Yumurtanın Bayat Olduğunu Nasıl Anlarız Diyenlerin Bilmeleri Gereken Pratik Detaylar

Bu yazımızda sizlere ilk olarak yumurtanın bayat olduğunu nasıl anlarız, ve yumurtanın bozuk olduğunu nasıl anlarız şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Sonrasında ise, bozulmaması için yumurta nasıl saklanmalıdır sorusunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden, yumurtanın bayat olduğunu nasıl anlarız sorusunun yanıtını vererek, yumurta hakkındaki bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

Yumurtanın bozuk olduğunu nasıl anlarız; ya da yumurtanın bayat olduğunu nasıl anlarız şeklindeki soruların yanıtı için yumurtanın ağırlığına bakmamız gerekmektedir. Bozuk, ya da bayat olan yumurta hafifleyecektir, bunun nedeni ise içerisinde bulunan suyun buharlaşmasından kaynaklanmaktadır. Yumurtanın bozuk olduğunu nasıl anlarız; ya da yumurtanın bayat olduğunu nasıl anlarız diyenler şu yöntemi rahatlıkla deneyebilirler: Suyun içerisinde ilk olarak mutfak tuzunun eritilmesi gerekmektedir. Bunu bir küçük tencere içerisinde yapabilirsiniz. Örneğin iki bardak su içerisine üç tatlı kaşığı tuz atar, ve bu tuzun su içerisinde erimesini sağlarsınız. Daha sonra ise yumurtayı bu su içerisine atar, su yüzünde kalıp kalmadığına bakarsınız. Suyun dibine çöken yumurta tazedir. Ancak, eğer ki yumurta suyun yüzünde duruyorsa bayat olduğunu bilmeniz gerekmektedir.
Yumurtanın bozuk olduğunu nasıl anlarız; ya da yumurtanın bayat olduğunu nasıl anlarız sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer yanıt ise yumurtanın ışığa tutulması olacaktır. Işığa tuttuğunuz yumurtaya iyi bakmanız gerekmektedir. Eğer ışığa tutulan yumurtanın içerisinde koyu lekeler yer almaya başlıyor; ve hatta bu lekeler zaman içerisinde büyüyorsa, bu durumda yumurta bayat demektir. İç.erisinde bulunan su buharlaşmıştır; ve suyun yerine hava odacıkları yerleşmektedir.
Yumurta nasıl saklanmalıdır? Yumurtanın uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için, saklanacağı yerin kuru olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ve yumurtanın sivri olan kısmının alt tarafa gelmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Yumurta nasıl saklanmalıdır sorusunun yanıtı için kireç, ya da kumdan da faydalanılabilir; ve yumurta, kireç, ya da kum içerisine gömülerek saklanabilir. Yumurta nasıl saklanmalıdır sorusunun bir diğer yanıtı ise yumurtanın soğuk ortamlarda saklanmasının gerekliliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası