Evin Tozlanmaması İçin Ne Yapılır? Ne Yapmalı?

Evin Tozlanmaması İçin Ne Yapılır? Ne Yapmalı?

Evin tozlanmaması için ne yapılır? Pek çok kişi bu sorunun yanıtlarını internet ortamında arıyor. Çünkü bugün toz alsak, yarın yine evimiz tozlanmaya başlıyor. Aynı durum iş yerleri için de söz konusu. Ve açık olmak gerekirse kimse toz almayı sevmiyor. Hele bir de eşya çoksa…

Bazılarımızın toza alerjisi varken, bazılarımız yol kenarında ya da fırınlara yakın yerlerde oturuyor. Eve yakın bir yerde inşaat yapılması da evin tozlanması için yeterli olabiliyor. Ancak işin içine alerji gibi sağlık sorunları da giriyorsa, ihmal etmeden düzenli olarak toz almak gerekiyor.

Evli kadınların ise teftişçileri oluyor bazen; kayınvalieya da görümceleri… 🙂 Ama artık panik olmanıza gerek yok. Biz sizin için bu soruna çözüm bulacak; evin tozlanmaması için ne yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Peki bu yöntemi kullanınca ev hiç mi tozlanmayacak? Gerçekçi olalım: elbette tozlanacak. Ama yöntem, sizin daha uzun aralıklarla toz almanızı sağlayacak.

Evin Tozlanmaması İçin Ne Yapılır?

Evin tozlanmaması için ne yapılır? Pek çoğumuz çalışıyor. Bu zor yaşam koşullarında çalışmadan geçinebilmek zaten sayılı kişilerin harcı. Dolayısı ile yoruluyoruz. İşten geldiğimizde bir de temizlik yapmak canımızın çok sıkılmasına neden oluyor. Toz almak ise eşyanın çok olduğu alanlarda tam ir işkence…

Evin Tozlanmaması İçin Ne Yapmalı

Evin Tozlanmaması İçin Ne Yapılır

Ancak pek çok kişi bunun kolay yolunu bulmuş durumda. Hijyenik bir ortamda yaşamak sağlığımız için çok önemli. İstenmeyen canlıların yaşam alanlarımıza ortak olmamaları için de… Eve örümcek gelmemesi için ne yapmalı sorusuna yanıt verirken, onların daha çok ps alanlarda barındıklarına değinmiştik.

Tüm bu bilgilere sahip olduğumuza göre artık sorabiliriz: evin tozlanmaması için ne yapılır? Pek çoğumuz mikrofiber bezlere bel bağlıyor. Bazılarımız ise marketlerde toz almak için satılan ürünlere büyük paralar verebiliyor. Hem de pek çoğumuz eve ekmek alırken bile düşünmeye başlamışken…

Anlatacağımız yöntemde yine mikrofiber beze ihtiyacınız var ama en azından toz almak için herhangi bir ürün almanıza gerek yok. Çünkü saçlarınızın temizlenmesi sırasında kullandığınız şampuanınız, mobilyalarınızın üzerinde bulunan tozları çok iyi temizliyor. Bununla da kalmayıp, geç tozlanmalarını sağlıyor. Ve işimizi kolaylaştırıyor.

İhtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

• 3 sıkım şampuan
• 1.5 bardak su
• Sprey şişesi

Yapmanız gereken tek şey: sprey şişesinin içerisinde şampuan ile suyu karıştırmak. Ardından bu karışımı toz alacağınız alana 1 – 2 kez püskürtün. Sonrasında da alanı mikrofiber bez ile silin. Eğer toz alırken eşyalarınıza zarar vermemek adına ıslak kuru bez takıntınız varsa, daha sonra bir de kuru bezle silebilirsiniz.

Elde edeceğiniz sonuç sizi mutlu edecek ve MaviBoncuğum‘a bir teşekkür etmek isteyeceksiniz.

Evin Tozlanmaması İçin Ne Yapmalı?

Evin tozlanmaması için ne yapmalı sorusunun önemli bazı farklı püf noktaları da var. Bunları da maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Evin Tozlanmaması İçin Ne Yaplır

Evin Tozlanmaması İçin Ne Yapmalı

• Kullandığınız toz alma sıralaması oldukça önemlidir. Aşağıdan başlar ve sonra yukarıdaki tozları alırsanız, aldığınız tozlar yeniden aşağıya döküleceği için aşağıları baştan süpürmeniz gerekecektir. Bu nedenle yukarıdan başlayarak aşağı doğru gitmelisiniz. Yüzeylerin kenarlarından bir daire çizip, sonra da ortasını alırsanız, toz alınmadık yer bırakmamış olursunuz.

• Hepimiz toz alma işlemi için mikrofiber bez kullanmanın daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Ancak her zaman işe yaramadığını belirtmemiz gerekiyor. Her gün toz alacaksanız bu bezi ıslatıp suyunu iyice sıkarak toz alabilirsiniz. Ama tozu sık alınmayan kenar ve köşeleri diş fırçası ile almayı tercih edebilirsiniz.

Kuru bezle toz almak, tozun sadece etrafa yayılmasına yarar. Ancak süpürgelik gibi alanların tozunu alacaksanız bu yöntemi de kullanabilirsiniz. Her zaman yapılmayan bu işlem, ortalığın biraz fazla tozlanmasına neden olsa da yapılmalıdır. Elektrik süpürgesinin toz parçası da bu alanlar için idealdir.

Evin tozlanmaması için ne yapmalı sorusuna yanıt olarak biraz önce şampuandan söz ettik. Pek çok kişi ise sirke kullanımı gerçekleştiriyor. Sirke ev temizliğinde ciddi anlamda etkili olsa da ahşap ve mobilyalarınızın üzerinde ne gibi etkileri olacağını kestirmekte zorlanabilirsiniz. Dolayısı ile sabun, şampuan gibi ürünleri tercih etmeniz önerilir.

• Elektronik cihazların tozunu kuru bezle almalı; klavye gibi detaylı temizlik gerektiren alanların tozunu ise kulak çöpü ile almayı denemelisiniz. Evin tozlanmaması için ne yapılır sorusunun yanıtları bu şekilde işinizi oldukça kolaylaştırır. O zaman size kolay gelsin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.