Sivrisineklerden Korunmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Sivrisineklerden Korunmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Sivrisineklerden nasıl korunabilirim? Sivrisineklerden korunmak için ne yapmak lazım? gibi soruların yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Sivrisineklerden korunma yöntemi pek çok kişi tarafından, belki de binlerce yıldır bulunmaya çalışılıyor. Muhtemelen sivrisinekleri sevenler de yoktur. Genellikle uykumuzun arasında duyarız seslerini; vücut ısımıza ve nefes alış verişlerimiz sırasında çıkardığımız karbondioksite gelirler. Erkek sivrisinekler değil; ancak dişi sivrisinekler ısırır bizi. Yarattıkları rahatsızlık hissi dışında bir de son dönemlerde vücudumuza bulaştırdıkları hastalıklar dolayısı ile uzak durmalıyız sivrisineklerden. Peki ama sivrisineklerden korunmak için ne yapmak lazım?

Sivrisineklerden Nasıl Korunabilirim?

■ Sivrisineklerden korunma yöntemi olarak sizlere ilk önerimiz, tercih ettiğiniz giysilerin rengi… Koyu renk giysileri sever; onlar içerisinde barınırlar. Siz bundan dolayı açık renk giysiler kullanmayı tercih edin. Yazın Hangi Renkler Giyilir başlıklı yazımızda, yaz aylarında sıcaklardan korunmak için koyu renkleri tercih etmeniz gerektiğinden söz etmiştik. Ama siz sivrisineklerden, hava sıcaklığından daha fazla şikayetçi iseniz açık renklere yönelmelisiniz.

■ Sivrisineklerden korunmak için ne yapmak lazım diyorsanız, sık sık duş almalısınız; çünkü yaz aylarında genellikle terlersiniz ve bu durum da vücudunuzda nem oluşmasına sebep olur. Sivrisinekler bu nemli alanları çok severler. Dolayısı ile sevdikleri ortamları onlar için mevcut bırakmamalısınız.

■ Balkonlarınıza sivrisinek gelmesini istemiyorsanız, lamba olarak Sodyum lambalarını kullanın. Bu lambalar sizin belirli ölçülerde elektrik tasarrufu yapmanızı sağlarken, sivrisineklerden nasıl korunabilirim sorunuza da yanıt oluştururlar. Ancak balkon ya da ev içerisine sivrisineklerin gelmesini önleyebileceğiniz en kolay yöntem: kapı ve camlara sineklik taktırmak olacaktır.

■ Sivrisineklerden korunma yöntemi olarak bitkisel yağ kullanımını da tercih edebilirsiniz Çünkü sivrisineklerin sevmediği bazı kokular vardır. portakal, lavanta yağı e karanfil yağının kokusundan hiç hoşlanmazlar. Dolayısı ile dışarıda zaman geçirmek istediğinizde bu yağları üzerinize sürebilir; hem siz güzel kokarken, hem de sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

■ Sivrisineklerden nasıl korunabilirim sorunuza cevap oluşturabilecek yağların dışında, bir de sizi ısırdıklarında kullanabileceğiniz, kaşıntıyı kısa süre içerisinde alacak bitkisel yağlar bulunmaktadır: nane yağı, okaliptus yağı, çay ağacı yağı bu anlamda size önerebileceğimiz isimler arasında yer almaktadır.

■ Nabız atışlarınızın hissedildiği noktalara vanilya yağı sürerek de sivrisineklere karşı görünmez olabilirsiniz. Saf vanilya bu noktada sivrisineklerin uzak durduğu bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.

■ Sivrisineklerden korunmak için ne yapmak lazım dediğiniz bir diğer noktada, evinizden bu canlıların uzak durması için, yeşil limonun üzerine karanfil tanelerini saplayabilirsiniz. Aslında şöyle düşünün: Biz kan kokusunu ne kadar sevmiyorsak, sivrisinekler o kadar çok seviyor. Biz hangi kokuları seviyorsak, sivrisinekler o kokulardan hoşlanmıyor. Bu bile sizin için sivrisineklerden korunma yöntemi olarak etkili bir bilgi olacaktır.

Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Doğal Yolları başlıklı yazımızda sizlere, sivrisineklerin fesleğen ve lavanta gibi bitkilerden hoşlanmadığını belirtmiştik. Balkon ve cam kenarlarına, içerisinde bu bitkilerin bulunduğu saksıları konumlandırarak da sivrisineklerin evinizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

■ Akıllı telefon ve tabletlerinize sinek kovucu yazılımlardan birini yükleyerek de sivrisineklerden nasıl korunabilirim şeklindeki sorunuza yanıt bulmuş olabilirsiniz. Bu programları akşamüstü ya da gece saatlerinde çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.