Evdeki Koku Nasıl Giderilir?

Evdeki Koku Nasıl Giderilir?

Ev kokusundan rahatsız olmayanımız yoktur. Ancak bazen ne yaparsak yapalım, ev kokusunu gidermek pek de sandığımız kadar kolay olmayabilir. Bu yazımızda sizler için evdeki koku nasıl giderilir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Evdeki kokulardan kurtulma adına neler yapılabileceği hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız içerisinde, farklı ev kokusu giderme yöntemlerini bulabileceksiniz…

Evdeki Koku Nasıl Giderilir?

• Çöp Kokusu: Çöp kutusunun içerisine koyabileceğiniz küçük şeylerle, çöp kokusundan kurtulabilirsiniz. Bunun için, isterseniz tuvaletler için hazırlanan koku giderici tabletleri tercih edersiniz, isterseniz de kabartma tozu, ya da karbonat kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

• Tuvalet Kokusu: Evdeki kokulardan kurtulma yollarından bir diğeri de tuvalet kokusudur. Ne kadar temizlerseniz temizleyin, o tuvalet; ve banyo hep kokar… Ama siz bunun çözüm yolunu artık buldunuz… Yapacağınız şey çok basit: Bir bardağın içerisine karbonatlı, ya da limonlu su hazırlayarak bunu bir köşeye bıraktığınızda koku önlenecektir. Ayrıca, kahve telvesini döküp, ardından kaynar su dökmek, limonlu, sirkeli; ya da karbonatlı suyu lavabo; ve klozetlere dökmek de evdeki kokulardan kurtulmanız için deneyebileceğiniz yöntemler arasında yer almaktadır.

• Boya Kokusu: Uzun süre evde kalan kokulardan bir tanesi de boya kokusudur. Boya kokusunu gidermek için bir tabağın içerisine ufalanmış bayat ekmek koyup, tabağı odanın ortasına yerleştirebilirsiniz. Bir sonraki akşam da, kaynamış sütü odanın ortasına bırakmanız halinde, evinizde boya kokusu namına bir şey kalmayacaktır.

• Buzdolabı Kokusu: Bir kabın içerisine karbonatlı, ya da sirkeli su hazırlayıp, bu kabı dolabın içerisinde ağzı açık şekilde bırakırsanız, kokudan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında, peynir kabının içerisine bir miktar kekik ekleyerek, peynirin buzdolabınızı kokutmasını da önlemiş olursunuz.

• Gardrop Kokusu: Bu kokunun yok edilebilmesi adına bir limonun üzerine bir tane karanfil batırın, ve sonrasında bunu gardrobunuzun içerisine asın Giysilerinizin dahi çok güzel koktuğuna şahit olacaksınız.

• Yemek Kokusu: Sebzelerinizi haşlama sırasında ortama yayılan kokuyu önlemek için suyun içerisine bir parça mantar tıpası koyabilirsiniz. Kızartma kokusunu önlemek için kızartma yağının içerisine bir sap maydanoz yerleştirin. Balık kokusunun önlenmesi için ise, bir tencerenin içerisine sirkeli su hazırlayıp, ağzı açık şekilde kaynatmanız gerekmektedir.

• Mutfak Kokusu: Genellikle dolap, ve çekmecelere sinen kokulardan kurtulmak için, bir küçük tabağın içerisine kokulu sabun, hardal, ya da un koyun. Bununla birlikte, kokan yerleri ispirtolu su ile silmek de işinize yarayacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.