Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın nasıl temizlenir sorusunun yanıtını araştıran kişi sayısı her geçen gün artıyor. Aslında herkes, fırın temizlemenin pratik yollarını kendince biliyor. Ancak bir arkadaş toplantısında birisi size, “Artık fırınımı mutfak sabunu ile temizliyorum.” dediği anda, fırın temizlemenin püf noktalarını aramanız oldukça normal. Aklınız karışıyor; belki daha kolayı vardır diyorsunuz; hele ki bu zaman kıtlığının içerisinde, nereye daha önce koşturacağımızı şaşırmışken…

Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın temizlemenin pratik yollarını sizlere aktarmadan önce, fırın temizliğinde kullanacağınız temizlik malzemesinden söz etmemiz gerekiyor; çünkü çok kimyasal maddeler olan temizleyiciler, solunum yolu ile akciğerlerinize olumsuz etkilerde bulunabiliyorlar. Aynı şekilde aşındırma özelliğine de sahip olmalarından dolayı, fırınınıza zarar verebilmeleri de söz konusu. Bu nedenlerden dolayı, olabildiğince doğal temizleyicileri tercih etmenizi öneriyoruz.

■ Yemek pişirirken fırınınıza, pişirdiğiniz yemekten dökülmesi halinde, fırın temizlemenin püf noktalarından şu şekilde yararlanabilirsiniz: Sofra tuzunu, yemeğin döküldüğü yere boşaltın ve fırınınızın bu şekilde soğumasını bekleyin. Ardından kirlenmiş olan yeri silin. Bunun için herhangi bir aşındırıcı ya da akciğerlerinize zararlı temizlik maddesi de kullanmadınız gördüğünüz gibi.

■ Fırın nasıl temizlenir sorusunun yanıtlarından bir diğerini uygulamak için de, fırının içerisinde bulunan tüm rafları ve tepsileri çıkartın. Ardından fırınınızı nemli bir kağıt havlu yardımı ile hem silin, hem de kirlerin yumuşamasını sağlamış olun. Sonrasında, bir kasenin içerisine bir kaç kaşık karbonat koyun ve üzerine su ilave edin. Bu karışım ile fırınınızın içerisini silin. Göreceksiniz ki karışımın rengi zaman içerisinde koyulaşmaya başlayacak; çünkü kirleri sökecektir. Bu şekilde, fırınınızı durulamadan 12 saat bekleyin. Ardından bir sprey şişesinin içerisine sirke koyup, karbonatı uyguladığınız yerlere sirke püskürtün. Sonrasında da bir yumuşak bez ya da sünger yardımı ile sirkeyi silin. Artık fırınınız tertemiz ve pırıl pırıl.

■ Fırın temizlemenin pratik yollarından bir diğeri de su ve sirke karışımını kullanmaktır. Bunun için bir tencerenin içerisinde suyu kaynatıp, üzerine de yağ çözücü özelliği dolayısı ile sirke ilave edin. Sonrasında tencereyi fırının içerisine koyarak fırını çalıştırın. Ortalama iki saat boyunca bu şekilde kalmasını sağlayın. Kaynayacak olan suyun buharı tüm fırın içerisinde dağılacak ve böylece bütün yağ ve kirler çözülecektir. Sonrasında fırınınızı yumuşak bir bezle silmeniz yeterli olur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.