Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir?

Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir?

Barbunya konservesi nasıl pişirilir? Mevsim yavaş yavaş yaza döner, Bezelye, Barbunya pazarlarda kendine yer bulmaya başlarken, fiyat olarak biraz yüksek gelebileceklerini hepimiz biliyoruz. Eğer bir de dolapta daha kıştan kalan bir barbunya konservesi varsa, nefsinizi konserve barbunya yemeği ile körleyebilirsiniz. Peki barbunya konservesi nasıl pişirilir? Bu sorunun yanıtı önemli, çünkü konserve barbunya yemeği yapanlar, genellikle barbunyanın çiğ kaldığından şikayet ediyor… O halde zaman kaybetmeden size barbunya konservesini nasıl pişirebileceğinizi anlatalım…

Konserve Barbunya Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

* Bir kutu barbunya konservesi
* Bir tane kuru soğan
* Üç diş sarımsak
* Dört tane havuç
* İki yemek kaşığı toz şeker
* Bir tane domates
* Bir yemek kaşığı domates salçası
* Yarım limon suyu
* Yarım çay bardağı zeytinyağı
* Yeteri kadar tuz
Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir?

Konaserve Barbunya Yemeği Nasıl Pişirilir?

• Soğanları küp şeklinde doğrayın

• Sarımsakları küçük halkalar halinde doğrayın

• Havuçları yarım ay şeklinde doğrayın

• Soğan, sarımsak ve havuçları, zeytinyağı ile birlikte, havuçlar yumuşayana kadar karıştırarak kavurun

• Barbunya konservesini süzüp bir kere yıkayın ve havuçların üzerine ilave edin.

• Domates salçasını da ekleyerek, karıştırmaya ve bu şekilde bir müddet daha pişirmeye devam edin.

• Domatesi rendeleyin

• Şeker, tuz, domates ve malzemelerin üzerini kapatacak, ancak çok olmayacak kadar sıcak su ekleyin.

• Konserve barbunya yemeğini sadece bir kere karıştırıp; sonrasında kaynamaya bırakın.

• Kaynama işleminin sonrasında tencerenin altını kapatıp ocağın altını kısın ve ortalama 15 – 20 dakika pişmesini bekleyin Ama bu arada, ara sıra kontrol edin ki konserve barbunya yemeği suyunu çekip dibini tutmasın.

• Son olarak limon suyunu ilave edip yemeğinizi karıştırın ve ılık ya da soğuk şekilde servis etmek üzere, istediğiniz sıcaklığa gelmesini bekleyin.

Gördüğünüz gibi, barbunya konservesi nasıl pişirilir sorusunun yanıt olarak ve uygulamada hiç bir zorluğu yoktur. Ve aslında konserve barbunya yemeği güzel yapılırsa ki bu biraz da yemeği yapan kişinin el lezzetine bağlıdır; tadına doyum da olmaz. O halde hiç zaman kaybetmeden, barbunya yemeği için adımları uygulamaya geçebilirsiniz. Size şimdiden afiyet olsun.

Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz aylarında, barbunya fiyatlarının düşmesi ile birlikte kış aylarına hazırlık amaçlı yapılan barbunya konservesi için, ilk olarak barbunyaları kabuklarından ayırmalısınız. Ardından güzelce yıkayıp, sonrasında da sıcak suyun içerisine batırıp çıkarma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bunun sonrasında soğuk suya batırıp çıkararak barbunyaları şoklama işlemine tabi tutmanız gerekmektedir. Son olarak buzdolabı poşetlerinin içerisine koyabilir ve deepfriz içerisindeki yerini almasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde yapmanız halinde, barbunyakonservesinasıl pişirilir sorusunun yanıtı olan konserve barbunya yemeğini yaparken, barbunyaların çiğ kalması gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.