Gömlek Nasıl Katlanır – Katlama – Katlamanın Püf Noktaları

Gömlek Nasıl Katlanır – Katlama – Katlamanın Püf Noktaları

Gömlek nasıl katlanır sorusunun yanıtları pek çok kişi tarafından merak edilmez. Çünkü gömlek katlama yerine gömlekler ütülenir ve askılarına asılarak giyilecekleri zamanı beklemeye bırakılır. Ancak gerektiğinde de gömlek katlama kelimenin tam anlamı ile meşakkatli bir iştir. Biz sizlere bu konu hakkında bilgilerden söz ederek işinizi kolaylaştıracağız.

Belki yeni evlendiniz ya da abiniz veya babanızın gömlekleriyle ilgilenme işi size kaldı. Eşinden ayrılmış erkeklerin de iş genellikle başlarına düşer. Onların da bu bilgilere ihtiyaçları bulunmaktadır. Bir de Ev Ekonomisi dersleri var elbette. Bu dersin ödevi de olabilir bu konu…

Kaldı ki artık kadınlar da çok sık gömlek kullanımı gerçekleştiriyorlar. Dolayısı ile kendi gömleklerinizle ilgilenmek durumunda da kalabilirsiniz. Peki bu işin çözümü nedir? Pratik yolları ve püf noktaları nelerdir? Bilmemek değil; öğrenmemek ayıp öyle değil mi? O halde hemen bilgilerimizi aktarmaya başlayalım.

Gömlek Nasıl Katlanır?

Gömlek nasıl katlanır sorusuna aslında genellikle cevap aramanıza gerek kalmaz. Çünkü biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi gömlekleri ütüler ve askısına asarız genellikle. Ama işin bir de seyahat boyutu var. Özellikle bir iş gezisine gidiyorsanız, mutlaka yanınızda gömlek de bulundurmalısınız.

Gömlek Katlama

Gömlek Nasıl Katlanır

Otelde ütü bulamazsınız. Yanınızda ütügötürecek haliniz de yok. Evde ütülediğiniz gömleği valizinize atacaksınız ama nasıl? Ya kırışırsa? İşte şimdi size tam olarak bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Hem de maddeler halinde; teker teker…

■ İlk olarak gömleği alın ve düz bir zemine, düğmeleri alta gelecek şekilde yatırın. Kolların da yanda düzgünce konumlanmasına dikkat edin.

■ Şimdi dikey kenarı takip etmek sureti ile sağ kolu içe doğru katlayın.

■ Sonra da kolu ortadan ikiye olmak kaydı ile yukarı doğru katlayın. Bilek kısmı yakanın arka tarafına değmeli.

■ Aynı işlemi sol kol için de uygulayın.

■ Sonrasında gömleğin sağ tarafını ortaya doğru düzgünce katlayın.

■ Sol tarafını da ortaya doğru katlayıp, hafifçe diğer katladığınız tarafın üzerine gelmesini sağlayın.

■ Son olarak da etek ucunu yakanın altına gelecek şekilde gömleği ortadan ikiye katlayın.

Bu işlemi doğru şekilde yapmanız halinde ön tarafta gömleğin yakasının düzgün bir şekilde durduğunu görebilirsiniz. Öyle ise işleminiz tamam demektir.

Gömlek Katlamanın Püf Noktaları

Gömlek katlamanın püf noktaları hakkında araştırma yapmaya başladıysanız, muhtemelen gömlek katlama işini öğrendiniz ama pratik yollarını da öğrenmek istiyorsunuz demektir. Hemen bu konuda da size yardımcı olalım o halde. Zaten çalışıyor ve bir dünya iş yapıyorken uzun uzun bununla uğraşmayalım değil mi?

Gömlek Katlamanın Pratik Yolları

Gömlek Katlamanın Püf Noktaları

■ Katlayacağınız gömlek eğer kısa kollu bir gömlek ise bu yöntemi rahatlıkla deneyebilir ve kısa süre içerisinde gömleklerinizi katlarsınız. İşte yapmanız gerekenler.

İlk olarak gömleğin omuz ile boyun arasında kalan kısmı bir elinizle tam ortadan tutun. Diğer elinizle de gömleğin ortasına kadar düz bir çizgide ilerleyin. İlk başta tuttuğunuz noktayı; sonradan tuttuğunuz noktadaki elinizi oynatmadan en alta getirin. Bu sırada tek dikkat etmeniz gereken düz bir çizgide hareket etmek.

Şimdi, hala sonradan hareket ettirmediğiniz elinizi sabit tutarak, diğer elinizle hem gömleğin ilk tuttuğunuz yerini; hem de en alttaki son tuttuğunuz yeri tutun. Artık diğer elinizi çapraz konuma getirebilirsiniz.

Bu sırada oluşan kırışıklıkları hemen düzeltin. Artık gömleğin ortasında hareketsiz bekleyen elinizi açabilir ve son katlama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. İşte anlatması zor ama uygulaması kolay gömlek katlama işlemi tamamlandı bile…

■ Gömlek katlamanın püf noktaları arasında yer alan bir diğer yöntem ise şu şekilde. Gömleğinizi düz bir zemin üzerine, ön tarafı alta gelecek şekilde serin. Boyun bölgesinin yakınından başlamak sureti ile kollardan birini katlayın. Bu katlama işlemi diğer kola doğru, onu örtecek şekilde gerçekleştirilmelidir.

Bu şekilde gömleğin 1/3’ünü düz bir çizgide katlamış olacaksınız. Sırada, gömlek katlama işlemine başlamış olduğunuz omuz kısmından tutup koltuk altına doğru getirin. Yine düz bir çizgi oluşturun.

Artık kolun manşetini, gömleğin alt tarafına doğru getirebilirsiniz. Ardından aynı adımları diğer kol için de gerçekleştirin. Gömleğin alt kısmını kısa bir şekilde katlayın. Ve gömleği ikiye katlayarak gömlek katlama işlemini tamamlayın.

■ Gömlek nasıl katlanır diyenler için bir de gömleği bir valiz içerisine sığdırmanın yolunu anlatalım. Bunun için önce gömleği ikiye katlamalısınız. Bunun için ilk olarak gömleğin alt kenarlarından tutun. Sonrasında da kolları çapraz bir hale getirin. İki kolu da biraz önce anlatmış olduğumuz gömlek katlama yöntemini kullanarak alta alın.

Eğer bu işlemleri doğru yaptıysanız gömleklerinizin görünümü dar bir dikdörtgen şeklinde olacaktır. Artık gömleğin alt kısmından başlayarak, gömleği, her bir katı kol genişliğinde olacak şekilde katlayabilirsiniz. Bu sayede gömlek katlama işlemi, gömleğin yarı yuvarlak görünmesini sağlayacak ve işlem tamamlanmış olacaktır. Böylece valiz içerisine gömleğinizi rahatça yerleştirebilirsiniz.

Oversize Gömlek Katlama

Oversize gömlek katlama ile diğer gömlek katlama yöntemleri arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Bildiğiniz gibi oversize gömlek de bol bir gömlek modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu modeller günümüzde, oduncu gömleklerinde sıklıkla kullanılıyor. Büyük bedenle de karıştırmamak gerekiyor elbette.

Kullanacağınız gömleği kendi bedeninizden bir beden büyük aldığınızda da oversize gömlek kıvamına getirmiş olmuyorsunuz. Kısacası büyük beden gömlek modelleri ile bu modelleri karıştırmamanız önemli.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.