Aşure Gününüz İçin Farklı Bir Aşure Tarifi İster Misiniz

Aşure ayı içerisinde bulunmamız dolayısı ile, bu yazımızda size, aşure gününüz için bir aşure tarifi vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Aşure ayı için yapacağınız aşurede, aşure nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan aşure tarifine yazımız içerisinde ulaşacağınızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bir aşure günü düzenleyerek sevdiklerinizi evinize davet edip aşure ikram etmek istiyor, fakat aşure nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, hep birlikte, aşure nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmeden, ve aşure tarifini almadan önce, aşure malzemelerine bakalım:

Aşure için gerekli malzemeler:
Yüz gram kuş üzümü
Dört gram tereyağ; ya da sade yağ
Yüz gram kuru bakla
Yüz gram yeşil fıstık
Yüz gram şam fıstığı
250 gram kuru incir
250 gram fındık
250 gram badem
Üç kilo şeker
250 gram çekirdeksiz kuru üzüm
500 gram aşurelik buğday
Aşure için gerekli malzemeleri bu şekilde temin etmenizin sonrasında, aşure nasıl yapılır sorusunu sorup, aşure günümüz için aşure tarifini birlikte alabiliriz:
Aşure nasıl yapılır? Aşure tarifi:
Aşure gününün bir gün öncesinde, kuru baklayı ıslamanız, sonrasında da haşlayarak kabuklarını çıkartmanız gerekmektedir. Ardından, kuru baklanın içerisine, bölünmüş parçalar halindeki kuru incir, kabuğu temizlenmiş fındık ve badem bir de kuş üzümü ilave edilir.
Başka bir kabın içerisinde ise, buğdayın ezilene kadar haşlanması, sonrasında da süzgeçten geçirilerek içerisine yağın ilave edilmesi gerekir. Bunun sonrasında bütün malzemelerin birlikte karıştırılması gerekmektedir. Malzemelerin içerisine su, ve şeker eklenir. Koyuluğu istenilen seviyeye gelene kadar aşurenin pişirilmesi gerekmektedir.
Eğer ki aşurenin beyaz olmasını istiyorsanız, iki bardak sütün içerisinde ezilmiş olan bir kaşık nişastayı da aşure içerisine ilave edebileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.
Aşurenin pişmesinin sonrasında kaselere konulması, ve üzerinin de kuru üzüm, fıstık, ve de gül suyu ile süslenmesi gerekmektedir.
Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası