Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Evdeki Böceklerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Böcekleri kaçıran bitkiler, evinde çocuk olan, böcek korkusu yaşayan, ya da temizliğine önem veren her kadın için önemlidir. Bu noktada böcekler hangi bitkileri sevmez sorusunun yanıtlarını bulmanız gerekir. Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları arasında yer alan bu bitkilerle tanıştığınız zaman, yaz aylarında sayısı artan; hatta kış uykusundan uyanan bu böceklerle, doğanın dengesini bozmadan, onları öldürmeden; sadece kaçırarak savaşabilirsiniz.

Böcekler Hangi Bitkileri Sevmez?

■ Böcekleri kaçıran bitkiler arasında ilk sırada fesleğen yer almakta, özellikle karasinek ve sivrisinekler üzerinde etkili olmaktadır. Sinekler fesleğen kokusunu sevmezler. Dolayısı ile ister evinizin balkonuna, isterseniz de odalarınızda kapı ve cam önlerine fesleğen yerleştirebilirsiniz. Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları arasında yer alan fesleğeni aynı zamanda sinek kovucu olarak vücudunuza da sürebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, fesleğen yaprağını kaynar suyun içerisine atmak ve sonrasında suyun, içerisinde fesleğen yaprağı ile birlikte soğumasını beklemektir. Ardından fesleğen suyunu bir sprey şişesine koyup vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine püskürtebilirsiniz.

■ Güve, pire, sivrisinek ve karasinekler üzerinde etkili, kokusu insanlar tarafından çok beğenilen, ama böcekleri kaçıran bitkiler arasında yer alan bir diğer isim de lavanta. Sinekler yaz aylarında ortaya çıkmakla birlikte, güveler de giyeceklerinizin ve halılarınızın düşmanı olarak görev yapıyorlar. İşte lavanta tam da bu noktada devreye giriyor. Bahçeli bir eviniz varsa, bahçenizin güneş gören bir tarafına lavanta ekebilirsiniz. Bunun haricinde saksı içerisinde, balkon ya da pencere pervazında da lavanta yetiştirebilir ve evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yollarından birini daha sağlamış olursunuz. Kimyasal böcek ilaçları çocuklar ya da evcil hayvanlar için sorun teşkil edebilirken; böcekleri kaçıran bitkiler için böyle bir durum söz konusu değildir.

■ Böcekleri kaçıran bitkilerden bir diğeri de allium. Adı çok bilinmeyen allium bitkisini balkon ya da bahçenizde bulunan bitkilerinizin arasına yerleştirdiğiniz zaman, bitkilerinize sümüklü böcek ya da yaprak biti gibi istenmeyen böceklerin gelmesi ve bitkilerinizi yemelerini önlemiş olursunuz. Allium bitkisinin görünümü de oldukça güzeldir. Yani diğer bitkilerinizle birlikte onu da rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

■ Yemeklere lezzet vermek başta olmak üzere saç bakımında da sıklıkla kullanılan biberiye, böcekler hangi bitkileri sevmez sorusunun da yanıtları arasında yer alıyor. Özellikle karasinek, sivrisinek ve sebze böcekleri arasında yer alan biberiyeyi kullanarak, evde yetiştirdiğiniz sebze ve meyvelerinize gelen böcekleri uzaklaştırabilirsiniz. Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları arasında yer alan biberiye aynı zamanda, sinek kovucu olarak da kullanılabilir. Bunun için yapmanız gereken, kurutulmuş biberiyeyi su içerisinde kaynatmak ve sonrasında soğumasını bekleyerek süzüp, elde ettiğiniz biberiye suyunu sprey şişesinin içerisine boşaltmaktan ibaret. Ardından da evden dışarı çıkarken, hazırlamış olduğunuz biberiye suyunu vücudunuzun açıkta kalan yerlerine püskürterek böceklerden kurtulabilirsiniz.

■ Böcekleri kaçıran bitkilerin bir diğeri de sıklıkla yemeklerimiz ve içeceklerimizde kullandığımız nane. Sivrisinekler, karıncalar ve fareler nanenin kokusundan hoşlanmıyor. Bu nedenle kapınızın önüne, içerisinde taze nanelerinizin bulunduğu saksılarınızı yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda yiyeceğiniz naneyi de hazırlamış olursunuz.

■ Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yollarından bir diğeri de limon otu kullanımıdır. Özellikle karasinek ve sivrisinekler üzerinde çok etkili olan limon otunu, evinizin bahçesi ya da balkonunda yetiştirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.