Yumuşatıcı Hangi Çamaşırlarda Kullanılmaz?

Yumuşatıcı Hangi Çamaşırlarda Kullanılmaz?

Yumuşatıcı hangi çamaşırlarda kullanılır sorusunun yanıtı pek çok ev kadını tarafından merak edilmektedir. Genel olarak deterjanla güzel bir ikili oluşturan yumuşatıcılar farklı renk ve kokularda satılmalarına karşın, fiyat olarak da oldukça yüksek rakamlara ulaşabilmektedirler. Hal böyle olunca seçim yapmak zorlaşır. Ve işin asıl kötü yanı, bazı yumuşatıcılar ilk başta çok güzel kokmalarına karşın, bir zaman sonra çamaşır üzerinde kötü kokmaya başlarlar. Ayrıca her çamaşırda yumuşatıcı kullanmak zorunda da değilsiniz. Peki yumuşatıcı hangi çamaşırlarda kullanılmaz? İşte aklınızı karıştıran soruların yanıtları:

Yumuşatıcı Kullanılmaması Gereken Çamaşırlar

■ Havlularda yumuşatıcı kullanmayın. Yunun yerine havlu yıkarken yarım bardak beyaz sirke kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yumuşatıcı kullanarak yıkadığınız havluların ilk başta yumuşak olması demek, hep öyle kalacağı anlamına gelmez. Bir zaman sonra sertleşen havlular hem daha çabuk kirlenir, hem de nemi çekmemesi dolayısı ile görevini yerine getiremez bir hal alır.

■ Yumuşatıcı hangi çamaşırlarda kullanılmaz sorusunun bir diğer yanıtı da mikrofiber temizlik bezleridir. Dikkat ederseniz bu bezler havlulara benzer yapıdadırlar. Dolayısı ile onların da suyu istediğiniz gibi çekmemesine şahit olursunuz. Bu nedenle yıkanmaları sırasında yumuşatıcı kullanmayın.

■ Elastik özellikleri bulunan naylon kıyafetlerle birlikte, yangına dayanıklı giysiler, spor alt ve üstler, su geçirmez giysiler… için de yıkanmaları sırasında yumuşatıcı kullanımından kaçınmalısınız. Bu giysilerin her birinin kendine has bir görevi vardır. Ve siz onları yıkarken yumuşatıcı kullanırsanız, söz konusu görevlerini yerine getirememelerine neden olursunuz.

■ Bebeklerin cildi çok hassastır. Dolayısı ile bebek kıyafetlerini yumuşatıcı ile yıkarsanız, alerjik tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Bebek kıyafetlerini yıkarken yumuşatıcı yerine az miktarda sirke kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun haricinde, Bebek Kıyafetlerini Yıkamak Önemli başlıklı konumuz içerisinde de, onların giysilerini en iyi nasıl yıkayabileceğiniz konusunda sizlerle bilgi paylaşımında bulunduk; gözden geçirebilirsiniz.

■ Yumuşatıcı hangi çamaşırlarda kullanılır sorusunun yanıtları hakkında bilgileri aktarırken de şu detayların altını çizelim: Yumuşatıcılar leke çıkarıcı, ya da temizleyici özellik göstermezler. Hatta lekeli kıyafetleri yumuşatıcı kullanarak ya yıkamayın, ya da çok az yumuşatıcı kullanın ve yumuşatıcı kullanacağınız çamaşırlar için de bu ürünü çamaşırlarınıza kesinlikle direkt uygulamayın. Aksi halde çamaşırlarınızda mumsu bir etki ile karşılaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.