Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep Lekesi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Mürekkep lekesi nasıl çıkar ve mürekkep lekesi ne ile çıkar sorularının yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Çünkü özellikle küçük çocuğunuz varsa, mürekkep lekesi ile zaman zaman karşılaşacaksınız demektir. Onun üzerindeki kontrolünüzü her zaman sağlayamayabilirsiniz. Kaldı ki biz yetişkinler bile sadece mürekkep lekesi değil, pek çok lekeye neden olabilecek bir çok sorun ile karşılaşabiliyoruz. Basit kumaşlar, fiyatı ucuz şeyler lekelense sorun değil, ama ya koltuklar, halılar, kabanlar, okul kıyafetleri… lekelenirse büyük sorunlar yaşar ve çok da üzülürüz çünkü söz konusu bu eşyaların fiyatları da oldukça pahalı değil mi? O halde mürekkep lekesi nasıl çıkar ve mürekkep lekesi ne ile çıkar sorularının yanıtlarını hemen gözden geçirmeye başlayalım.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

■ Son zamanlarda deri detaylı kıyafetleri çok sık kullandığımız gibi, koltuklarımızın kenarları da deri olabiliyor. Eğer mürekkep lekesinin deri bir kumaşa bulaşmış olması söz konusu ise limon suyundan yardım alarak ondan kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, derinin üzerini limon suyu ile fırçalamaktan ibaret.

■ Limon suyu, dayanıklı kumaşlara bulaşmış olan mürekkep lekesi üzerinde de etkilidir. Anak bu sefer limon suyunu süt ile karıştırmanız gerekiyor. Hazırladığınız sütlü limon karışımı ile lekeyi siler, sonrasında da durularsanız, söz konusu istenmeyen lekeden kurtulmuş olacaksınız.

■ Nazik bir kumaş için, mürekkep lekesi ne ile çıkar sorusunun yanıtını arıyorsanız, çözümü talk pudrasında bulabilirsiniz. Lekenin üzerine talk pudrasını dökün ve bir süre bekleyip kurumasına izin verin. Sonrasında da mürekkep lekesi kumaşınızın üzerinden gidene kadar kumaşı fırçalayın.

■ Beyaz çamaşırlara bulaşan mürekkep lekesini çıkartmak için kullanmanız gereken malzeme ise hardal. Sulandırmış olduğunuz hardalı mürekkep lekesinin üzerine dökerek yarım saat beklemesini sağlayın. Daha sonra da sünger yardımı ile mürekkep lekesi çıkana kadar çamaşırınızı ovun.

■ Mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını mobilyalar için de verebiliriz. Eğer mobilya üzerine bulaşmış olan leke eski ise zımparalayarak çıkartmanız gerekecektir; ardından da dairesel hareketlerle parlatmanız. Ama leke yeni ise kaynamış suyun içerisine çiğ süt, yoksa limon suyu karıştırın ve sonrasında mobilyanızı bu karışım ile silin.

■ Peki ya mürekkep lekesi cildinize, özellikle de parmaklarınıza bulaştı ise ne yapacaksınız? Bu noktada domates suyu, çok pratik bir şekilde sizin imdadınıza yetişecek. Lekeli bölgeyi domates suyu ile ovun yeter.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.