma işlemini sürdürün.
■ Patatesleri ve havuçları küp şeklinde doğrayıp, ezilmiş olan sarımsaklarla birlikte, tencerenin içerisinde kavrulmakta olan malzemelerin üzerine ilave edin.
■ Salçayı da kavrulmakta olan malzemelerin üzerine ekleyip, karıştırarak iki dakika daha kavurun.
■ Suyunu süzmüş ve yıkamış olduğunuz barbunya konservesini, tenceredeki karışımın içerisine ekleyin.
■ Damak tadınıza göre tuz ekleyip, sonra da tüm malzemelerin üzerini hafifçe geçecek şekilde suyunu ilave edin.
■ Barbunya pilakinin kaynamaya başlaması ile birlikte ocağın altını kısın ve sonrasında fazla karıştırmadan pişmesine izin verin.
■ Yemeğinizin pişmesinin sonrasında, onu beş dakika dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Ardından servis edebilirsiniz.

Zeytinyağlı olması dolayısı ile hafif bir lezzet olacak olan barbunya pilakiyi yaz aylarında rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Barbunya konservesi ile yapılıyor olması, yaptığınız yemeğin hem pratikliğini arttırır; hem de elinizde bulunması dolayısı ile sizi masraf etmekten kurtarır. İçerisinde bulunan patates ve havuçları da düşündüğümüzde, bu avantajlı tarifin aynı zamanda sağlıklı olduğunu da anlayabiliriz. O halde, afiyet olsun….

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.