Barbunya Difrizde Nasıl Saklanır? Ne Kadar Saklanır?

Barbunya Difrizde Nasıl Saklanır? Ne Kadar Saklanır?

Barbunya difrizde nasıl saklanır yaz aylarının en çok merak edilen konuları arasında yer almaktadır. Çünkü barbunyayı sevmeyen yoktur. Ve onu difrizde saklamak demek, kış aylarında da taze ve hormonsuz şekilde tüketebilmek anlamına gelmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken tek şey difrize nasıl konulması gerektiğidir.

Daha önce barbunya konservesi yapımı hakkında bilgiler aktarmıştık. Ancak bu tarifi uygulamanız demek, barbunyaları kavanoza koymanız; dolayısı ile de dolabın içerisinde ya da dışarıda serin bir yerde saklamanız demek. Ancak difrize koyacağınız barbunyaları buzdolabı poşetlerinde muhafaza edebilirsiniz. Bu da daha az yer kaplayacak olmaları anlamına gelir.

Barbunya Difrizde Ne Kadar Saklanır

Barbunya Difrizde Nasıl Saklanır

Çok faydalı besinler arasında yer alan barbunyanın besin içeriği de oldukça yüksektir. Bolca B ve D vitamini içeren barbunya ile farklı yemekler ve hatta salatalar yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise çok fazla pişirilmemesi gerektiğidir. Aksi halde özellikle B vitamini bakımından değer kaybı yaşayacaktır.

Barbunya konservesi nasıl pişirilir, barbunya nasıl pişirilir… gibi soruların yanıtlarını sitemiz içerisinde bulabilirsiniz. Ve bu tariflerin tamamını, difrize doğru şekilde koyduğunuz barbunya sayesinde sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Barbunya Difrizde Nasıl Saklanır

Barbunya Difrizde Nasıl Saklanır

Barbunya difrizde nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını uygulamadan önceki uygulamanız gereken ilk aşama onu doğru bir şekilde ayıklamaktır. Bunu çocuğunuza da rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Zaten barbunyayı buzluğa kabukları ile koymayı deneseniz çok fazla yer kaplayacak olmasından muzdarip olursunuz.

Barbunya Difrizde Nasıl Saklanır?

Barbunya difrizde nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını maddeler halinde sıralayacağız. Ancak bunun için ilk olarak elinizde buzdolabı poşetlerinin hazır olması gerektiği bilgisini aktarmak isteriz. Zaten başka da hiç bir malzemeye ihtiyacınız olmuyor. Peki barbunya ve buzdolabı poşetleriniz hazır ise ne yapmalısınız?

Barbunya difrizde nasıl saklanır?

• İlk işiniz barbunyaları kabuklarından güzelce ayırmak… Bu süreçte varsa çürüklerini ayırmanız gerektiğini ya da kurdu varsa temizlemeniz gerektiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

• Kabuklarından ayırdığınız barbunyaları bol su ile güzelce yıkamalısınız.

• Sonra da iyice süzülmesini beklemeniz gerekiyor.

• Ve ardından eşit parçalara ayırdığınız barbunyaları tek pişirimlik olacak şekilde bölmeye özen gösterin. Sizin aileniz için 1 kilo barbunya yeterli ise bir buzdolabı poşetine sadece 1 kilo barbunya koyun.

• Her bir böldüğünüz parçayı bir buzdolabı poşetine koyun. Ve poşetin ağzını sıkıca bağlayın.

• Son olarak da buzdolabı poşetlerini difrize atın.

İşte yapmanız gerekenler bu kadar basit. Bu şekilde işten eve geldiğinizde ya da ani bir misafiriniz geldiğinde, difrizden alacağınız barbunyayı hemen pişirebilirsiniz. Buzunun çözülmesini beklemeye, barbunyaları yıkamaya kesinlikle gerek yoktur. Ve piştiğinde, sanki mevsim yaz ve siz mevsiminde barbunya yemiş gibi hissedersiniz.

Pişirme şekli de taze barbunyayı nasıl pişiriyorsanız o şekildedir. Ekstra hiç bir farklılık söz konusu değildir. Pişirme süresi de en fazla 25 dakikadır. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi barbunya fazla pişirilirsebesin değerinde azalma olur… Tabi ki bu süre düdüklü tencere için geçerli süredir.

Barbunya Difrizde Ne kadar Saklanır?

Barbunya difrizde ne kadar saklanır, nasıl saklanır sorusunun yanıtından sonraki en merak edilen konu olarak karşımıza çıkıyor. Eğer doğru şekilde yapılırsa uzun süre difrizde saklanabilen barbunyanın dış ortamla teması olmamalıdır. Çünkü bu durumda yumuşar ve yeniden dolaba konması bozulmalara, beraberinde de sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.

Peki barbunya difrizde ne kadar saklanır sorusuna net bir yanıt vermek istersek ne kadarlık bir süreden söz edebiliriz? Tam da bu noktada karşımıza 6 ay gibi bir süre çıkıyor. Ancak bu süreyi aşmanız da herhangi bir sorun teşkiline neden olmayacaktır. Elbette barbunya bu süre zarfında dış ortama çıkarılmamış ve yumuşamamış ise…

Barbunya Difrize Ne zaman Konur?

Barbunya difrize ne zaman konur sorusuna genel bir yanıt vermek istediğimizde ise yaz aylarından bahsedebiliriz. Çünkü taze barbunya bu mevsimde çıkmakta ve fiyat olarak da uygun olmaktadır. Ancak bir de barbunyanın yaz aylarında daha uygun fiyattan satıldığı zamanlar bulunmaktadır.

Haziran ayının ortaları ve Temmuz başlarında barbunya en ucuz zamanlarını yaşar. Fakat bu bilgi farklı internet sitelerinde farklı şekillerde de yansıtılabiliyor. Nisan ayında barbunyayı alıp difrize koymanızın önerildiği siteler de var ama bizim size bu yönde önerimiz yok. Aslında barbunyanın en ucuz zamanını yakalamak için her hafta 1 – 2 kilo alabilirsiniz.

Bir hafta aldığınızın yarısını pişirir,yarısını difrize atarsınız. Bir hafta ise tamamını difrize atar ve böylece barbunyaya toplu para bağlamayacağınız gibi, onun en ucuz zamanını da yakalamış olursunuz. Bir de daha kolay hazırlık yapacağınızı belirtmeden geçmek istemeyiz. 20 kilo barbunyayı birden ayıklamaya çalışmak sıkıcı olabilir çünkü…

Barbunya difrizde nasıl saklanır sorusunun yanıtları haricinde şu konular da ilginizi çekebilir:
Konserve barbunya yemeği
Kışlık barbunya dolaba nasıl konur
Barbunya konservesi nasıl yapılır
Barbunya konservesi yemeği
Haşlanmış barbunya nasıl yapılır

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.