Farklı Leke Türlerine Göre Elbisedeki Leke Nasıl Çıkar?

Elbiselerimiz biz kadınlar için çok değerli… Lekeli bir elbise ile, bulunduğumuz mekandan evimize gitmek bile bizim için işkence olur çünkü… Eğer bir mekanda olmasak, ve elbisemizde leke olsa dahi, bir sonraki kullanım için yine de, elbisedeki leke nasıl çıkar sorusunun yanıtını bilmemiz gerekir. Hele bir de leke zor bir leke ise, elbisedeki leke nasıl çıkar sorusunun yanıtı daha bir önem kazanır. Bu nedenle, yazımız içerisinde sizlere, elbisedeki leke nasıl çıkar sorusunun yanıtlarını, farklı leke türleri için vermeye çalışacağız…

Beyaz Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer ki beyaz şarap lekesi taze ise, lekeyi çıkartmak için fazla bir çabaya gerek kalmayacaktır. Leke kolay çıkar. Ancak, eğer kalmış olan beyaz şarap lekesini çıkartmak için, 1/1 ölçülerde alkol; ve su karıştırılarak elbiseye pamuk yardımı ile uygulanır. Sonrasında da, elbisenin sirke ile nemlendirilmesi sağlanır. Ardından, yıkama talimatlarına uyularak elbisenin yıkanması önerilir.

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırmızı şarap lekesi de beyaz şarap lekesi gibi kolay çıkan lekeler arasında yer alır, ama leke taze ise… Yapılması gereken işlem, kırmızı şarap lekesi bulunan elbiseyi hemen duru su ile yıkamak olmalıdır. Lekenin üzerine tuz dökmek gibi işlemleri uygulamanız ise kesinlikle önerilmemektedir. Tuz, lekenin, bulunduğu yerde sabitlenmesini sağlamakta, dağılmasını önlemektedir.

Hardal Lekesi Nasıl Çıkar?

Zor bir leke olmayan hardal lekesini çıkartmak için %10’luk oksijenli su kullanarak lekenin bulunduğu yeri pamuk ile silmeniz önerilmektedir.

Meyve Lekesi Nasıl Çıkar? Sebze Lekesi Nasıl Çıkar?

Meyve lekesi; ve sebze lekesi için ilk olarak, elbisenin üzerinde yazılı olan yıkama talimatlarını uygulamanız önerilmektedir. Ancak işe yaramıyorsa, ve elbisenizin kumaşı yünlü ise, bir pamuğu sirkeye batırmalı, sonrasında da elbiseyi bu pamuk ile silmelisiniz. Elbiseniz sentetik değil ise, ilk olarak 1/1 ölçülerde alkol – su karışımı ile lekeyi silip, sonrasında da sirke ile silmeli, ve durulamalısınız. Ancak elbiseniz sentetik ise, su ile yumuşatılmış sirke içerisine pamuk batırarak lekenin üzerini silmeniz önerilmektedir.

Reçel Lekesi Nasıl Çıkar?

Elbisedeki reçel lekesini çıkartabilmek için, lekenin üzerine soda dökerek bir müddet beklemeniz gerekmektedir. Ancak reçel lekesi kırmızı renkte ise, reçel lekesini çıkartmak için amonyakla silmeyi denemeniz önerilmektedir.

Katran Lekesi Nasıl Çıkar?

Katran lekesinin çıkartılması için ilk olarak kazıma yönteminden faydalanılır, ve çıkabildiği kadar katranın bu şekilde çıkması sağlanır. Kalan katran lekesi ise gliserin ile yumuşatılıp, sonrasında da normal yöntemlerle yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası