Barbunya Konservesi Yapımı Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır

Barbunya Konservesi Yapımı Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır

Barbunya konservesi yapımı, yaz aylarında olduğu kadar, kış aylarında da barbunyanın severek tüketilmesinin en önemli nedenidir. Çünkü öyle bir lezzetlidir ki dolaptan çıkartıp hazırladığınızda, sanki mevsim yazmış ve siz pazardan barbunya alıp da yapmışsınız gibi taze bir barbunya tüketmiş olursunuz.

Konserveler elbette kış aylarında da market raflarında satılıyor. Ama evde yaptığınız lezzeti onlarda bulabilir misiniz? Hem de az bir barbunya için çok fazla para ödersiniz. En azından tutumlu ve hamarat kadınlar bunu istemiyorlar. Hatta bu şekilde davrananlara kızdıklarını bile söyleyebiliriz.

Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır

Barbunya Konservesi Yapımı

Kış ayları için, yazın bol olan sebzelerden konserve, meyvelerden reçel yapan bayanlara, sitemiz üzerinden vermiş olduğumuz tavsiyelerimize, bu yazımızda barbunya konservesi ile devam edeceğiz. Barbunya konservesi nasıl yapılır diyenler için barbunya konservesi yapımı hakkında bilgi vereceğimiz yazımızı okuduğunuzda, barbunya konservesi yapımının oldukça kolay olduğuna siz de kanaat getireceksiniz.

Haziran ayı gelmeden, pazar tezgahları barbunya ile süslenmeye başladı. Ve bu durum bazen çok uzun sürerken bazen de barbunya kısa zamanda tükenebiliyor. Bir de fiyatın daha düşeceğini bekleyen müşteriler, daha sonra yeniden yükselen fiyatlardan barbunya almak durumunda kalabiliyor.

Bu noktada bizim size önerimiz her hafta bir kaç kilo barbunya almanız. Böylece hem birden yüksek ödemeler yapmak durumunda kalmazsınız hem de 30 kilo barbunya ile aynı anda uğraşmak ile 4 kilo barbunya ile uğraşmak arasında büyük bir fark vardır. Ayrıca bu şekilde yaparsanız en düşük fiyat avantajından da mutlaka faydalanırsınız.

Barbunya Konservesi Yapımı

Barbunya Konservesi Yapımı

Ve barbunya konservesinin yapımında su, kavanoz ve ana malzeme olan barbunya haricinde hiç bir ek malzemeye de ihtiyacınız olmaz. Tek sahip olmanız gereken ise yapılış aşamaları hakkında bilgidir. Biz de size o aşamaları hiç zaman kaybetmeden aktaracağız zaten.

Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Barbunya konservesi nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce, işlem sırasında gerekli malzemeleri elinizde bulundurmanız için size kullanmanız gereken, gerekli malzemelerden söz edeceğiz. Malzemeler içerisinde yer alan kavanoz için kullanacağınız kavanoz kapağının ise hiç kullanılmamış olmasının çok önemli olduğunu biliyorsunuzdur ama biz yine de hatırlatalım.

Barbunya konserveri nasıl yapılır sorusunun yanıtı için kullanmanız gereken malzemeler:

• 1 litre Su
• 2 kilo barbunya
• 2 kiloluk kavanoz

Peki bu malzemelerle konserveyi nasıl yapabilirsiniz?

Barbunya Konservesi Yapımı

Barbunya konservesi yapımı için uygulamanız gereken aşamaları adım adım, maddeler halinde aktaralım.

• Öncelikle barbunyaların kabukları çıkartılır.

• Daha sonra ise su kaynatılarak barbunyalar suyun içerisine atılır.

• Barbunyaların, suyun içerisinde 4 dakika kaynamaları sağlanır. Ardından ocağın altı kapatılır.

• Su dolu tencerenin içerisinden kepçe ile alınan barbunyalar kavanozun içerisine yerleştirilir.

• Kavanozun boş kalan kısmı da, suyun ılıması ile birlikte, su ile doldurulur.

• Ve bunun ardından, kavanoz ters çevrilerek, kapağı altta kalacak şekilde, içerisinde su olan bir tencereye konulur.

• Ve tencerenin içindeki barbunya dolu kacanozun ortalama bir saat kadar kaynatılması sağlanır.

• Bu işlemin ardından kavanozun soğuması beklenir.

• Soğuyan barbunya konservesinin, kullanılacağı zamana kadar serin ve kuru bir yerde saklanması sağlanır.

Kışlık Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık barbunya konservesi nasıl yapılır sorusuna yanıt olması adına ilk olarak pazardan ya da marketten aldığınız barbunyaları kabuklarından ayırın. Ardından kaynamakta olan suyun içerisine atarak 4 dakika kaynamasını sağlayın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve barbunyalarınızı kevgir yardımı ile kavanozlara yerleştirin.

Kavanozların üzerinde bir parmak boşluk bırakıp, barbunyaları haşladığınız su ile de bu boşluğu doldurun. Ardından, daha önce hiç kullanılmamış kapaklarla kavanozların ağzını sıkıca kapatın. Ve içi su dolu olan tencereye bu sefer de içi barbunya ve su ile dolu olan kavanozları ters çevirerek yerleştirin

Bu şekilde ortalama 1 saat kaynamasını sağlayın. Daha sonra ise suyun içerisinden alacağınız kavanozların soğumalarını bekleyin. Ve kullanacağınız zamana kadar serin bir yerde muhafaza edin.

Konserve Haşlanmış Barbunya Nasıl Yapılır?

Konserve haşlanmış barbunya nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız size kısaca şu bilgiyi verebiliriz: Yaz aylarında pazardan alıp eve geldiğinizde barbunyayı nasıl pişiriyorsanız, barbunya konservesi yemeği de o şekilde pişirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken çok küçük bir nokta var: barbunyalarınız zaten haşlanmış.

Yani bir dereceye kadar pişmişler. Dolayısı ile uzun süre pişirmeye ya da çabuk pişmesi için düdüklü tencere kullanmaya ihtiyacınız yok. 10 – 15 dakikalık bir pişirme süresi yeterli olacaktır. (Su kaynadıktan sonra elbette….)

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.