Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir? Konserve Barbunya Nasıl Isıtılır?

Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir? Konserve Barbunya Nasıl Isıtılır?

Barbunya konservesi nasıl pişirilir? Mevsim yaza döner, Bezelye, Barbunya pazarlarda kendine yer bulmaya başlarken, fiyat olarak biraz yüksek gelebileceklerini hepimiz biliyoruz. Eğer bir de dolapta daha kıştan kalan bir barbunya konservesi varsa, nefsinizi konserve barbunya yemeği ile körleyebilirsiniz.

Peki barbunya konservesi nasıl pişirilir? Bu sorunun yanıtı önemli. Çünkü konserve barbunya yemeği yapanlar, genellikle barbunyanın çiğ kaldığından şikayet ediyor… O halde zaman kaybetmeden size barbunya konservesini nasıl pişirebileceğinizi anlatalım…

Konserve Barbunya Yemeği

Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir

Ancak öncesinde barbunya konservesi yapımı ile ilgili bilgilerden de kısaca söz edebiliriz. En azından bu şekilde, pişirdiğiniz konserve barbunya yemeğini beğendiğinizde, sonraki sene için de barbunyaları aynı mantıkla dolabunıza yerleştirebilirsiniz. Çünkü yapılan konserve barbunyanın pişmesi de ilk aşamada nasıl hazırlandığına bağlı.

O halde ilk işiniz pazardan uygun fiyata barbunya satın almak olsun. Ardından kabuklarını ayıklayın. Sonra da barbunyaları, kaynamakta olan suyun içerisine alarak 4 dakika kaynamalarını sağlayın. Vedaha sonra kevgirle alıp kavanozların içerisine doldurun. Üst kısımlarında ise bir parmak kadar boşluk kalmasını sağlayın.

Bu boşluğu barbunyaları haşladığınız su ile doldurun. Ve sonra kavanozun kapağını, hiç kullanılmamış bir kapak kullanarak kapatın. Ve kapağı alta gelecek şekilde yeniden kaynamakta olan suyun içerisine atıp bu şekilde ortalama bir saat kaynamasını sağlayın. Ve tencereden çıkarttığınız kavanozları soğumaya bırakın.

Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir

Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir

Pişireceğiniz zamana kadar bu şekilde serin bir yerde ya da mümkünse buzdolabında bekletebilirsiniz. Peki kullanacağınızda barbunya konservesini pişirmek için hangi adımları takip etmelisiniz?

Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir?

Barbunya konservesi nasıl pişirilir sorusunun yanıtını maddeler halinde aktaracağız. Biraz önce vermiş olduğumuz malzemelerin tamamını temin ettikten sonra yemeğinizin yapılış aşamalarına hemen geçebilirsiniz.

Barbunya Konservesi Yemeği Yapılışı:

• Soğanları küp şeklinde doğrayın

• Sarımsakları küçük halkalar halinde doğrayın

• Havuçları yarım ay şeklinde doğrayın

• Soğan, sarımsak ve havuçları, zeytinyağı ile birlikte, havuçlar yumuşayana kadar karıştırarak kavurun

• Barbunya konservesini süzüp bir kere yıkayın ve havuçların üzerine ilave edin.

• Domates salçasını da ekleyerek, karıştırmaya ve bu şekilde bir müddet daha pişirmeye devam edin.

• Domatesi rendeleyin

• Şeker, tuz, domates ve malzemelerin üzerini kapatacak ancak çok olmayacak kadar sıcak su ekleyin.

• Konserve barbunya yemeğini sadece bir kere karıştırıp; sonrasında kaynamaya bırakın.

• Kaynama işleminin sonrasında tencerenin ağzını kapatıp ocağın altını kısın ve ortalama 15 – 20 dakika pişmesini bekleyin. Ama bu arada, ara sıra kontrol edin ki konserve barbunya yemeği suyunu çekip dibini tutmasın.

• Son olarak limon suyunu ilave edip yemeğinizi karıştırın ve ılık ya da soğuk şekilde servis etmek üzere, istediğiniz sıcaklığa gelmesini bekleyin.

Gördüğünüz gibi, barbunya konservesi nasıl pişirilir sorusunun yanıt olarak ve uygulamada hiç bir zorluğu yoktur. Ve aslında konserve barbunya yemeği güzel yapılırsa ki bu biraz da yemeği yapan kişinin el lezzetine bağlıdır; tadına doyum da olmaz. O halde hiç zaman kaybetmeden, barbunya yemeği için adımları uygulamaya geçebilirsiniz. Size şimdiden afiyet olsun.

Konserve Barbunya Yemeği

Konserve barbunya yemeği pişirmek için sahip olmanız gereken bazı malzemeler var. Pek çok kadın tarafından şu çok önemlidir: Elinin altında malzeme olursa her kadın her yemeği yapabilir. İnternet ortamından tariflere ulaşmak, onları yapmayı hiç bilmeyenler için dahi oldukça kolay ayrıca…

O halde ilk olarak malzemeleri elinizin altında hazır edin. Ardından da pişirme işlemine başlayabilirsiniz. İşte konserve barbunya yemeği için gerekli malzemeler:

• Bir kutu barbunya konservesi
• Bir tane kuru soğan
• Üç diş sarımsak
• Dört tane havuç
• İki yemek kaşığı toz şeker
• Bir tane domates
• Bir yemek kaşığı domates salçası
• Yarım limon suyu
• Yarım çay bardağı zeytinyağı
• Yeteri kadar tuz

Konserve Barbunya Kaç Dakikada Pişer?

Konserve barbunya kaç dakikada pişer sorusuna yanıt vermek için yemeği düdüklü tencerede mi yoksa normal tencerede mi pişireceğinizi bilmemiz gerekiyor. Bu noktada düdüklü tencere için yemeğin kaynamaya başlamasının sonrasında 25- 30dakika yanıtını verebiliriz. Ancak normal tencere için yemeğiniz ocakta bir saat kalabilir.

Konserve barbunya kaç dakikada pişer sorusunun yanıtı için biraz da sizin damak zevkinize ihtiyacımız var. Çünkü kimileri barbunyayı daha sert ve belirgin, kimileri ise daha yumuşak sever. Bu nedenle ilk olarak 25 dakika düdüklü tencerede pişirmeyi deneyebilir, ikinci pişirmenizde sizin için uygun süreye daha kolay karar vermiş olursunuz.

Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Barbunya konservesi nasıl yapılır sorusunun yanıtını daha önce desizlerle paylaşmıştık. Ancak bu konuya biraz daha detaylı olarak şu şekilde değinebiliriz: Özellikle yaz aylarında, barbunya fiyatlarının düşmesi ile birlikte kış aylarına hazırlık amaçlı yapılan barbunya konservesi için, ilk olarak barbunyaları kabuklarından ayırmalısınız.

Ardından güzelce yıkayıp, sonrasında da sıcak suyun içerisine batırıp çıkarma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bunun sonrasında soğuk suya batırıp çıkararak barbunyaları şoklama işlemine tabi tutmanız gerekir. Son olarak buzdolabı poşetlerinin içerisine koyabilir ve deepfriz içerisindeki yerini almasını sağlayabilirsiniz. Barbunya konservesi yapımı bu kadar basittir.

Bu şekilde yapmanız halinde, barbunya konservesi nasıl pişirilir sorusunun yanıtı olan konserve barbunya yemeğini yaparken, barbunyaların çiğ kalması gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Konserve Barbunya Nasıl Isıtılır?

Konserve barbunya nasıl ısıtılır? Bu noktada, yapmış olduğunuz konserve barbunya yemeği için özel bir muamele uygulamanıza gerek bulunmuyor. Yapmanız gereken işlem, diğer yemeklerde olduğu gibi, önce dolaptan çıkartmak ve biraz bu şekilde oda sıcaklığında beklemesini sağlamaktır.

Konserve barbunya nasıl ısıtılır sorusunun yanıtı için ise daha sonra tencereyi ocağın üzerine alabilir ve diğer yemekler gibi ısıtabilirsiniz. Ocağın altını kapattıktan sonra yemeğinizin biraz dinlenmesini sağlayın. Ve ardından servisi sofranıza getirebilirsiniz. Barbunya konservesi nasıl pişirilir konusunda ise zaten daha önce bilgi sahibi olmuştunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.