Patlıcan Kurutmanın Püf Noktaları

Patlıcan nasıl kurutulur sorusunun yanıtının en merak edildiği mevsimlerdeyiz. Yaz aylarında pazar tezgahlarını süsleyen patlıcanlar hem sofralarımızı şenlendirir, hem de kışlık patlıcan nasıl yapılır sorusunun yanıtları bu patlıcanlar üzerinde uygulanır. Peki patlıcan alırken nelere dikkat edilmeli? Patlıcan kurutmanın püf noktaları nelerdir? Bu soruların yanıtları tam da bu zamanda merak edilir değil mi?

Patlıcan kurutmanın püf noktalarından söz edeceğiz, ama öncesinde patlıcan alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını vereceğiz. Ama hepsinden önce şunu belirtelim ki patlıcan kurutmanın püf noktalarından ilki, kurutacağınız patlıcanı ne için kullanacağınıza baştan karar vermektir. Dolmalık ve kızartmalık patlıcan kurutmaları birbirlerinden farklı şekilde hazırlanır. Kurutma yöntemi, sebzelerin besin değerlerini kaybetmemeleri için en sağlıklı yöntemdir. Artık iyi bir patlıcan almanın yollarını öğrenmeye başlayabiliriz.

Patlıcan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Patlıcan alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, alacağınız patlıcanın şeklinin düzgün olması, eğriliklerin bulunmamasıdır.
■ Kurutmak için alacağınız patlıcanların boyları da çok önemlidir. Ne çok küçük, ne de çok büyük patlıcanlar almamalısınız.
■ Patlıcanın kabuklarının da parlak ve taze olması gerektiğini unutmamalısınız. Hangi yemek için kurutacak olursanız olun bu da önemli bir detaydır.

Patlıcan kurutma işlemi genellikle fırında ya da güneşte gerçekleştirilmektedir. Fırında patlıcan kurutmak için ev tipi normal bir fırın yeterli olur. Güneş gören ve hafifçe rüzgar alan bir balkon, teras ya da küçük bir köşe de bu anlamda işinizi görecektir.

Patlıcan Nasıl Kurutulur?

■ İlk olarak patlıcanlarınızı yıkayabileceğiniz genişçe bir kap edinin. Meyveler gibi dallarda yetişmemeleri dolayısı ile daha dikkatli yıkanmaları gerektiğini, çamurlu olabilme ihtimallerini aklınızdan çıkartmayın.

■ Patlıcan kurutmanın püf noktaları arasında, özellikle dolmalık patlıcan kuruturken içinin oyulması da yer almaktadır. Dolmalık patlıcan kurutmak için içini oyarsınız ama, çekirdekli kısmı ne yaparsınız? Umarız atmıyorsunuzdur; ya da en azından bundan sonra atmazsınız. Buzdolabınızın derin dondurucusuna kaldırdığınız bu patlıcan içlerini, daha sonra türlü gibi farklı sebze yemeklerinin hazırlanması sırasında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

■ Patlıcan kurutmanın püf noktaları arasında, işlemin yapılacağı zamanın da büyük önemi vardır. Her şeyin öncesinde hava açık ve güneşli olmalıdır. Sonrasında ise geceleri, her ne kadar hava iyi de olsa; yağmur da yağsa patlıcanları içeri taşımalısınız.

■ Gölgede kurutacağınız patlıcanlarınız ise güneşte kuruttuklarınız gibi kararma riski ile karşı karşıya değildirler. Ancak gölge bir yerde kurutacaksanız hava akışının sağlanmasına dikkat etmelisiniz; yani rüzgar olmalı.

■ Kuruttuğunuz patlıcanları rahat bir şekilde, bozulmadan saklayabilmek için onların tam olarak kuruduklarından emin olmalısınız. Tabiri caizse takır takır kurumadan patlıcan kurutma işlemini sonlandırmamalısınız.

■ Patlıcan kurutmanın püf noktaları arasında, onları ipte kurutacaksanız birbirlerine çok yakın tutmamanız da yer almaktadır. Birbiri ile temas halinde olan patlıcanların birbirlerine değen kısımları nemli kalıp, kurumayacaktır. Dolayısı ile onları mesafeli şekilde kurutmaya özen göstermelisiniz.

■ Patlıcan nasıl kurutulur sorusunun yanıtlarını tamamladıktan sonra artık onları saklamaya sıra geldiğinde yapmanız gereken, kuruttuğunuz patlıcanı bırakabileceğiniz gölge, nemsiz, kuru bir ortamdır. Cam kavanozlar, kapaklı kutular, bez ya da kağıt torbalar… patlıcanları içerisine koyabilmeniz için ideal kaplar olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.