Şekerin Kullanım Alanları

Şekerin Kullanım Alanları

Şekerin kullanıldığı yerler ve şekerin kullanım alanlarının sadece mutfakla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız çok büyük bir yanılgı içerisindesiniz demektir. Doğal şeker pancarından yapılan şekere vücudumuzun ihtiyacı olduğu bir gerçek. Ancak bu bilgiye ek olarak, şekerin sağlığa zararlı pek çok etkisinin bulunduğunu da unutmamalısınız. Peki sadece mutfakla sınırlı olmayan şekerin kullanım alanları arasında neler yer alıyor? İşte farklı olarak şekerin kullanıldığı yerler:

Şekerin Kullanıldığı Yerler

■ Şekerin kullanım alanları arasında yer alan ve en bilinmeyenlerden ilki yaraları iyileştirmek. Bir tutam şekeri yaralarınızın üzerine serptiğiniz zaman hem acı hissini azaltıyor, hem de bakterilerin öldürülmesini olanaklı hale getiriyor. Pek bilinen bir özellik olmamakla birlikte denemenizi öneriyoruz.

■ Şekerin kullanıldığı yerlerden bir diğeri de elleri yumuşatma etkisi. Bu anlamda şekerin cilt bakımı yaptığını söyleyebiliriz. Bunun için yapmanız gereken şey, eşit miktarda şeker ve zeytinyağını karıştırmak ve ellerinizi bu karışımla ovmaktan ibaret. Elde edeceğiniz sonuç en iyi el kremine taş çıkartır nitelikte olacak.

■ Ellerimizle pek çok şey yaparız ve dolayısı ile ellerinizin çok kirlendiğini düşündüğünüz zamanlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin yağlı boyanın elinize bulaşması, tüm gününüzün berbat olmasına neden olabilir. Bu durumu giderebilmek adına elinizi sabunlarken, sabun ile birlikte biraz da şeker kullanın. Elleriniz temizlendiğinde, gereksiz yere stres yaptığınızı anlamış olacaksınız.

■ Bir de ağzınızın yanması durumu var tabi ki… Genellikle acı biber kullandığınızda bu durumla karşılaşır ve hemen su içerek acınızı dindirmeye çalışırsınız. Ancak bunun yerine şeker daha etkili bir çözüm olacaktır. Yapmanız gereken şey sadece, ağzınıza bir tutam şeker atmaktan ibaret…

■ Bazen ağzımıza çok sıcak olduğunu bilmediğimiz şeyleri atarız ve damağımızda dindirilmesi çok zor bir yanma başlar. Şekerin kullanıldığı yerlerden biri de tam olarak bu gibi bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ağzınıza bir tutam şeker alın; ya da daha pratiği, damağınıza bir tane kesme şeker yerleştirip bir süre bekleyin. Elde edeceğiniz sonuç sizi tatmin etmeye yetecektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.