Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva, severek tüketilen bir meyve olmasının yanında, ayva tatlısının da tadına doyum olmaz. Bu yazımızda sizlere, ayva tatlısı nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak, ayva tatlısı tarifini vereceğiz. Ayva tatlısı nasıl yapılır sorusundan önce, ayva tatlısının malzemelerinden başlayacağız ki ayva tatlısının malzemelerinin bulunması çok kolay olduğu gibi, ayva tatlısı tarifi de bir o kadar kolay. Aniden bir misafiriniz geldiğinde, gönül rahatlığıyla ikram edebileceğiniz bir tatlı türü… Dilerseniz, ayva tatlısı nasıl yapılır ve ayva tatlısı tarifinden önce, ayva tatlısının malzemelerini sizlere aktaralım:

Ayva tatlısı malzemeleri:
200 gram manda kaymağı
Bir bardak şeker
Bir tane çubuk tarçın
Altı tane karanfil
İki bardak su
Üç tane ayva…
Ayva tatlısının malzemelerinin ardından, ayva tatlısı nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ayva tatlısı tarifine hemen göz atalım:
Ayva tatlısı nasıl yapılır? Ayva tatlısı tarifi: Ayva tatlısı tarifinde, öncelikle ayvaları soyun; ve sonrasında da boydan ikiye bölün. Ayvanın içerisinde bulunan çekirdeklerin yataklarını ayvanın içerisinden çıkartın; fakat ayvanın çekirdeklerini atmayın.
Ayva tatlısı nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak ikinci aşamaya geçtiğimizde, ayva çekirdeklerini, suyu, tarçını; ve karanfili kaynatın. Daha sonra, ayvaları da kaynamakta olan suyun içerisine atıp, tencerenin kapağını kapatın. Ortalama on dakika pişirilen ayvaların, kısık ateşte yumuşaması amaçlanmaktadır. Sonrasında, tencerenin içerisine şeker de ilave edip, on dakika daha kısık ateşte pişirin.
Ayva tatlısı tarifinde sırayı, ayvaların fırın tepsisine dizilmesi almaktadır. Turbo fırın 180 derece; fırın 200 derecede ısıtılır. Ayvalar, fırının içerisine konulur; ve ortalama beş ya da on dakika; ayvaların üzeri kızarıncaya kadar, ayvaların pişmesi beklenir. Ayvaların pişmesinin ardından ise, ayvaların ortasına kaymağı koyup, servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.