Soğanın Göz Yakmaması İçin Ne Yapılmalı?

Soğanın Göz Yakmaması İçin Ne Yapılmalı?

Soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı? Pek çok ev hanımı bu sorunun yanıtlarını merak ederken, bazı kadınlar sadece bu nedenden dolayı soğan doğramak için evlerinin balkonuna çıkarlar. Peki soğan neden göz yakar? İlerleyen bölümlerde sizlere tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarından söz ederek, artık daha rahat soğan doğrayabilmeniz adına size yardımcı olmaya çalışacağız. O halde hemen başlayalım.

Türk mutfağında soğan oldukça sık kullanılır. Çorbalar hariç olarak düşünülecek olursa hemen hemen her yemeğe; hatta mercimek çorbasına bile soğan konulur. Soğanın faydaları saymakla bitmez. Ancak onun en çok doğal antibiyotik etkisini biliriz. Yemeklere ne kadar çok soğan koyarsak, hem faydalarından o kadar yararlanmış olur; hem de yemekleri lezzetlendirmiş oluruz. Örneğin içli köfte yapmak için 250 gram kıymaya 4 soğan koyarsanız, hazırlayacağınız yemeğin tadına doyamazsınız. Lahmacunda yarım kilo kıyma en az 6 soğanı kaldırır. Kaldırır kaldırmasına da ah gözlerimizi de yakmasa… Peki soğan neden göz yakar?

Soğan Neden Göz Yakar?

Yapılan bir araştırmaya göre soğanın göz yakmasındaki neden, böcekler ve mikroplar için biyokimyasal savunma mekanizmasını harekete geçirerek bir enzim salgılamasına bağlı olarak gerçekleşiyor. Söz konusu bu enzimler soğanın içeriğinde bulunan Sülfit mineralini parçalayarak Sülfür Oksite dönüştürüyor. Sülfür oksitin ise kısa sürede uçucu hale gelmesi ve havaya yayılan bu gazın gözleri yaşartması durumu söz konusu oluyor.
Soğan Neden Göz Yakar?

Yani soğanın göz yakmasının sebebi, tabiatında böceklere ve mikroplara karşı savaş açmasının bulunmasından kaynaklanıyor. Doğal olarak kadınlar da soğan doğrarken gözlerinin sulanmasından şikayetçi olup, soğanın kendilerini ağlattığını dile getiriyorlar. Peki soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı? Alınabilecek bazı önlemlerle soğanın göz yakmasını önlemek mümkün. İşte bu önlemlerin listesi:

Soğanın Göz Yakmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Soğan neden göz yakar sorusunun yanıtını aldık ve gördük ki bu durum soğanın doğal yapısı ile alakalı ve değiştirebilmemiz mümkün değil. Ancak soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı sorusuna yanıt olacak pek çok yöntem var. İşte bu yöntemlerden bazılarını sizler için sıralayacağız. Aslında her birini uygulamak oldukça kolay. Peki soğanın göz yakmaması için yapılması gerekenler neler?

■ Eğer sakız çiğnemeyi seviyorsanız, soğan doğrarken atın bir tane sakızı ağzınıza ve çiğnemeye başlayın. Etkisini çok kısa sürede göreceğiniz bu yöntemle hem yemek yaparken sevdiğiniz eylemi gerçekleştirmiş olacak; hem de gözlerinizin yanmasını önleyeceksiniz.

■ Soğanın içeriğinde bulunan ve göz sulanmasına neden olan sülfür oksit gazı su tarafından çekilebilme özelliğine sahip. Yani soğan doğrarken çeşmeyi hafifçe açın ve ona yakın bir yerde soğan doğramayı deneyin. Böylece soğanın yakıcı gücü suyla birlikte akar gider.

■ Mikrodalga fırınlar artık herkesin evinde var. Her ne kadar kullanımları vücudumuzda bazı toksinlere sebep olsa da, soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı sorusuna yanıt olarak da onlardan yararlanabilirsiniz. Bunun için kabuğunu soyduğunuz soğanı mikrodalgaya atıp sadece 20 saniye ısıtın. Doğrama işlemini ondan sonra gerçekleştirin.
Soğanın Göz Yakmaması İçin Ne Yapılmalı?

■ Suyun, soğanın göz yakmasına neden olan sülfür oksit gazını emdiğinden söz etmiştik. Bunun için ağzınızda biraz su tutabilir ve bu gazın gözlerinize ulaştığı an ağzınıza çekilmesini sağlayabilirsiniz. Dolayısı ile gözleriniz sulanmaz ve böylece vücudunuzdaki mikroplarla da savaşımınız daha kolay olur. Malum bu gazın ortaya çıkmasına neden olan enzim soğandan, mikrop ve böceklerle savaşmak adına salgılanıyor.

Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir?

■ Soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı sorusunun bir başka yanıtı için de yine sudan yararlanmalısınız. Bunun için ilk olarak soğanı soyun; ardından da bir kasenin içerisine su doldurup, doğramadan önce soğanları bu suyun içerisine koyarak kaseyi buzdolabına yerleştirin. Böylece ortalama yarım saat beklemesini sağlayın. Göreceksiniz ki göz yakma etkisi ortadan su ile birlikte kalkmış olacaktır.

■ Soğanın göz yakmasına neden olan sülfür oksit gazı mum tarafından da çekilmektedir. Ancak bunun için mumu yakmanız gerekir. Romantik bir ortamda soğan doğramayı hiç denemediyseniz de bir kere denemeli ve sonucu görmelisiniz. Ancak soğan doğrarken muma yakın durmayı unutmayın.

■Pek çok kadın tarafından kullanılan yöntemi siz de kullanabilir ve soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı dediğiniz noktada soğanlarınızı evinizin balkonunda doğrayabilirsiniz. Komşuların ne diyeceğini düşünmeyin; emin olun onların da kendileri ya da anneleri bunu mutlaka uyguluyorlardır. Yani neden balkonda soğan doğradığınızı anlarlar.

■ Kabuğunu soyduğunuz soğanları doğramaya başlamadan önce üzerlerine limon sıkarak da gözleri sulandırma etkisini ortadan kaldırabilirsiniz. Soğanınızda biraz limon tadı olsa da zaten pek çok yemeğe az da olsa limon ekleniyor. O işlemi siz soğanları doğramadan önce yapmış olursunuz ve işiniz kolaylaşır.

■ Soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı sorusuna şimdi vereceğimiz yanıt size bile çok komik gelecektir. Ancak bu yöntem size her ne kadar komik de gelse, biraz düşünerek ne kadar mantıklı olduğunu anlayabilirsiniz… Deniz ya da kayak gözlüğü takarak gözlerinizin çevresini komple kapatıp, sülfür oksit gazının gözlerinize ulaşmasına engel olabilirsiniz. Sadece bunu yaparken eşinizin evde olmamasına dikkat edin. Onun tarafından dalga konusu olursunuz.

Soğan Kabuğu Nasıl Soyulur?

Bazı soğanların kabuklarını soymak kolay olsa da, bazı soğanların kabukları zardan da ince olmaları dolayısı ile zor soyulur. Bu noktada yapmanız gereken bir kaç şey bulunmaktadır. Böylece soğan kabuğunu daha kolay soyulur hale getirebilirsiniz. Soğan nasıl soyulur?

■ İlk tercih etmeniz gereken soğan kabuğunu soyma yöntemi için soğanların başlarını bıçak yardımı ile kesin. Ardından da soğanları tüm olmak kaydı ile içi su dolu bir kaba alın. Bu şekilde bir müddet beklemeniz halinde yumuşayacak olan soğan kabukları çok kolay soyulacaktır.

■ Soğan kabuğunu soymak için çok zamanınız yoksa, o zaman da denemeniz gereken yöntem şudur: Soğanı tüm olarak sıcak suyun altına tutun. Bu şekilde iki dakika beklemeniz bile yeterli olacaktır. Soğan kabuğu kolayca soyulur.

Soğan Doğramanın Püf Noktaları

Soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı sorusunun yanıtlarını tüm detayları ile verdik. Şimdi de sıra soğan doğramanın püf noktalarına geldi. İşte yapabilecekleriniz:
Soğan Doğramanın Püf Noktaları

■ Soğan doğrama tahtanızı (mümkünse cam olanlardan kullanın; aksi halde bakteri üretmesine neden olabilirsiniz) sabitleyin. Bunun için tahtanın altına ıslak bir peçete koyabilirsiniz.

■ Bıçağınızın keskin olmasına dikkat edin. İyi bilenmiş bıçaklar bunun için oldukça büyük önem arz etmektedir.

■ Küp küp soğan doğramak için ilk olarak soğanın üzerinde enine paralel çizgiler oluşturun. Ardından da bu çizgilerin üzerinde dikine çizgiler hazırlayın. Bu işlemin sonrasında elde etmiş olacağınız küpleri almak için bıçağın sırtını kullanmanız yeterli olacaktır.

■ Piyazlık soğan doğramak için yapmanız gerekense soğanı diklemesine ortadan ikiye bölmekle başlamaktadır. Bunun sonrasında tahtanın üzerine yatıracağınız soğanı yatay olarak ve ince şekilde kesmelisiniz. Bir zaman sonra soğan küçüldüğünde bu işlemi yapamaz hale gelirsiniz. O zaman da soğanı yan çevirip aynı işleme devam edin. Ardından aynı işlemi soğanın diğer yarısına da uygulayın.

■ Soğan halkası yapmak için soğanın kabuğunu soyduktan sonra onu tahtanın üzerine tüm şekilde yatırın. Ardından da 1 santimlik parçalara ayırın. Bu işlemi yaptıktan sonra soğanı halkalarına ayırmanız yeterli olacaktır.

Soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı sorusunun yanıtlarını da bildiğinize göre, hadi size kolay gelsin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.