Giysilerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Okuyucularımızdan almış olduğumuz, kıyafetlerdeki boya lekesi nasıl çıkar, ve giysilerdeki boya lekesi nasıl çıkar sorularının yanıtlarını vermek için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, giysilerdeki boya lekesini çıkartmanın püf noktalarından söz etmeye çalışacağız. Eğer siz de bu detayları öğrenmek istiyorsanız, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayalım…

Kıyafetlerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?
Giysilerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

• Bizlerin, saç dökülmesini önleme konusunda yararının olduğunu bildiğimiz çam terebentin, boya lekesini çıkartmanın püf noktaları arasında yer almaktadır. Eğer giysinizde oluşan boya lekesinin oluşma zamanı yeni ise, yani leke eskimemiş ise, çam terebentinden yardım alabilirsiniz. Ancak, her evde bulunmayan çam terebentinin bu faydasından yararlanmak büyük ihtimalle sadece saçı dökülenlere kısmet olacak. Çünkü, saç dökülmesi için çam terebentin kullananların evinde her an bir şişe çam terebentin bulunmaktadır. Ve boya lekesi kurumadan giysilerine hemen uygulayabilirler.

• Boya lekesi taze değilse de çam terebentin ile giysiden çıkartılabilir. Ancak bunun öncesinde yapılması gereken farklı işlemler de bulunmaktadır. Diyelim ki kıyafetinizde eski bir boya lekesi olduğunu gördünüz. O halde, ilk olarak sıcak sabunlu su hazırlayın; ve kıyafetinizi bu suyun içerisinde ortalama dört saat bekletin. Sonrasında boya lekesi yumuşamış olacaktır. Öncelikle yumuşayan boyayı bıçak ile kazıyın. Ardından yine çam terebentini kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu: eğer kıyafetiniz sıcak suya dayanıklı değil ise, sabunlu suyu, giysinizin dayanacağı ısıya göre hazırlamanızın gerekliliğidir.

• Solventin de boya lekesini çıkartmanın püf noktaları arasında etkin bir yeri bulunmaktadır. Ancak bunu kendiniz uygulamak yerine, kullanımı hakkında bilgisi bulunan yerlerde değerlendirmeniz gerektiği kanısındayız. Özellikle hassas olan doğal elyaf, süet, ipek… gibi kumaşların üzerinde bulunan boya lekesi için, kesinlikle bu alanda uzmanlaşmış olan firmalardan yardım almanızı önermekteyiz.

• Eğer ki giysilerinize bulaşan su bazlı plastik boya ise; ve giysinizin üzerinde bulunan temizleme talimatlarında giysinin yıkanabilir olduğu belirtilmiş ise yapmanız gereken, giysiyi bir kaç saat soğuk suyun içerisinde bekletmekten ibarettir. Bu şekilde boya lekesinden kurtulabilirsiniz, su bazlı olan bu boyaların suya karışma olasılıkları oldukça yüksektir.

• Boya lekesini çıkartmanın püf noktaları arasında yer alan bir diğer unsur da, yağlı boya lekesinin çıkartılmasına yöneliktir. Bu noktada ilk olarak kumaşın lekeli olan kısmının temiz bir bezin üzerine getirilmesi, sonrasında da lekenin arka tarafına, ılık su, ve deterjan uygulanmasıdır. Gerek görülürse bu işlem bir kaç sefer tekrarlanabilir, ve ardından da kumaş ılık su ile durulanarak, hava alan bir yerde kurutulmalıdır.

• Eğer boya lekesi bulaşmış olan kumaşın rengi beyaz ise, ve kumaş beyazlatıcı kullanmanın bu giysi açısından bir zararı bulunmayacak ise, biraz önce aktarmış olduğumuz ılık su – deterjan kombinasyonuna beyazlatıcıyı da dahil edebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey, kumaşın görünmeyen bir yerinde öncelikle bu uygulamayı test etmenizin gerekliliğidir.

• Eğer yağlı boya lekesi, yünlü, keten, ya da pamuklu kumaşlara bulaşmış ise, bu lekenin çıkartılması işlemi şu şekilde gerçekleştirilebilir: Leke yeni oluştu ise, ilk olarak üzerine bolca pudra döküp bir müddet bu şekilde beklemesini sağlayın. Sonrasında bölgeyi asetonlu bir pamuk ile güzelce silin, aynı işlemi eterli pamuk ile de yapabilirsiniz. Sonrasında da giysiyi soğuk su ile durulayın. Ancak eğer leke kurumuş ise, ilk olarak üzerine amonyak ekeleyerek ortalama 15 dakika beklemesini sağlayın; belirttiğimiz diğer işlemleri ise daha sonra gerçekleştirin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.