Çorbanın Kıvamını Koyulaştırmak

Çorbanın Kıvamını Koyulaştırmak

Çorbanın kıvamını koyulaştırmak, pek çok kişinin, nasıl yapılması gerektiğini merak ettiği önemli konular arasında yer alıyor. Çorbalar sadece kış aylarında değil, ramazanda; ya da zayıflamak isteyen kişilerin sofrasında her daim kendine yer bulabiliyor. Çorba nasıl koyulaştırılır sorusunun yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde aktaracağız. Çünkü genellikle yemek öncesi tüketilen, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti çorbalar, bir kıvama sahip olduklarında daha lezzetli oluyor. Aslında eğer söz konusu zayıflamak amacı yoksa, yemek öncesi değil de sonrasında tüketilmesi gereken çorbalar, aksi halde şişkinlik yaparak kişinin tam doymasına engel oluyor. Çorbanın kıvamını koyulaştırmakla uğraşmak ise pek çok kişiye zor geldiği için, onlar hazır çorbalara yönelebiliyor. Ancak hazır çorbalar ne yazık ki evde yapılan çorbalar kadar sağlıklı değil. Dolayısı ile en mantıklısı, çorba nasıl koyulaşır sorusunun yanıtlarını bulmak…

Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorbanın kıvamını koyulaştırmak için genellikle un ya da nişastadan yardım alınır. Ancak unu çorbanın içerisine çok koymanız halinde katı olacak olan çorba, az un ile de kıvam almayacaktır. Unu az olan çorbayı pişirmenizin sonrasında, bir küçük tava içerisinde katı yağı eritip, üzerine un ilavesi yaparak kavurup, sonrasında çorbaya ekleyerek onu koyulaştırabilirsiniz. Ancak eğer un çok geldi ve çorba çok kıvamlı olduysa, bu durumda yapmanız gereken, kaynatmış olduğunuz sıcak suyu yeterli miktarda olmak kaydı ile çorbanın içerisine ilave etmektir. Böylece çorbaya istediğiniz kıvamı verebilirsiniz.

Sebze çorbasının kıvamını koyulaştırmak için, kullandığınız sebzeleri püre yaparak değerlendirebilir; hatta içeriğinde nişasta bulunması dolayısı ile patatesten yararlanabilirsiniz.

Nişasta, çorba nasıl koyulaşır sorusunun yanıtları arasında yer alan önemli malzemelerden bir tanesidir. Kullanmak için bir kasenin içerisine nişastayı alıp, üzerine su ilave ederek iyice karıştırmalı ve ardından da bu karışımı çorbaya ilave etmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu, nişasta miktarının, istediğiniz kıvama göre ayarlanmasıdır.

Aslında çorbanın kıvamını koyulaştırmak için her zaman kullanılan malzemelerin arkasına da sığınmamak gerekir. Örneğin, pişirirken tahta kaşıkla karıştırdığınız çorbanın kıvamı daha koyu olur. Aynı şekilde, ocağın altını kısık şekilde ayarlar; yani çorbayı yavaş pişirirseniz de daha koyu kıvamlı olmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek ateşte hızlıca kaynattığınız çorba istediğiniz kıvamı almayabilir.

Kıvamı koyu bir çorba hazırlamak istiyorsanız, suyunu ve yağını çok fazla kullanmamanız gerektiğini de hatırlatalım. Bununla birlikte, kullandığınız su içme suyu ise hem lezzeti; hem de kıvamı daha hafif olacak olan çorbanın tavuk ya da et suyu ile yapılmasının, daha kıvamlı ve lezzetli olacağını da bilmelisiniz. Tabi gerek et; gerekse de tavuk suyunun yağ oranının düşük olmasına da dikkat etmelisiniz. Aksi halde yine istediğiniz kıvamı elde edemeyebilirsiniz.

Çorba nasıl koyulaşır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, pişmesine yakın, o çorbanın içerisine ekleyebileceğiniz terbiyedir. Bu durum yapmakta olduğunuz çorbanın türüne göre de değişiklik gösterir elbette, ama genellikle işe yarar bir püf noktasıdır.

Çorbanın kıvamını koyulaştırmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de, özellikle çorba pişmiş ise içerisine bir ya da iki tane çiğ patates eklemektir. Patates sayısını çorbanın kıvamına göre ayarlamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.