Adım Adım Kışlık Mısır Yapımı

Adım Adım Kışlık Mısır Yapımı

Kışlık mısır, kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan ama pek çok kişi tarafından tercih edilmeyen lezzetlerdendir. Oysa ki pizza yapımından salatalara kadar pek çok yemeğe lezzet kattığı herkes tarafından bilinmektedir. Peki kışlık mısır nasıl yapılır? Kışlık mısır yapımını ve kışlık mısır konservesi hakkında detaylı bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Kışlık Mısır Nasıl Yapılır?

Salatalara ve pizzalara eklemek için kışlık mısır yapımını gerçekleştirmek aslında hiç ummadığınız kadar kolay. Hatta öyle ki: çocuğunuza mısır haşladığınız sırada kışlık mısır yapımını da gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Çocuğunuza mısır yapmak için bir kaç tane de fazladan mısır alın yeterli. Hem bir daha tüp de yakmamış olur; tasarruf edersiniz.

■ Kabuklarını soymuş olduğunuz mısırları uygun bir tencere ya da daha kısa sürede pişmesini istiyorsanız düdüklü tencerede haşlayın. Düdüklü tencerede darının haşlanma süresi ortalama 45 dakikadır.
■ Haşlanmış olan mısırlardan çocuklarınıza sıcak sıcak ve tuzlayarak verin, ama kışlık mısır için ayırdıklarınızın ılımasını ya da soğumasını bekleyin.
■ Soğuyan mısırları tanelerine ayırın.
■ Tek porsiyonluk olarak buzdolabı poşetlerine yerleştirin.
■ Kullanacağınız zamana kadar dondurucuda misafir etmeleri için oraya yerleştirin.

Oldukça kolay değil mi? Kışın bu mısırları bardakta mısır yapımında da kullanabilirsiniz. Sosunu hazırladınız mı tamamdır.

Kışlık Mısır Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık mısırınızı, diğer kışlık yiyecek hazırlıkları gibi konserve şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı ve hangi malzemeleri kullanacağınızı da hemen gözden geçirelim:

Mısır
Şeker
Tuz
Su

■ Kışlık mısır konservesi yapmak için ilk olarak mısırları haşlayın.
■ Haşlamış olduğunuz mısırları tanelerine ayırın. Bu işlemi, mısıra çatal sokup çatalı ileri doğru iteklerseniz daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.
■ Tanelerine ayırmış olduğunuz mısırları sıcak su ile yıkayın. Bu işlemi yapmazsanız kışlık mısır konservesinin renginin bulanık olduğuna şahit olabilirsiniz.
■ Mısırların üzerine iki çay kaşığı toz şeker ve bir çay kaşığı tuz koyun.
■ Kaynar su ile kavanozun tamamını doldurun.
■ Daha önce kullanılmamış kapaklarla kavanozun kapağını sıkıca kapatın.
■ Hazırlamış olduğunuz kavanozları içerisinde su kaynayan bir tencereye koyup 20 dakika boyunca kaynatın.
■ Daha sonra ters çevirerek soğumasını bekleyin.

Kışlık mısır konservesi bu şekilde hazır hale gelmiş olacak. İstediğiniz zaman kullanmak üzere kuru ve serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.