Çorbanın Koyulaşması İçin Ne Yapılır?

Çorbanın Koyulaşması İçin Ne Yapılır?

Çorbanın koyulaşması için ne yapılır? Çorba nasıl koyulaştırılır ya da çorba nasıl koyulaşır şeklindeki sorular, kış aylarında, hava kar ya da yağmurluyken çorbalar sofralarımızın baş tacı olduğunda, takipçilerimiz tarafından sıklıkla sorulmaya başlanıyor. Biz de zaten daha önceki yazılarımızda çorba nasıl koyulaştırılır sorusuna yanıt vermiştik. Ancak bir kez daha bu konuya değinmek ve değinmişken de bir kaç çorba tarifini sizlerle paylaşmak istedik. O halde içeriğimiz yoğun. Daha fazla zaman kaybetmeden hemen bilgilerimizi aktarmaya başlayalım. Bakalım çorbanın koyulaşması için ne yapılır?

Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

■ Un, çorbanın koyulaşması için ne yapılır sorusunun ilk ve en bilinen yanıtıdır. Aslında çorbaların lezzetli olmaları için, yapım aşamasının hemen başında yağda kavrulur un. Ardından çorbanın yapım aşamasına geçilir. Aksi halde mercimek ya da pirinç ilave edilmeden yapılan çorbalar zaten çok sulu olurlar. Ancak unun yaptığı kıvam koyulaştırma işini nişastanın da yaptığını belirtmek isteriz. Elinizde un olmadığı zamanlarda nişastayı deneyebilirsiniz.
Çorbanın Koyulaşması İçin Ne Yapılır?

■ Belki çorbanın içine un eklediniz ama kıvamı yine de istediğiniz koyulukta değil. Bu aşamada yeniden un ilavesi yapabilirsiniz. Ama bunu yapmak için ayrı bir tencerede unu yağ ile kavurup, sonrasında çorbaya ilave etmeniz gerekecektir.

■ Peki ya unu eklemeniz gereken miktardan çok eklerseniz kıvamı nasıl açabilirsiniz? Bu aşamada yapmanız gereken şey ise çorbaya biraz sıcak su ilave etmektir. Ancak suyun miktarını da abartmamalısınız. Yoksa yine başa dönersiniz.

■ Çorbanın koyulaşması için ne yapılır sorusuna yanıt sebze çorbaları için aranıyorsa, bu noktada sebzeleri çorbaya püre haline getirerek eklemeyi deneyebilirsiniz. Patates ise bu aşamada ayrı bir yere sahiptir. Şöyle ki, içeriğinde nişasta vardır. Ve çorbalara tek başına dahi kıvam verme yeteneğine sahiptir.

■ Çorba nasıl koyulaştırılır sorusunun yanıtı için nişasta kullanabileceğinizi belirtmiştik. Ancak nişastayı yağ ile kavurmak yerine su ile inceltmeniz gerekecektir. İstediğiniz miktar nişastayı suyla karıştırıp, ardından çorbanın içerisine, topaklanmasını önlemek için sürekli karıştırmak sureti ile ekleyebilirsiniz.

■ Koyu kıvamlı çorba yapabilmek adına dikkat etmeniz gereken iki önemli detay daha vardır ve bunları çorbayı pişirirken uygulamanız gerekir. Peki nedir bu detaylar? Her şeyin öncesinde çorbayı mutlaka kısık ateşte pişirmeli; hemen kaynamasını ve kabarıp taşmasını önlemelisiniz. Bununla birlikte, mutlaka tahta kaşık ile karıştırmalısınız.

Çorba Nasıl Koyulaşır?

■ Çorbanın koyulaşması için ne yapılır sorusunun yanıtlarından bir başkası ise çorbanın yapımı sırasında çok yağ ve su kullanımından uzak durulmasının gerekliliğidir.

■ Çorbaların daha kıvamlı, aynı zamanda da daha lezzetli olmaları adına, içlerine içme suyu ile birlikte mutlaka et ya da tavuk suyu da ilave etmelisiniz. Sadece et ya da tavuk suyu ile yapılan çorbaların da çok başarılı olduğunu unutmayın. Ancak bu suları kullanırken, içeriklerinde bulunan yağ miktarına da dikkat etmeli ve çorbanın yağ oranını ona göre ayarlamalısınız.

■ Terbiye, bazı çorbaların kıvamını koyulaştırırken, bazılarına sadece lezzet vermekten ibarettir. Bunun nedeni yumurtanın tutucu özelliği ile birlikte, bazı terbiyelerde unun da yer alıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

■ Çorbanın koyulaşması için ne yapılır sorusunun son yanıtı ise çiğ patatesten yararlanmaktır. Çiğ patates hem yemeklerin tuzluluk oranlarını ayarlar; hem de sululuk derecelerini. Bu nedenle, çorbanın kıvamı ve miktarına göre 1 – 2 patatesi, piştikten sonra tencereye bırakabilirsiniz.

Kremasız Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

Herkes mantar çorbası nasıl yapılır için krema kullanıldığını düşünür ve kremanın da kalori yüklü olduğu ve yemeklere ağırlık kattığı pek çok kişi tarafından bilinir. Ancak yanlış bilinen şey, mantar çorbasının kremasız yapılmadığıdır. Evinizde kremanız olmayabilir. Ya da kremanın fiyatı size pahalı gelebilir ki bu noktada oldukça haklısınız. 1 paket kremanın fiyatı 8 – 9TL’den az değildir ve tek seferde kullanılır. Oysa ki çorba her sofrada yer alan ve bütçeyi aşmayacak bir lezzettir. O halde muhakkak kremasız da yapılabilmelidir. Yapılır da zaten. İsterseniz gelin hemen kremasız mantar çorbası nasıl yapılır sorusunun yanıtları için malzemeleri; sonrasında da yapılış aşamalarını gözden geçirelim.
Kremasız Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

* 250 gram mantar
* 1/2 çay bardağı sıvı yağ
* 3 yemek kaşığı un
* 1 bardak süt
* 4 bardak su
* 1 tatlı kaşığı tuz
* 1 çay kaşığı pul biber
* 1 yemek kaşığı katı yağ

Yapılışı

■ İlk olarak mantarları yıkayıp küçük küpler şeklinde doğrayın. çorbanızı blenderden geçirmeyeceğiniz için yemeklik soğan doğrar gibi küçük doğramanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde çorbayı içerken, mantarları büyük doğramanız yönünde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

■ Mantarları bir küçük tencereye alıp, üzerlerini su ile doldurun ve bir limonun suyunu da sıkıp, ocağa alarak haşlanmalarını sağlayın.

■ Kremasız mantar çorbasını yapacağınız tencerenin içerisinde sıvı yağ ile unu kavurun.

■ Pembeleşen unun üzerine sütü yavaş bir şekilde ekleyip, bu sırada sürekli karıştırın.

■ Sütlü un karışımı çok çabuk kıvam alacaktır. İçerisine hemen kaynamış suyu ilave edin. ve bu sırada karıştırmaya hiç ara vermeyin.

■ Çorbanız kaynamaya başladığında içerisine mantarları ve tuzu ilave edip 5 dakika daha pişirin.

■ Bu arada ayrı bir kabın içerisinde katı yağı eritip üzerine pul biberi ilave edin ve hemen ocağın altını kapatın.

■ Biberli yağı kremasız mantar çorbasına ekleyip bir kere karıştırarak o tencerenin de altını kapatın. Artık çorbanız servise hazır. Afiyet olsun.

Sebzeli Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

Mercimek çorbasınasıl yapılır için her zaman sade tarif uygulamak zorunda değilsiniz. Sebzeli yaparak içerisine havuç ve patates ekleyip, daha vitaminli olmasını sağlayabilirsiniz. Peki bunun için kullanmanız gereken malzemeler nelerdir? Hangi yapılış aşamalarından geçmesi gerekir? Hemen gözden geçirelim.
Sebzeli Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 * 1.5 bardak kırmızı mercimek
* 2 tane kuru soğan
* 1 tane havuç
* 1 tane patates
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 1 yemek kaşığı un
* 1 tatlı kaşığı tuz
* 1 çay kaşığı karabiber
* 6 bardak sıcak su
* 2 yemek kaşığı katı yağ
* 1 tatlı kaşığı toz biber

Yapılışı

■ İlk olarak iri doğramış olduğunuz kuru soğanları tencerenin içerisine, sıvı yağ ile birlikte koyun ve pembeleşene kadar kavurun. Sebzeli mercimek çorbasını daha sonra blenderden geçireceğiniz için malzemeleri çok ince doğramak zorunda değilsiniz.

■ Çok koyu kıvamlı çorbaları seviyor ve çorbanın koyulaşması için ne yapılır sorusuna sürekli yanıt arıyorsanız, soğanların üzerine unu ilave edip kokusu çıkana kadar kavurun. Ancak aslında mercimek ve patates çorbalara kıvam verdiği için una çok da gerek yoktur.

■ Patatesleri ve havuçları tencereye atıp, karıştırmak sureti ile bir süre daha kavurma işlemini sürdürün.

■ Yıkayıp süzdüğünüz mercimekleri de tencereye ekledikten sonra bir kere daha karıştırıp, üzerine sıcak suyu ilave edin.

■ Tuzu ve karabiberi de ekleyerek bütün malzemeleri birbirine iyice karıştırın. Bu aşamada tadına bakarak biraz daha tuz ilavesi yapabilirsiniz. Çünkü mercimek çok fazla tuz çekmektedir.

■ Bu aşamadan sonra tencerenin kapağını kapatıp 40 dakika kadar, patates ve havuçlar yumuşayıncaya dek pişirin.

■ Ardından blenderden geçirerek ezdiğiniz çorbayı 5 dakika daha pişirmeye devam edin.

■ Bu arada katı yağı eritip içerisine toz biberi ilave edin ve bu karışımı da sebzeli mercimek çorbasının içerisine ekleyin. Bir kere karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın ve yemeğinizi servise hazırlayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.