Salçanın Küflenmemesi İçin Ne Yapmalı?

Salçanın Küflenmemesi İçin Ne Yapmalı?

Salça küflenmesi, özellikle hazır alınan salçalarda olur. Bunun nedeni ise, salçanın içerisinde bulunduğu yoğun nem ortamıdır. Ancak, salça küflenmesin diye de yapılabilecek şeyler yok değildir. Salça küflenmesinin oluşmasını istemiyorsanız, kullanım; ve saklama sırasında dikkat etmeniz gereken bazı kolay detaylar vardır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, bu detayların aktarımını gerçekleştirmeye çalışacağız…

Salçanın Küflenmemesi İçin Ne Yapmalı?

Salça küflenmesini önlemek için, her şeyin öncesinde, alacağınız salçayı kısa zamanda tüketip, küflenmesine izin vermemek adına, küçük kutularda olanlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kısa zaman içerisinde tüketilecek olan salça, küflenmeye zaman bulamayacaktır.

Salçayı satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de, teneke kutu içerisinde değil de, cam kavanoz içerisinde bulunan salçaları satın almanızın gerekliliğidir. Ancak, diyelim ki teneke kutu içerisinde satılan salça haricinde salça bulamadınız. Bu durumda yapmanız gereken, teneke kutuyu almak, ancak sonrasında içerisinde bulunan salçayı cam kavanoza aktarmaktır.

Salça küflenmesin diye yapabileceğiniz bir diğer şey de şudur: Kavanozun içerisinden, yemek yaptığınız sırada aldığınız salçanın yerine, sıvı yağ koyun. Sadece aldığınız salça kadar yağı, kalan salçanın üzerine koymanız yeterli olacaktır. Bu şekildeki kavanozu dolaba koyduğunuz zaman donacak olan sıvı yağ, salça küflenmesini önlemede işe yarayacaktır.

Eğer aldığınız salça çok fazla ise, küflenmesini önlemek için, salçanızı tencerenin içerisine alın. Her bir kilo salça için bir su bardağı zeytinyağını salçanın içerisine ekleyin, ve içerisinde salça ile zeytinyağı bulunan tencereyi ocak üzerine alarak, kısık ateşte kaynamaya bırakın. Ardından ocağın altını kapatıp, salçalı yağ karışımının içerisine bir yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin. Soğumaya bırakacağınız salçanızı daha sonra temiz bir cam kavanoz içerisine alarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Salça küflenmesini önlemek için yapabileceğiniz bir diğer işlem de, salçanın içerisine bir yemek kaşığı kaya tuzu ilave etmektir. Yağ ekleyip kaynatmanıza gerek kalmadan uygulayabileceğiniz bu yöntemin sonrasında, salça kullanıp yemeklerinizi yaparken, yemeğe koyacağınız tuzu, salçanın içerisinde bulunan tuz ile dengelemeyi unutmayın…

Uzun süre kullanmayacağınız salçanızın küflenmesini önlemek için, bir miktar katı yağı eriterek salçanızın üzerine dökün, sonrasında da kavanozun kapağını kapatıp bu şekilde buzdolabında saklayın. Katı yağ dolapta donacağı için, salçanızın hava almasını, ve küflenmesini önleyecektir.

Salça küflenmesini önlemek için, salçanızı teneke kutu içerisinde saklamamanızın gerekliliğini anlattık. Ama, eğer siz yine de teneke kutu içerisinde kullanmak durumunda iseniz, kutunun kapağını bir kere açmanızın sonrasında bir daha kapatamayacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle, kutuyu açmanızın sonrasında, hava almaması için üzerine bir çay tabağı kapatmayı deneyebilirsiniz.

Satın aldığınız çok miktarda salçanın küflenmesini istemiyorsanız, salçayı buz kalıpları içerisine bölebilir, sonrasında da bu şekilde dondurabilirsiniz. Ardından, her bir buz kalıbını bir buzdolabı poşetine koyabilir, ve bu şekilde, sadece kullanacağınız kadar salçayı alıp, diğer salçalara zarar gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Salça Nasıl Saklanır?

Salça küflenmesin diye, saklandığı ortamın soğuk olması gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında, salçanızın hava almaması gerekmektedir. Olabildiğince kısa zamanda tüketilmesi gereken salçanın içerisine tuz ekleyebilir, ya da üzerini yağ ile kapatabilirsiniz. Bu şekilde de küflenmeyi önlemiş olursunuz. Satın aldığınız salçanın üzerinde yazan kullanma, ve saklama talimatlarına uymanızın önemini de belirtmeden yazımızı noktalamamalıyız…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.