Gömlek Nasıl Katlanır?

Gömlek Nasıl Katlanır?

Gömlek nasıl katlanır sorusunun yanıtları pek çok kişi tarafından merak edilmez. Çünkü gömlek katlamanın yerine gömlekler ütülenir ve askılarına asılarak giyilecekleri zamanı beklemeye bırakılır. Ancak gerektiğinde de gömlek katlamak kelimenin tam anlamı ile meşakkatli bir iştir. Biz sizlere gömlek katlamanın püf noktalarından söz ederek işinizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

Gömlek Katlamanın Püf Noktaları

■ Gömlek nasıl katlanır dediğiniz eğer kısa kollu bir gömlek ise bu yöntemi rahatlıkla deneyebilir ve kısa süre içerisinde gömleklerinizi katlarsınız. İşte yapmanız gereken. İlk olarak gömleğin omuz ile boyun arasında kalan kısmı bir elinizle tam ortadan tutun. Diğer elinizle de gömleğin ortasına kadar düz bir çizgide ilerleyin. İlk başta tuttuğunuz noktayı; sonradan tuttuğunuz noktadaki elinizi oynatmadan en alta getirin. Bu sırada tek dikkat etmeniz gereken düz bir çizgide hareket etmek. Şimdi, hala sonradan hareket ettirmediğiniz elinizi sabit tutarak, diğer elinizle hem gömleğin ilk tuttuğunuz yerini; hem de en alttaki son tuttuğunuz yeri tutun. Artık diğer elinizi çapraz konuma getirebilirsiniz. Bu sırada oluşan kırışıklıkları hemen düzeltin. Artık gömleğin ortasında hareketsiz bekleyen elinizi açabilir ve son katlama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. İşte anlatması zor; ama uygulaması kolay gömlek katlama işlemi tamamlandı bile…

■ Gömlek katlamanın püf noktalarından diğerini gerçekleştirmek için de gömleğinizi düz bir zemin üzerine, ön tarafı alta gelecek şekilde serin. Boyun bölgesinin yakınından başlamak sureti ile kollardan birini katlayın. Bu katlama işlemi diğer kola doğru, onu örtecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde gömleğin 1/3’ünü düz bir çizgide katlamış olacaksınız. Sırada, gömlek katlama işlemine başlamış olduğunuz omuz kısmından tutup koltuk altına doğru getirin. Yine düz bir çizgi oluşturun. Artık kolun manşetini, gömleğin alt tarafına doğru getirebilirsiniz. Ardından aynı adımları diğer kol için de gerçekleştirin. Gömleğin alt kısmını kısa bir şekilde katlayın. Ve gömleği ikiye katlayarak gömlek katlama işlemini tamamlayın.

■ Gömlek nasıl katlanır diyenler için bir de gömleği bir valiz içerisine sığdırmanın yolunu anlatalım. Bunun için önce gömleği ikiye katlamalısınız. Bunun için ilk olarak gömleğin alt kenarlarından tutun. Sonrasında da kolları çapraz bir hale getirin. İki kolu da biraz önce anlatmış olduğumuz gömlek katlama yöntemini kullanarak alta alın. Eğer bu işlemleri doğru yaptıysanız gömleklerinizin görünümü dar bir dikdörtgen şeklinde olacaktır. Artık gömleğin alt kısmından başlayarak, gömleği, her bir katı kol genişliğinde olacak şekilde katlayabilirsiniz. Bu sayede gömlek katlama işlemi, gömleğin yarı yuvarlak görünmesini sağlayacak ve işlem tamamlanmış olacaktır. Böylece valiz içerisine gömleğinizi rahatça yerleştirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.