Yaz Tatili İçin Mutlaka Dalyan Hakkında Bilgi Almalısınız

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte, iş stresinden sıkılanlar; gerekse de sıcakta çalışamayanlar, kendilerini mekanlara sığdıramaz; ve tatil için gidilebilecek bir tatil yeri aramaya başlarlar. MaviBoncugum.Com olarak biz de, bu anlamda sizlere yardımcı olmak istedik; ve tatil yerleri hakkında takipçilerimizi bilgilendirecek yazıları sizlerle paylaşmaya karar verdik. Yaz tatilinde nereye gidilir sorusunun cevaplarından bir tanesi Dalyan’dır. Biz de size, Dalyan ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız bu yazımızda. Dalyan hakkında bilgilenmek isteyenler, yazımızın devamını okuyabilirler:
,

<

Dalyan nerede? Öncelikle bu sorunun cevabını verelim; Dalyan nerede sorusunun cevabını aldıktan sonra da, Dalyan hakkında diğer bilgileri sizlerle paylaşalım.
Dalyan Nerede? Dalyan, bir balıkçı kasabası olarak adlandırılabilir. Köyceğiz yakınlarında bulunmaktadır. Doğal etkenler nedeniyle 2500 sene önce oyulan kayalıklara yakındır Dalyan.
Dalyan hakkında, Dalyan nerede sorusuna cevap verdikten sonra, Dalyan’ın çevresini tanıyarak, yazımıza devam edelim: Dalyan’ın çevresi bir vadi gibi düşünülse de, Dalyan’ın çevresi yemyeşil bir vadidir; ve Dalyan’a gelen konuklar, ilk olarak Dalyan’ın çevresini keşfetmek istemektedirler. Yaz tatilinde niyetiniz, sadece denize girip, güneşlenmekten daha fazlası ise, Dalyan manzarası, sizin için muhteşem bir tatil yapma imkanı sunacak, doğal ve gizemli bir manzara niteliği taşıyacaktır.
Dalyan hakkında bilgilerimize devame tmek istersek, Dalyan’ın, Dalyan nehri etrafında, ancak iç kısımlarda kurulan bir tatil kasabası olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Dalyan, Ulusal koruma alanı olarak yaşamaktadır. Dalyan’da, üç kaplumbağa cinsi; ve yaklaşık yüz adet de kuş türünü içerisinde barındırmaktadır.
Dalyan’da tatil yapmak için Dalyan’a gelen turistlerin, Dalyan’da yapmayı en çok sevdikleri aktivite çamur banyosu olarak bilinmektedir. Dalyan’da bulunan çamurun içerisinde kalsiyum ve magnezyum mineralleri bulunmaktadır. Ve, kalsiyum ile magnezyum minerallerinin, cilt açısından çok faydalı olduğu bilinmektedir. Dalyan’da, çamur banyosunun dışında, sıcak kaynak sularından da faydalanmak mümkündür. Dalyan’a nasıl gidilir sorusunun cevabı ise, otomobillerin yanısıra, küçük teknelerle de verilebilmektedir.
Dalyan Merkez, Dalyan kıyılarından daha iç kesimlerdedir. Ancak, Dalyan kıyıları, öyle bir görüntüye sahiptir ki, beyaz Dalyan kumsalları ve mavi deniz, Dalyan’da tatil yapmak isteyip de bu manzarayı görenleri, kelimenin tam anlamıyla büyülemektedir. Dalyan’da tatil yapmak isteyenlerin gerçekleştirecekleri aktiviteler arasında, dalış, rafting; ve dağ bisikleti gibi pek çok olanak bulunmaktadır. Ve bu aktivitelerin sınırlandırılmaması ile Dalyan, tatilciler için, her zevke hitap eden bir tatil yeri olduğunu göstermektedir.
Dalyan’dan tekneye binerek İztuzu sahiline de gidebilmeniz mümkündür. İztuzu sahili de, yüzmek ve güneşlenmek için size muhteşem bir güzellik sunmaktadır. İztuzu sahilinin, caretta caretta kaplumbağalarının da son yumurtlama yeri olduğunu belirtmek isteriz. Caretta caretta kaplumbağalarını İztuzu sahillerinde görmek istiyorsanız eğer, İztuzu sahiline, Mayıs ayı ile Eylül ayı arası bir dönemde gitmeniz gerekmektedir.
Dalyan’ın sembollerinden bir tanesi de Kral Kaya mezarlarıdır. Dalyan hakkında bilgi almak isteyenler, Kral Kaya mezarları hakkında da bilgi alabilirler. Kral Kaya mezarları, Dalyan’da çok sayıda görülebilmektedir. Ancak Kral Kaya mezarlarının en ünlülerini görmek isteyenlerin, Dalyan nehrinin karşı tarafına geçmeleri gerekmektedir. Kral Kaya mezarlarında Kaunos kralları yatmaktadır. Ve Kral Kaya mezarları, kayaların oyulması ile elde edilmiş mezarlar olarak bilinmektedir.
Kaunos şehrinin kalıntılarına ulaşmak isteyenler ise, Dalyan’dan, ister yürüyerek, isterlerse de tekne ile, Kaunos şehrinin kalıntılarına ulaşabilmektedirler. Kaunos şehri eskiden denizin içerisinde yer alırken, limanın yükselmesinin ardından, karada kalmış bir şehirdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası